VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SedmiDeník: Uplynulý týden očima Jana Kličky

ČR - Události uplynulého týdne očima redaktorů Deníku.

30.11.2014 40
SDÍLEJ:

SedmiDeníkFoto: Milan Kounovský

Pondělí

Alkohol nepatří za volant, ale za řídítka. S trochou nadsázky by se tak dal přiblížit zvažovaný návrh senátora Zdeňka Škromacha, který uhodil pověstný hřebíček na hlavičku. Škromach chce iniciovat změnu zákona, která by stanovila, že u cyklistů by se k požitému alkoholu přihlíželo jen tehdy, pokud by se stali účastníkem dopravní nehody. Dneska pro cyklisty stejně jako pro řidiče aut platí striktní nula a policie to hlídá. Jen na jižní Moravě, která je rájem vinařské cyklistiky, letos strážníci chytili 130 cyklistů pod vlivem, ve správním řízení mohou přijít nejenom o peníze, ale pokud by způsobili nehodu, hrozí jim až tři roky vězení.

Těžko říci, jestli to vymyslel u svého pověstného bazénku (na ten už je dost zima), každopádně Škromach tentokrát naprosto přesně pojmenoval letitý problém, kdy stát na jedné straně masivně desítkami milionů podporuje vinařské cyklostezky a všelijaké spolky pořádající (cyklo)putování za vínem, na straně druhé ale zákon něco takového (pít alkohol) zakazuje. Tohle skryté státní (ne)tolerování alkoholu za řídítky trvá už roky. V ideálním případě by pro cyklisty na cyklostezkách mohl být povolen „košt", aby ochutnali, koupili si láhve a jeli je vypít domů. Tak to koneckonců bylo zamýšleno, ale zákon to neumožňuje. Povolit neomezené pití, které by bylo trestáno jen při eventuální nehodě, je však přece jen poněkud hodně volný výklad zákona. Západní země tolerují řidičům až 0,5 promile, výjimečně i více. Pro cyklisty by tedy mohla vzniknout tolerance, nikoliv však bezbřehá.

Je dobře, že to Zdeněk Škromach aspoň uchopil jako téma a povede se o tom debata. Jako bod dva by měla následovat diskuze o tom, zda stát a kraje čerpají maximum (hlavně evropských) peněz na stavění oněch potřebných cyklostezek. V našich krajích se bohužel vžilo, že jako cyklostezku vydáváme i běžnou silnici. Opravdu ucelených úseků jen pro cyklisty, kde by se snad nějaký ten košt mohl tolerovat, je minimum. Takže do té doby na zdraví, ale jen nealko pivem.

Úterý

Je málo lidí, kteří nynějšího prezidenta Miloše Zemana znají důvěrně. Jeho někdejší spojenec a jeden z architektů jeho politického úspěchu Miroslav Šlouf mezi ně určitě patří. Respektive patřil, tohle přátelství skončilo Zemanovým vítězstvím v prezidentských volbách. Od té doby je Šlouf na Hradě persona non grata.

Minulost lobbisty či vodníka (tak mu podle odposlechů přezdíval zastřelený kmotr Mrázek) se pro nynější hlavu státu nehodí. Šlouf se s tím vypořádal stejně jako kdysi Zeman, tedy „literárně".

V knize, jejíž první ukázku média přinesla v úterý, Šlouf konstatuje, že nynější hlava státu trpí třemi špatnými vlastnostmi: nevypočitatelná náladovost, urputná zatvrzelost a prakticky nulová sociální inteligence.

Podle Šloufa u prezidenta dochází k rychlé degeneraci osobnosti. „Zeman se někdy 
v řádu sekund promění z přátelského chlapa ve fracka, po kterém by člověk nejraději něčím hodil," píše Šlouf a neodpustí si ani vysloveně osobní útok, když zmiňuje údajný sebevražedný pokus Zemanova syna v 90. letech, a z něj čišící prezidentovu nenávist k médiím.

Takový kýbl špíny se nehodí komentovat, zjevný cíl se prezidenta osobně dotknout 
z toho vysloveně čiší. Jestli bude prezident Šloufovu knížku číst, není zřejmé. Jestli ano, mohl by se však cítit podobně dotčeně jako exministryně školství Petra Buzková, o které Zeman ve své knize „Jak jsem se mýlil v politice" oklikou pravil (vyložil to jako údajný výrok Vladimíra Špidly), že je to coura.

Středa

Tak moc Pražané prahli po změně, až se jí dočkali. Primátorský řetěz si na svoji hruď připnula Bratislavanka Adriana Krnáčová.

Historicky první žena, která bude bdít nad blahem hlavního města 
a nad jeho 50miliardovým rozpočtem. Vystudovaná kunsthistorička na to nebude sama, třeba na to, co se bude 
v Praze stavět, bude dohlížet 31letý herec a vystudovaný žurnalista Matěj Stropnický, radu města doplní i pár osvědčených šíbrů z řad ČSSD (kluci, co pamatují Béma) a dohromady utvoří ANO, Trojkoliace a sociální demokracie většinu s jedním hlasem. Sázky, jestli tato koalice vydrží do Vánoc, nebo až do Velikonoc, plní nejenom pražskou lumpenkavárnu, nýbrž i jiná restaurační zařízení. S pouhým jedním hlasem navíc můžete 
v politice vládnout, nebo se také nechat vydírat. Historie nás poučila. A to by bylo, aby se někdo z protřelých pražských politických podnikatelů nepokusil ten jeden rozhodující hlas získat pro sebe a pro své zájmy.

Čtvrtek

Další výbor ve sněmovně doporučil, aby se platy ústavních činitelů v příštím roce zvýšily o 14,4 procenta. U řadového poslance bez dodatečných funkcí – a takových chudáků je málo – by to k platu 56 tisíc znamenalo dalších asi 8100 korun. V debatě o zvýšení mezd je vidět jistá taktika. Vedení partají totiž velké zvyšování odmítají, naopak „odzdola" padají cifry docela velké. Celé to spěje ke kompromisu, kdy se prstem ukáže někam doprostřed a zvýšení bude „třeba" jen sedm procent.

Tak se to dělá v byznysu 
i v politice a módně se tomu říká „win win" metoda (vítězství vítězství). Ani jedna strana není poražena, všechny vítězí. Mzdy politikům klidně zvyšme, ovšem na konci volebního období, na základě předvedených výsledků. Před-ložte, páni poslanci, paní poslankyně a ministři, seznam zákonů, které se nemusely hned vzápětí opravovat (viz šaškárna s dětskou skupinou, pro kterou se již dělá novela novely). Předložte čerpání bruselských miliard, které zatím necháváme ležet ladem nebo je utrácíme v předražených kamarádšoftech. Povedlo se vám to? Pak ať ke mzdě dostanete odměnu a klidně ne malou. Vždyť je přece módní řídit stát jako firmu a v té nic dopředu nedostanete.

Výrok týdne.

Autor: Jan Klička

30.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:
Budoucí zubaři se v Olomouci připravují na praxi pomocí špičkové stomatologické techniky
12

Stížností na zubaře přibývá, lidem vadí špatná čeština a drahé služby

Lithium na Cínovci - průzkumné vrty
2 10

Sobotka řekl Japoncům, že budeme lithiové centrum Evropy

Krev v mobilech? Suroviny pro baterie se těží v drastických podmínkách

Věděli jste, odkud pochází suroviny pro mobily, notebooky, nebo televize? Přichází totiž nová doba železná. O kontrolu nad těžbou a obchodem s kovy, ze kterých se vyrábí plošné spoje do elektronických přístrojů, se vedou tvrdé boje, na jejímž počátku jsou zubožené děti v afrických dolech a na konci spokojení uživatelé se smartphony. Z celosvětového byznysu profituje Čína, zásoby ale nejsou nekonečné.

Zeman má dalšího soupeře. Pana Škodu Vratislava Kulhánka

Miloši Zemanovi přibývají silní soupeři. Vedle bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše je to Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto. Jako prezidentského kandidáta ho zítra představí Občanská demokratická aliance podnikatele Pavla Sehnala.

DOTYK.CZ

První světovou válku roznítil nedomrlý intelektuál, který dožil v Čechách

Jeho kulka rozpoutala válku, které podlehlo 40 milionů nešťastníků. Sarajevský atentátník Gavrilo Princip byl bystrý chlapec, v Srbsku dodnes obdivovaný – jmenují se po něm ulice a náměstí. Ovšem mučedníkem se nestal, v době atentátu byl totiž nezletilý a tudíž nemohl dostat oprátku. Princip dožil v Čechách, v terezínské pevnosti, kde jeho tělo rozežírala tuberkulóza a duši sžírala samota i zlé zprávy o válečném osudu jeho milované země.

Karlovarský festival se blíží. Moderovat ho opět bude Marek Eben

S mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech je tvář Marka Ebena spjata stejně silně jako Jiřího Bartošky, Evy Zaoralové nebo bratrů Cabanů. I letos bude oblíbený herec, skladatel a zpěvák na přehlídce plnit roli moderátora. Festival odstartuje už tento pátek. Která místa má Marek Eben ve Varech a v jejich okolí rád?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies