VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SedmiDeník: Uplynulý týden očima Tomáše Procházky

ČR - Události uplynulého týdne očima redaktorů Deníku.

17.8.2014 23
SDÍLEJ:

SedmiDeník Tomáše ProcházkyFoto: kresba: Milan Kounovský

Neděle

Okurky jsou naloženy. Ač se zdálo, že žádná politická okurková sezona nebude, minimálně jeden výpěstek tu přece jen máme. Nejdříve jsem to bral jako legraci, když jsem četl, že do boje o prezidentské křeslo by mohl vyrazit momentálně v ČSSD odklizený Zdeněk Škromach. Byl by to za 15 let od konce prezidentování Václava Havla dost velký intelektuální sešup, když si například vybavíme jeho facebookové příspěvky od bazénu.
Krátce nato duchovní a profesor Tomáš Halík uvedl: „Modlím se, aby se objevili důstojní kandidáti pravdy a lásky. Když ale prapor nikdo takový nezvedne, cítil bych morální povinnost jít do toho." Média mimo jiné poukazovala na Halíkovu údajnou blízkost 
s podnikatelem a lidoveckým sponzorem Luďkem Sekyrou.

Ten tvrdí že jde jen o ideu, ale žádné konkrétní kroky prý nepodniká. Když ale 16 let ke kandidatuře vyzývaný Halík v pozdějším komentáři uvádí, že kandidaturu odmítal a nevidí důvod, proč by postoj měnil, říkám si, kolik podobných výstřelů nás ještě čeká. Tváře 
a pseudotváře se budou neustále klubat, vynořovat a ponořovat, až nedej bože zjistíme, že není nikdo, kdo by spojoval, podobně jako třeba Němce Joachim Gauck. Nebyl by to Václav Klaus, aby se i on nepřihlásil. Halíka, který kdysi pronesl, že „až na rozhodujících místech bude méně Klausů a více Františků, bude na světě lépe", bývalá hlava státu nemusí. A tak by se obětovala. Jako by nás chtěl druhý zachraňovat před kandidaturou prvního a třetí před tou druhého.

Pozor, i stávající hradní pán dělá spoustu kroků pro to, aby se odtud nemusel stěhovat. Nechci potenciálním budoucím uchazečům o Hrad kazit zábavu, ale volby jsou až v roce 2018! Uctivě prosím, tyto okurky prozatím zavařte.

Úterý

České podniky mají obavy 
z ruských sankcí a chtějí pomoc. Do jisté míry je opravdu nepříjemné přijít mnohdy 
o pracně získané odbytiště a nejspíš i několik set pracovních míst. Každého ztraceného je škoda. Tratí ale i druhá strana, obyvatelé tam mají užší výběr, dražší zboží, nebo dokonce prázdné regály. Na českého spotřebitele podle všeho kvůli přebytkům nejspíš čeká víc dováženého zboží z EU, a tím až 
o 15 procent levnější jídlo. Třeba naši ovocnáři se ale bojí levných jablek od sousedů.

Sankce na potraviny nevyhlásilo Česko ani EU, nýbrž Moskva. Argument, že jde o odpověď na sankce Západu, neobstojí. Jejich cílem je zatlačit na Rusko, aby přestalo podněcovat nestabilitu na Ukrajině. Samozřejmě je velmi sporné, jestli mají, či nemají kýžený efekt. I tak by se ale – jakkoli to vypadá absurdně – měly podniky hlásit o kompenzace spíš 
v Kremlu. Zboží není zapovězeno proto, že by bylo špatné. Zatímco Západ uvalil sankce hlavně na politické a ekonomické lídry, Rusko odvetu cílí na obyvatelstvo. V tom je rozdíl. Německý průmyslový svaz se dokonce postavil za heslo „principy jsou důležitější než zisky". Náš západní soused přitom tratí mnohem víc než Česko v řádech stovek milionů.

Na jedné straně se nám nelíbí, když byznys prorůstá do politiky. Najednou ale až hystericky slýcháváme, že byznys má stát nad politikou. Zapomínají snad někteří lodivodové průmyslu i odbory, že každé podnikání – tím spíše na rizikových trzích – se musí ohlížet na politické souvislosti? Ekonom Tomáš Sedláček v HN provokativně píše: „Nezapomeňme, že s kým obchodujeme, tomu se dříve nebo později budeme podobat – neboť kultura, legislativa, cla, zahraniční politika, pohled na lidská práva, demokracii atd. se sbližují."

Pro nás by nynější situace měla sloužit jako poučení, že je třeba mít v záloze i jiné trhy. Místo okamžitého volání po odškodnění přemýšlet, kam jinam by se dalo zboží vyvézt, 
a ne hned natahovat dlaň. Tím neříkám, že o určité formě podpory není možné se bavit. Zajímavý by mohl být znovuvzkříšený nápad na zavedení tzv. kurzarbeitu (pracovníkům se zkrátí úvazek a ušlé příjmy hradí stát) na překonání potíží.

Středa

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se po právu vzepřel úvahám ministerstva spravedlnosti, podle nichž by měli být žalobci více kontrolováni exekutivou a že by neměl vzniknout zvláštní protikorupční útvar. Poslední týdny obecně odhalují, že politici nechtějí přicházet o svůj vliv.

Příkladem je i – slovy ministra Jiřího Dienstbiera – „zprzněný" služební zákon. Je sice hezké, že prezident Miloš Zeman lituje ztráty původně plánovaného generálního ředitelství státní služby (které prosazoval jeho neoblíbenec Dienstbier) a že odmítá politické náměstky jako neužitečné budižkničemy, ale jeho slova měla zaznít dřív. Takhle se nemůžu zbavit dojmu, že jen skládá další díly své mocenské hry.

Citát Jurečka

Autor: Tomáš Procházka

17.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
15 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Pruhy v protisměru pro cyklisty v jednosměrkách? Rozšíření pěších zón? Přednost autobusů na křižovatkách? Tyto a desítky dalších návrhů ovlivňujících dopravu v Brně představil městský plán mobility do roku 2050. Do 30. dubna k němu lidé mohou zasílat připomínky.

Hitlerův telefon se na aukci prodal za téměř čtvrt milionu dolarů

Telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera se na dnešní aukci ve Spojených státech prodal za 243.000 dolarů (6,2 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Alexander Historical Auctions. Vyvolávací cena činila 100.000 dolarů. Prodejní cena se nacházela zhruba v polovině předpokládaného rozpětí 200.000 až 300.000 dolarů, napsala agentura AFP.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies