Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SedmiDeník: Uplynulý týden očima Tomáše Procházky

ČR - Události uplynulého týdne očima redaktorů Deníku.

17.8.2014 23
SDÍLEJ:

SedmiDeník Tomáše ProcházkyFoto: kresba: Milan Kounovský

Neděle

Okurky jsou naloženy. Ač se zdálo, že žádná politická okurková sezona nebude, minimálně jeden výpěstek tu přece jen máme. Nejdříve jsem to bral jako legraci, když jsem četl, že do boje o prezidentské křeslo by mohl vyrazit momentálně v ČSSD odklizený Zdeněk Škromach. Byl by to za 15 let od konce prezidentování Václava Havla dost velký intelektuální sešup, když si například vybavíme jeho facebookové příspěvky od bazénu.
Krátce nato duchovní a profesor Tomáš Halík uvedl: „Modlím se, aby se objevili důstojní kandidáti pravdy a lásky. Když ale prapor nikdo takový nezvedne, cítil bych morální povinnost jít do toho." Média mimo jiné poukazovala na Halíkovu údajnou blízkost 
s podnikatelem a lidoveckým sponzorem Luďkem Sekyrou.

Ten tvrdí že jde jen o ideu, ale žádné konkrétní kroky prý nepodniká. Když ale 16 let ke kandidatuře vyzývaný Halík v pozdějším komentáři uvádí, že kandidaturu odmítal a nevidí důvod, proč by postoj měnil, říkám si, kolik podobných výstřelů nás ještě čeká. Tváře 
a pseudotváře se budou neustále klubat, vynořovat a ponořovat, až nedej bože zjistíme, že není nikdo, kdo by spojoval, podobně jako třeba Němce Joachim Gauck. Nebyl by to Václav Klaus, aby se i on nepřihlásil. Halíka, který kdysi pronesl, že „až na rozhodujících místech bude méně Klausů a více Františků, bude na světě lépe", bývalá hlava státu nemusí. A tak by se obětovala. Jako by nás chtěl druhý zachraňovat před kandidaturou prvního a třetí před tou druhého.

Pozor, i stávající hradní pán dělá spoustu kroků pro to, aby se odtud nemusel stěhovat. Nechci potenciálním budoucím uchazečům o Hrad kazit zábavu, ale volby jsou až v roce 2018! Uctivě prosím, tyto okurky prozatím zavařte.

Úterý

České podniky mají obavy 
z ruských sankcí a chtějí pomoc. Do jisté míry je opravdu nepříjemné přijít mnohdy 
o pracně získané odbytiště a nejspíš i několik set pracovních míst. Každého ztraceného je škoda. Tratí ale i druhá strana, obyvatelé tam mají užší výběr, dražší zboží, nebo dokonce prázdné regály. Na českého spotřebitele podle všeho kvůli přebytkům nejspíš čeká víc dováženého zboží z EU, a tím až 
o 15 procent levnější jídlo. Třeba naši ovocnáři se ale bojí levných jablek od sousedů.

Sankce na potraviny nevyhlásilo Česko ani EU, nýbrž Moskva. Argument, že jde o odpověď na sankce Západu, neobstojí. Jejich cílem je zatlačit na Rusko, aby přestalo podněcovat nestabilitu na Ukrajině. Samozřejmě je velmi sporné, jestli mají, či nemají kýžený efekt. I tak by se ale – jakkoli to vypadá absurdně – měly podniky hlásit o kompenzace spíš 
v Kremlu. Zboží není zapovězeno proto, že by bylo špatné. Zatímco Západ uvalil sankce hlavně na politické a ekonomické lídry, Rusko odvetu cílí na obyvatelstvo. V tom je rozdíl. Německý průmyslový svaz se dokonce postavil za heslo „principy jsou důležitější než zisky". Náš západní soused přitom tratí mnohem víc než Česko v řádech stovek milionů.

Na jedné straně se nám nelíbí, když byznys prorůstá do politiky. Najednou ale až hystericky slýcháváme, že byznys má stát nad politikou. Zapomínají snad někteří lodivodové průmyslu i odbory, že každé podnikání – tím spíše na rizikových trzích – se musí ohlížet na politické souvislosti? Ekonom Tomáš Sedláček v HN provokativně píše: „Nezapomeňme, že s kým obchodujeme, tomu se dříve nebo později budeme podobat – neboť kultura, legislativa, cla, zahraniční politika, pohled na lidská práva, demokracii atd. se sbližují."

Pro nás by nynější situace měla sloužit jako poučení, že je třeba mít v záloze i jiné trhy. Místo okamžitého volání po odškodnění přemýšlet, kam jinam by se dalo zboží vyvézt, 
a ne hned natahovat dlaň. Tím neříkám, že o určité formě podpory není možné se bavit. Zajímavý by mohl být znovuvzkříšený nápad na zavedení tzv. kurzarbeitu (pracovníkům se zkrátí úvazek a ušlé příjmy hradí stát) na překonání potíží.

Středa

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se po právu vzepřel úvahám ministerstva spravedlnosti, podle nichž by měli být žalobci více kontrolováni exekutivou a že by neměl vzniknout zvláštní protikorupční útvar. Poslední týdny obecně odhalují, že politici nechtějí přicházet o svůj vliv.

Příkladem je i – slovy ministra Jiřího Dienstbiera – „zprzněný" služební zákon. Je sice hezké, že prezident Miloš Zeman lituje ztráty původně plánovaného generálního ředitelství státní služby (které prosazoval jeho neoblíbenec Dienstbier) a že odmítá politické náměstky jako neužitečné budižkničemy, ale jeho slova měla zaznít dřív. Takhle se nemůžu zbavit dojmu, že jen skládá další díly své mocenské hry.

Citát Jurečka

Autor: Tomáš Procházka

17.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Policie, Manila, Filipíny
6

Na Filipínách zuří drogová válka, za tři dny zemřelo 60 lidí

Bouřka. Ilustrační foto.
41

Část Moravy čekají v pátek vedra, do Čech dorazí bouřky

Manažer Českého Švýcarska: Chalupáři zachránili celý fond starých domů

/ROZHOVOR/ České Švýcarsko je podle názoru Jiřího Raka, manažera stejnojmenné obecně prospěšné společnosti z Krásné Lípy, jednou z nejatraktivnějších a nejromantičtějších krajin u nás. Krásné rozeklané skály kombinované s čedičovými kopci, vzniklými sopečnou činností mu učarovaly již v dětství.

V Barceloně i v dalších městech sílí protesty proti turistům

Stálí obyvatelé evropských center turistického ruchu jsou otrávení z masové turistiky a hledají různé způsoby, jak turistům destinaci znechutit. ve Španělsku se protesty rozšířily z Barcelony do dalších měst, nespokojenost se ozývá i z jiných evropských zemí.

Svědkyni v kauze smíchovské vražedkyně odvezla od soudu sanitka

Výslechem svědků pokračuje ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 1 projednávání kauzy dvou policistů, kteří loni 5. července v kavárně na Újezdě zasahovali proti pozdější vražedkyni z obchodního centra na Smíchově Michelle Sudků – a podle obžaloby nepředali psychiatrům v Bohnicích informaci, že už tam se snažila zabíjet. Náhodně vybranou návštěvnici škrtila na toaletách vlastním vysvlečeným tričkem.

Nová Honda Civic dostane i naftový motor. Šestnáctistovka nabídne 120 koní

Honda podle očekávání rozšíří nabídku motorizací nového Civicu o 1,6litrový turbodiesel. Zákazníkům jej nabídne v březnu příštího roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení