VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radaru zbývá ke schválení jen krůček

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Americká vláda požádala svůj český protějšek o umístění své základny v Česku 19. ledna 2007, do dvou měsíců by mohla mít odpověď.

29.10.2008 26
SDÍLEJ:

Pokud radar u českých zákonodárců projde, naši vědci se mohou těšit na dvanáct milionů, slíbil generál Obering.Foto: DENÍK/Luboš Hájek

Systém protiraketové obrany USA by měl být do roku 2011 doplněn o radarovou základnu v Česku a deset raket v Polsku. Podle současné Bushovy administrativy, která o umístění radaru požádala Topolánkovu vládu dvě hodiny poté, co obdržela ve sněmovně důvěru, má protiraketový deštník zvýšit bezpečnost obyvatel USA i Evropy. Jeho evropské prvky ale nejsou začleněny do systému NATO. Dubnový alianční summit v Bukurešti sice připustil, že v budoucnu by se to stát mohlo, ale nijak to nekonkretizoval.

„Jde o nesmyslný, neefektivní a neúčinný systém, který skončí v propadlišti dějin s odchodem George Bushe z Bílého domu,“ uvedl ve středu při diskusi o radaru ve sněmovně předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Česká vláda přesto podepsala hlavní radarovou dohodu 8. července a smlouvu o pobytu amerických vojáků SOFA v srpnu.

O jednotlivých článcích obou dokumentů nyní budou jednat poslanci a senátoři. Sněmovna by měla mít na jejich projednání dva měsíce a definitivně hlasovat až po zvolení nového amerického prezidenta. Horní komora tak chtěla původně učinit ještě ve starém složení ve středu, ale po odporu opozice se radar zřejmě dostane na pořad jednání až v prosinci.

Sociálním demokratům vadí, že ODS nijak nevzala na vědomí výsledek krajských a senátních voleb. „Tato vláda k podobným zavazujícím krokům už nemá mandát,“ pravil Paroubek. Nejnovější průzkum agentury STEM mu dává za pravdu. Sociální demokraty by nyní volilo 40 procent lidí, ODS jen 26,5 procenta. Jan Tamáš z iniciativy Ne základnám upozorňuje, že petici proti radaru podepsalo přes sto tisíc lidí. „Nechápu, proč se vláda nezeptá na názor občanů v referendu,“ míní Tamáš.

Poslanci diskusi o radaru přerušili a není jasné, zda se k ní ještě nyní vrátí. Pokud tak učiní, je pravděpodobné, že smlouvy projdou do druhého čtení.

Senátní výbor pro obranu a bezpečnost schválil radarové smlouvy

Senátoři ODS dělají vše pro to, aby smlouvy o radaru protlačili horní komorou parlamentu ještě ve starém složení.

Ve středu dopoledne schválil radarové smlouvy senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Pokud smlouvy projdou i ústavně právním výborem Senátu, nebude moct opozice zabránit, aby je kdokoliv neplánovaně navrhl v projednání na čtvrtečním zasedání.

To bude přitom poslední, kde bude mít ODS většinu, tedy 41 z 81 křesel, tu však v novém složení Senátu na základě výsledků víkendových voleb ztrácí.

Potvrdila se tak obava některých opozičních senátorů, že vládní senátoři budou chtít smlouvy o radaru protlačit horní komorou ještě ve starém složení. „Máme signály, že by smlouva o radaru mohla být zařazena na čtvrteční zasedání,“ řekla Deníku už v úterý senátorka ČSSD.

Na čem se dosud ČR a USA dohodly
Radar láme sněmovnu napůl

Téměř dva roky trvá úsilí Topolánkovy vlády o prosazení amerického radaru. Ve středu se kabinet pokusil obě mezivládní smlouvy, které stvrzují výstavbu radarové základny a pobyt amerických vojáků, protlačit sněmovnou do druhého čtení. Rozprava byla během dne přerušena.

„Uvědomuji si, že pro opozici je důležité, jaký postoj k systému protiraketové obrany zaujme nový americký prezident, a proto navrhuji prodloužit lhůtu jejich projednání ve výborech na 60 dní,“ řekl Deníku premiér Mirek Topolánek. Přesto, že proti radaru se stabilně vyslovují více než dvě třetiny občanů a 78 procent žádá k této věci referendum, představitelé ODS trvají na postavení základny. Neberou v potaz ani výsledek krajských a senátních voleb, v nichž je na hlavu porazili sociální demokraté.

„Výsledek voleb byl také referendem o radaru,“ uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Topolánek ale trvá na tom, že radar zvýší bezpečnost občanů ČR, nemá žádná zdravotní a ekologická rizika a posílí naše začlenění do transatlantického systému. „Když ho zamítnete, vrátíte Česko 20 let zpátky, zmaříte práci stovek odborníků, diplomatů a vojáků pro blaho své země, odmítnete celou polistopadovou politiku,“ sdělil Topolánek poslancům.

Topolánek: Radar zvýší naši bezpečnost

Premiér Mirek Topolánek je přesvědčen, že odmítnutí radaru vrátí Česko o 20 let zpátky, které bez pevné transatlantické vazby nepřežije jako svobodný a demokratický stát a vydá se všanc velmocím typu Ruska.

Jak odpovíte na novou studii Pentagonu, že protiraketová obrana včetně radaru je už zastaralá a proti balistickým střelám neúčinná?
V USA je před volbami, a tak i některé studie mohou být účelové nebo reprezentovat dílčí názor. Uznávám ale argument opozice, že se může po volbách změnit americký, i když já si to nemyslím. Proto jsem navrhl prodloužit lhůtu na projednání smluv ve výborech na 60 dní.

Jak to souvisí s účinností protiraketové obrany?
Protiraketový štít se buduje od dob Bila Clintona, má být začleněn do architektury NATO a v tomto smyslu na jeho prospěšnosti žádná studie nic nemění.

Demokratický kandidát Barack Obama nicméně trvá na dalších zkouškách systému.
Pan Obama také řekl, že v žádném případě nebude rušit projekt protiraketového deštníku a smlouvy s Polskem či Českem. Projednávání smluv se zkrátka má ve sněmovně dostat do standardních kolejí, aby začaly jednat odborné výbory. Neskrýváme, že jde o zásadní rozhodnutí, vláda má dostatek argumentů a poslanci mají odpovědnost smlouvy ratifikovat nebo zamítnout.

Proč senátoři ODS tlačí na projednání smlouvy ještě ve starém složení?
Současní senátoři se radarem zabývají už rok a půl, takže podle mne mají větší právo o něm rozhodnout než nově příchozí. Podle mne ale není možné takovou věc schválit hlasy 41 členů ODS, ta podpora musí být vyšší.

Zaorálek: Radar patří do Reaganovy éry

Místopředseda sněmovny a stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek soudí, že protiraketový systém je nepotřebná černá díra na peníze.

Souhlasíte s premiérem Topolánkem, že kdo hlasuje proti radaru, odmítá celou polistopadovou politiku?
To je absolutní nesmysl. Především jsou nepravdivé výroky, které spojují radar s NATO, neboť nejde o alianční projekt. Teprve příští rok má summit ve Štrasburku stanovit pořadí bezpečnostních rizik a pak rozhodnout, jak se jim bránit.

Vy jste řekl, že radar jako součást protiraketové obrany je přípravou na minulé války.
Je to futuristický projekt Ronalda Reagana, kdy proti sobě stály dvě mocnosti a mezi nimi rakety dlouhého doletu. Protiraketová obrana v tomto pojetí je prostě věcí minulosti. Dnešní hrozby jsou jiné, například pohyb velkých skupin lidí v důsledku změny klimatu, dopady finanční krize, teroristické útoky. Nemyslím ale, že cestou je rozmístění 300 antiraket, deseti radarů a kosmických družic, které celkově zvýrazní nadřazenost USA. Tento koncept George Bushe ale není pro budoucnost přínosný.

Proč?
Bezpečnost by se v jeho důsledku snížila, přibude výdajů na zbrojení, dojde k nekontrolovanému růstu nukleárních zbraní. Svět by se stal méně stabilním. Radar znamená zapojení do systému, který se přežil.

Čili spoléháte na změnu koncepce v souvislosti s možným nástupem Baracka Obamy?
Spoléhat na nového amerického prezidenta nemá smysl. Evropa by se měla stát místem, které vytvoří svou vlastní bezpečnostní koncepci. A v ní radarové bipolární myšlení nemá místo. Navíc poslední studie Pentagonu ukazuje, že protiraketová obrana a její prvky nejsou funkční, vyzkoušené ani potřebné.

Názor politických stran k radaru

ODS:
Základnu podporují, ale ve volebním programu z roku 2006 ji nemají. Velkým zastáncem je premiér Mirek Topolánek a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Případné referendum považuje ODS za zbytečné.

ČSSD:
Protiraketová základna je nepřijatelná. Jednání, jež začal v USA exministr obrany za ČSSD Jaroslav Tvrdík v roce 2002, pojímají jako technickou konzultaci. Prosazují lidové hlasování o této otázce.

KSČM: Americkou základnu včetně radaru v ČR odmítají. K tomu, zda by měla základna na našem území vzniknout, žádají referendum.Upo­zorňují na výrazná bezpečnostní rizika projektu.

KDU-ČSL:
S umístěním radaru na našem území souhlasí, ve volebním programu ho neměla. Výraznou zastánkyni má v ministryni obrany za tuto stranu Vlastě Parkanové. Problém se základnou má lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Strana zelených:
Nechce, aby na českém území vznikla americká protiraketová základna, která by byla mimo působnost NATO. Toto stanovisko schválilo 12. srpna 2006 širší vedení strany. Šéf strany a vicepremiér Martin Bursík patří k obhájcům radaru.

Kateřina Perknerová, Jiří Korbel

Autor: Redakce

29.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:
Napadení seniora.
6

Mladý cizinec zkopal seniora na zastávce. Nechtěl se nechat okrást

Auta OBSE, Ukrajina
AKTUALIZOVÁNO
53 9

Auto mise OBSE na Ukrajině najelo na minu. Řídil Čech. Jeden mrtvý

S prezidentem je spokojena více než polovina Čechů, tvrdí průzkum

S prací prezidenta republiky jako instituce je spokojeno 57 procent Čechů. Podle nadpoloviční většiny lidí Miloš Zeman plní předvolební sliby a je prezidentem všech občanů. O tom, že Zeman vytváří dobrý obraz Česka v zahraničí, je přesvědčeno 42 procent občanů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura Kantar.

Co s korunou po intervencích? Zavedení eura je v kurzu

Po uzavření intervencí se mezi politiky i byznysmeny otevírá otázka přijetí eura. Je prioritou i pro Svaz průmyslu a dopravy. Česko se při svém vstupu do EU zavázalo euro přijmout. Proti zavedení evropské měny je ministr financí Andrej Babiš.

Rektora ČVUT chtějí senátoři odvolat, ohradil se proti nim

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Jan Konvalinka se ohradil proti nařčením členů Akademického senátu školy, kteří tento týden podali návrh na jeho odvolání. Reaguje v něm na deset bodů, které čtyři senátoři uvedli jako motiv pro jeho odvolání. Převažují v nich důvody týkající se napjatého hospodaření univerzity. Podle Konvalinky nejsou tvrzení pravdivá.

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo osmnáct let. Jejího otce letos hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies