VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři se stanou zlatým dolem, tvrdí experti

Praha - Až se probudíme za šedesát let, s největší pravděpodobností se nebudeme stačit divit. Podle statistiků se česká společnost promění ve společnost seniorů.

20.5.2009 20
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Více než milion lidí bude starší 85 let a počet stoletých se zvýší ze současných 600 na 14 500. A zatímco se politici hádají o podobu důchodové reformy, podnikatelé cítí velkou příležitost. Už teď plánují, jak trh zaplaví výrobky a služby pro dříve narozené.

Do sjezdovek radši neinvestovat

„Senioři se stanou zásadní ekonomickou třídou. Zaměřovat se na ně budou marketingové kampaně. Standardem budou zájezdy pro starší, a zaměří se na ně samozřejmě i výrobci,“ říká Markéta Šichtařová, ředitelka analytické společnosti Next Finance.

„Stárnutí populace není jen otázkou finanční, ale i životního stylu, který zpomalí,“ přidává se socioložka Jiřina Šiklová. „To znamená, že kdybych pracovala jako poradce, radila bych třeba, aby se neinvestovalo do sjezdovek, protože starší lidé o lyžování nebudou mít zájem, a místo zmenšování mobilů bych jim radila, aby je zvětšili,“ uvedla několik příkladů socioložka.

Již teď se na trhu objevují firmy, které tímto směrem opravdu jdou. Před časem se například v Česku objevily mobilní telefony pro starší. Jsou velké, jsou jednoduché a stisknutím jediného tlačítka lze přivolat pomoc.

„Viděli jsme potenciál, dělali jsme si statistiky a došli jsme k závěru, že výrobky pro seniory mají velikou budoucnost,“ říká Monika Findoráková ze společnosti Fifon, která tyto telefony nabízí.

A jako dobrý nápad to podle ní vidělo i spousta dalších podnikavců, protože prý během chvíle se začala firma potýkat s tvrdou konkurencí.

Přitom nabídka pro seniory se neomezuje jen na telefony. Výstavbu bytů pro starší zájemce nevylučuje ani developerská společnost Finep a celá řada menších firem. Velká budoucnost bezesporu čeká i farmaceutické firmy.

Problémem ovšem bude financování. Důchody jsou nízké již nyní a otázkou je, jak to bude vypadat v budoucnu. Poměr mezi lidmi v produktivním věku a ostatními, tedy dětmi a seniory, se má do roku 2065 bezmála vyrovnat, a to se nepochybně odrazí i ve výši důchodů. Dnes na jednoho důchodce připadají dva pracující, a to, co penzisté dostávají, není zrovna oslnivé.

Důchodců bude na 3,5 milionu

Statistici navíc počítají se zvýšením počtu lidí, kteří budou mít na důchod nárok. Pokud by v roce 2065 platily současné zákony, jejich počty by se ze současných 2,1 milionu, což je počet důchodů vyplacených na konci minulého roku, zvýšilo na 3,5 milionu, a to podle mnohých není možné z rozpočtu zaplatit.

„Když se dívám na tato čísla a zároveň sleduji tápání nad důchodovou reformou, zbývají nám v podstatě tři možnosti, jak situaci řešit,“ říká ekonomický analytik Aleš Michl. „Buďto budeme muset plodit více dětí a z jejich mezd pak platit naše důchody, nebo zvýšíme daně a důchody snížíme, anebo prodloužíme věk odchodu do důchodu.“

VOJTĚCH JANDA

Čechů ubývá a stárnou

Petr Nečas, exministr práce a sociálních věcí za ODS: Ideální čas pro důchodové reformy byl před pěti lety

Praha - Na reformy je už skoro pozdě. Ten pravý čas pro ně byl před pěti lety. Sociální demokraté, kteří byli u moci, propásli svoji šanci. To v komentáři pro Deník uvedl bývalý ministr práce a sociálních věcí za ODS Petr Nečas.

Čísla ČSÚ jsou děsivá. Počítali jste s nimi i při přípravě důchodové reformy?
My jsme podobná čísla – byť se mohou v detailech lišit – už publikovali. A ona nám potřebu reformy důchodového systému potvrdila. Stárnutí obyvatelstva totiž ukazuje, že nevystačíme se stávajícím množstvím finančních prostředků.

A kde je vzít?
Zvýšení prostředků by se nemělo dít zvýšením daní, ale naopak by se měl posílit individuální přísun soukromých prostředků pojištěnců. Lidé by si zkrátka měli více platit pojištění ze svého. Mělo by tak dojít k posílení a budování dalších pilířů důchodového systému, aby nestál jen na státem organizovaném pojištění. Ten totiž činí důchodce extrémně závislé na státu a na svých penězích.

Proč už náš důchodový systém neprošel reformou?
V uplynulých dvou volebních obdobích došlo ke zpomalení, reforma tak nabrala zpoždění. Čísla totiž ukazují, že pravým okamžikem pro její provedení byl rok 2004. A to sociální demokraté úplně promrhali, když nenašli sílu k jejímu zahájení.

PAVEL CEPL


Mazuchová: Cestou je daňově zvýhodněné spoření

Praha - Místopředsedkyně sněmovního podvýboru pro důchodovou reformu Lenka Mazuchová (ČSSD) soudí, že problematika stárnutí obyvatelstva je věcí všech politických stran.

Zatímco seniorů přibývá, lidí v aktivním věku ubývá. Jak chcete řešit tuto neúprosnou demografickou pravdu?
Statistika skutečně nevypadá dobře. Nesouhlasím ale rozhodně s ODS, která jako jediné řešení nabízí opt out, tedy spoření na penzi pomocí soukromých kapitálových společností. Mezi těmito pojišťovacími ústavy, a to i ze zahraničí, může být spousta zlatokopů, kteří nebudou s úsporami lidí nakládat uvážlivě. Nicméně je jasné, že důchodovou reformu potřebujeme.

Jak by tedy měla vypadat koncepce sociálně citlivé a bezpečné spoluúčasti lidí na penzijním spoření?
To, co jsme zatím ve sněmovně přijali, tedy zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu, samozřejmě nestačí. Je nutné lidem vysvětlovat, že během svého aktivního života musí myslet i na zadní kolečka a na důchod spořit. Proto jsme pro daňové zvýhodnění zaměstnavatelů, kteří lidem přispívají na penzijní připojištění.

Kdo by se ale o tyto peníze budoucích důchodců měl starat, aby nečinně neležely na účtech správy sociálního pojištění?
Rozhodně bychom neměli podlehnout vábení privátních fondů. Jejich reklamě v 90. letech podlehla spousta důvěřivých lidí a všichni si pamatujeme, jak dopadli. Proto jsem jednoznačně pro státem garantované spoření.

Pan exministr Nečas také uvažoval o uzákonění povinnosti pro rodiny postarat se určitým dílem o staré rodiče. Tahle cesta pro vás není schůdná?
Určitě ne. Vždyť v současnosti je naopak běžné, že rodiče v důchodu podporují mladé rodiny svých dětí.

Půjde ČSSD do předčasných voleb s konkrétní představou důchodové reformy?
Osobně jsem přesvědčená, že to není otázka stranická. Jde o celospolečenský zájem, kdy každý bude muset ze svých pozic trochu ustoupit. Čerstvě zveřejněná čísla jsou totiž opravdu varovná.

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Dokáže se o nás stát postarat, až budeme v důchodovém věku?

ne, budeme se muset postarat sami

53 %

ne, spoléhám na pojištění a děti

19 %

ano, stát nám určitě pomůže

1 %

na stát se storpocentně nespoléhám, ale jistím se

28 %

Hlasovalo: 97

Anketa byla ukončena

20.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitele Střediska volného času Fokus Nový Jičín Martina Jakůbka zadržela policie. Součástí tohoto případu má být i domovní prohlídka.
3

Sexuální skandál: řediteli Fokusu hrozí až deset let vězení

Tragická nehoda ve Špindlu
AKTUALIZOVÁNO
4 6

Muž jel ve Špindlu po sjezdovce na matraci, po nárazu do tribuny zemřel

AKTUALIZOVÁNO

Tvaroh s marží 97 procent. Výrobci zápasí s řetězci

Výrobci potravin si stěžují na obchodní řetězce. Při výkupu jejich výrobků je nutí k poskytování stále větších slev. Zákazníci je však nepocítí a za potraviny platí vysoké ceny. Řetězce si do nich podle výrobců započítávají příliš vysoké marže.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel se přiznal ke zneužívání studentů. Neuvědomil jsem si to, hájil se

Bývalý ředitel pražské Střední školy elektrotechniky a strojírenství Lumír Kymr se ve středu u soudu přiznal ke zneužívání mladistvých studentů při školních pobytech na chatě. Podle obžaloby v letech 2010 až 2016 prováděl celkem deseti chlapcům masáže celého těla včetně přirození, spal s nimi nahý, sprchoval se s nimi nebo vzájemně masturbovali. Za znásilnění, sexuální nátlak a ohrožení výchovy dítěte muži hrozí až desetileté vězení.

Rozhledna jako dům. Podívejte se

Dnes vás nepozveme do domu či bytu. Podíváme se do kraje. Podíváme se na Tatry z vrcholu Zámčisko nad slovenským Popradem. Tedy zatím jen z projektu vyhlídkové věže od Henkai architekti.

Krajta pozřela dospělého muže, tělo se našlo v jejích útrobách

Tělo pohřešovaného pětadvacetiletého Indonésana bylo objeveno v útrobách krajty mřížkované na ostrově Sulawesi. Muž jménem Akbar byl nezvěstný od neděle, kdy odešel z domova sklízet palmový olej, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies