VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři se stanou zlatým dolem, tvrdí experti

Praha - Až se probudíme za šedesát let, s největší pravděpodobností se nebudeme stačit divit. Podle statistiků se česká společnost promění ve společnost seniorů.

20.5.2009 20
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Více než milion lidí bude starší 85 let a počet stoletých se zvýší ze současných 600 na 14 500. A zatímco se politici hádají o podobu důchodové reformy, podnikatelé cítí velkou příležitost. Už teď plánují, jak trh zaplaví výrobky a služby pro dříve narozené.

Do sjezdovek radši neinvestovat

„Senioři se stanou zásadní ekonomickou třídou. Zaměřovat se na ně budou marketingové kampaně. Standardem budou zájezdy pro starší, a zaměří se na ně samozřejmě i výrobci,“ říká Markéta Šichtařová, ředitelka analytické společnosti Next Finance.

„Stárnutí populace není jen otázkou finanční, ale i životního stylu, který zpomalí,“ přidává se socioložka Jiřina Šiklová. „To znamená, že kdybych pracovala jako poradce, radila bych třeba, aby se neinvestovalo do sjezdovek, protože starší lidé o lyžování nebudou mít zájem, a místo zmenšování mobilů bych jim radila, aby je zvětšili,“ uvedla několik příkladů socioložka.

Již teď se na trhu objevují firmy, které tímto směrem opravdu jdou. Před časem se například v Česku objevily mobilní telefony pro starší. Jsou velké, jsou jednoduché a stisknutím jediného tlačítka lze přivolat pomoc.

„Viděli jsme potenciál, dělali jsme si statistiky a došli jsme k závěru, že výrobky pro seniory mají velikou budoucnost,“ říká Monika Findoráková ze společnosti Fifon, která tyto telefony nabízí.

A jako dobrý nápad to podle ní vidělo i spousta dalších podnikavců, protože prý během chvíle se začala firma potýkat s tvrdou konkurencí.

Přitom nabídka pro seniory se neomezuje jen na telefony. Výstavbu bytů pro starší zájemce nevylučuje ani developerská společnost Finep a celá řada menších firem. Velká budoucnost bezesporu čeká i farmaceutické firmy.

Problémem ovšem bude financování. Důchody jsou nízké již nyní a otázkou je, jak to bude vypadat v budoucnu. Poměr mezi lidmi v produktivním věku a ostatními, tedy dětmi a seniory, se má do roku 2065 bezmála vyrovnat, a to se nepochybně odrazí i ve výši důchodů. Dnes na jednoho důchodce připadají dva pracující, a to, co penzisté dostávají, není zrovna oslnivé.

Důchodců bude na 3,5 milionu

Statistici navíc počítají se zvýšením počtu lidí, kteří budou mít na důchod nárok. Pokud by v roce 2065 platily současné zákony, jejich počty by se ze současných 2,1 milionu, což je počet důchodů vyplacených na konci minulého roku, zvýšilo na 3,5 milionu, a to podle mnohých není možné z rozpočtu zaplatit.

„Když se dívám na tato čísla a zároveň sleduji tápání nad důchodovou reformou, zbývají nám v podstatě tři možnosti, jak situaci řešit,“ říká ekonomický analytik Aleš Michl. „Buďto budeme muset plodit více dětí a z jejich mezd pak platit naše důchody, nebo zvýšíme daně a důchody snížíme, anebo prodloužíme věk odchodu do důchodu.“

VOJTĚCH JANDA

Čechů ubývá a stárnou

Petr Nečas, exministr práce a sociálních věcí za ODS: Ideální čas pro důchodové reformy byl před pěti lety

Praha - Na reformy je už skoro pozdě. Ten pravý čas pro ně byl před pěti lety. Sociální demokraté, kteří byli u moci, propásli svoji šanci. To v komentáři pro Deník uvedl bývalý ministr práce a sociálních věcí za ODS Petr Nečas.

Čísla ČSÚ jsou děsivá. Počítali jste s nimi i při přípravě důchodové reformy?
My jsme podobná čísla – byť se mohou v detailech lišit – už publikovali. A ona nám potřebu reformy důchodového systému potvrdila. Stárnutí obyvatelstva totiž ukazuje, že nevystačíme se stávajícím množstvím finančních prostředků.

A kde je vzít?
Zvýšení prostředků by se nemělo dít zvýšením daní, ale naopak by se měl posílit individuální přísun soukromých prostředků pojištěnců. Lidé by si zkrátka měli více platit pojištění ze svého. Mělo by tak dojít k posílení a budování dalších pilířů důchodového systému, aby nestál jen na státem organizovaném pojištění. Ten totiž činí důchodce extrémně závislé na státu a na svých penězích.

Proč už náš důchodový systém neprošel reformou?
V uplynulých dvou volebních obdobích došlo ke zpomalení, reforma tak nabrala zpoždění. Čísla totiž ukazují, že pravým okamžikem pro její provedení byl rok 2004. A to sociální demokraté úplně promrhali, když nenašli sílu k jejímu zahájení.

PAVEL CEPL


Mazuchová: Cestou je daňově zvýhodněné spoření

Praha - Místopředsedkyně sněmovního podvýboru pro důchodovou reformu Lenka Mazuchová (ČSSD) soudí, že problematika stárnutí obyvatelstva je věcí všech politických stran.

Zatímco seniorů přibývá, lidí v aktivním věku ubývá. Jak chcete řešit tuto neúprosnou demografickou pravdu?
Statistika skutečně nevypadá dobře. Nesouhlasím ale rozhodně s ODS, která jako jediné řešení nabízí opt out, tedy spoření na penzi pomocí soukromých kapitálových společností. Mezi těmito pojišťovacími ústavy, a to i ze zahraničí, může být spousta zlatokopů, kteří nebudou s úsporami lidí nakládat uvážlivě. Nicméně je jasné, že důchodovou reformu potřebujeme.

Jak by tedy měla vypadat koncepce sociálně citlivé a bezpečné spoluúčasti lidí na penzijním spoření?
To, co jsme zatím ve sněmovně přijali, tedy zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu, samozřejmě nestačí. Je nutné lidem vysvětlovat, že během svého aktivního života musí myslet i na zadní kolečka a na důchod spořit. Proto jsme pro daňové zvýhodnění zaměstnavatelů, kteří lidem přispívají na penzijní připojištění.

Kdo by se ale o tyto peníze budoucích důchodců měl starat, aby nečinně neležely na účtech správy sociálního pojištění?
Rozhodně bychom neměli podlehnout vábení privátních fondů. Jejich reklamě v 90. letech podlehla spousta důvěřivých lidí a všichni si pamatujeme, jak dopadli. Proto jsem jednoznačně pro státem garantované spoření.

Pan exministr Nečas také uvažoval o uzákonění povinnosti pro rodiny postarat se určitým dílem o staré rodiče. Tahle cesta pro vás není schůdná?
Určitě ne. Vždyť v současnosti je naopak běžné, že rodiče v důchodu podporují mladé rodiny svých dětí.

Půjde ČSSD do předčasných voleb s konkrétní představou důchodové reformy?
Osobně jsem přesvědčená, že to není otázka stranická. Jde o celospolečenský zájem, kdy každý bude muset ze svých pozic trochu ustoupit. Čerstvě zveřejněná čísla jsou totiž opravdu varovná.

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Dokáže se o nás stát postarat, až budeme v důchodovém věku?

ne, budeme se muset postarat sami

53 %

ne, spoléhám na pojištění a děti

19 %

ano, stát nám určitě pomůže

1 %

na stát se storpocentně nespoléhám, ale jistím se

28 %

Hlasovalo: 97

Anketa byla ukončena

20.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pomněnkový den. Ilustrační foto.
5

Policie pátrá po dvou stovkách ztracených dětí

Generální tajemník NATO Jens  Stoltenberg a Donald Trump
7

Trump přijel do Bruselu. Ten čekají protesty

Unikát ve Valticích: pohár Alexandra Velikého

Ve svém oboru to považuje za největší objev, jaký kdy učinil. „Myslím si, že je to i největší objev tohoto roku u nás," neskrýval nadšení umělecký historik a kurátor David Majer. Právě on přivezl do valtického zámku jedinečné umělecké dílo vytvořené ve druhé polovině čtvrtého století před naším letopočtem ve Střední Asii. Zlatý pohár, z něhož pil válečník Alexandr.

Otec doufá, že ústavní soudci zachrání jeho syna před sektou

Sedmiletý chlapec zatím nic netuší, ale o jeho dalším osudu dnes rozhodne Ústavní soud.

Zatajit dech a vydržet. Nová metoda lépe cílí na nádory

/FOTOGALERIE/- Nikdo neumí léčit rakovinu šetrněji než my, hlásí odborníci z pražského Protonového centra. Našli unikátní metodu, díky které dokážou sežehnout jen skutečně nemocnou tkáň. Jenomže další lékaři se k protonům staví rezervovaně. Podle šéfa odborné společnosti, která radioterapii zastřešuje, není tato léčba stále dostatečně ověřená. Její cena je navíc příliš vysoká.

Pohledem Vojtěcha Žižky: Kouření a jiné škodliviny

Už za týden to vypukne – začne platit zákaz kouření v restauracích a hospodách. Když tak poslouchám některé zastánce protikuřáckého zákona (ach, jak dlouho museli tito apoštolové voňavějších zítřků trpět ústrky a čekat na sladkou chuť triumfu), skoro se začínám těšit. Nastává nová doba. Bude se žít lépe, bude se žít radostněji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies