VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněžení komplikuje dopravu, ve Frýdlantském výběžku vyhlásili kalamitu

Ústí nad Labem - Dopravu v celém Ústeckém kraji ve středu večer komplikuje silné sněžení, místy i ledovka. Kamiony blokují silnici I/15 na Mostecku a I/27 u Žiželic na Lounsku. Podle dispečera správy a údržby silnic je v terénu veškerá technika.

11.1.2017 AKTUALIZOVÁNO 11.1.2017
SDÍLEJ:

Sněžení komplikuje ve středu 11. ledna dopravu v Ústeckém kraji Foto: Deník/Karel Pech

V krajském městě je na pokraji kolapsu hromadná doprava. "Z důvodu velkého spádu sněhu dochází k omezení provozu linek v některých částech města. Problém přetrvává v ulici Rooseveltova, trolejbusové linky jsou v provozu, avšak vlivem nesjízdnosti komunikací dochází ke zpoždění. Z autobusových linek jsou momentálně nedostupné lokality Nová Ves, Kojetice, Olešnice a Ryjice.
Cestujícím se omlouváme za způsobené komplikace a prosíme o trpělivost," uvedl mluvčí ústeckého dopravního podniku Luboš Heřman.

Čtěte také: Mrazivá noc: Rokytská slať hlásí minus 27,5 stupně

Problémy mají kamiony na silnici číslo 15 u obce Sedlec na Lounsku. Kvůli sněžení a ledovce je nesjízdní silnice číslo 27 mezi Žatcem a Mostem. v kopci u Žiželic uvízly kamiony. "Máme v terénu veškerou techniku. Tam, kde se objevují problémy, ji posíláme i operativně. Posyp zabírá do teplot do minus deseti stupňů Celsia. Zatím ale nemáme žádné uzavírky," sdělil dispečer.

Kolony nákladních aut se také tvoří na pětikilometrovém úseku silnice 9 mezi Jiřetínem pod Jedlovou a Svorem na Českolipsku.

Podle krajské policejní mluvčí Aleny Bartošové v kraji přibývá nehod. "Většinou jde o drobné havárie bez zranění nebo to, že vozidla skončí mimo vozovku. Silnice jsou průběžně ošetřovány, na některých místech ale ještě ošetřeny nebyly. Nabádáme řidiče k maximální opatrnosti," řekla Bartošová.

V kraji začalo hustě sněžit kolem 16:30, například v krajském městě napadlo přes pět centimetrů sněhu. V horských a podhorských oblastech Krušných hor je nadílka nového sněhu ještě mnohem bohatší. "Je to, jako kdyby se protrhla peřina. Sněžit začalo před čtvrtou hodinou a sníh padá pořád. Vypadá to, že snad nikdy nepřestane," ulevil si krátce před devátou hodinou večer Kristán Hess z Proboštova na Teplicku.

V Karlovarském kraji sněží na umrzlé silnice, kamiony mají problém

V Karlovarském kraji od dnešního odpoledne opět sněží. Na namrzlých silnicích může nový sníh klouzat, varují řidiče silničáři. Například na silnici číslo 13 na Chomutov mají v kopcích problémy kamiony, před 20:00 osobní auto havarovalo u Březové u Sokolova, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Na silnici I/13 některá osobní auta raději před střetem se stojícími kamiony sjela do příkopu, upozorňuje server dopravniinfo.cz. Podle krajské policejní mluvčí Zuzany Týřové před 20:00 narazilo na D6 u Březové osobní auto do svodidel a otočilo do protisměru. "Silnice je uzavřená a objízdná trasa vede přes Dolní Rychnov," doplnila mluvčí policie.

Nejvyšší stupeň varování silničářů platí pro celý Karlovarský kraj. Sněžení, kluzké vozovky a možnost vzniku námrazy, ledovky a náledí může komplikovat situaci na silnicích v celém kraji. Sníh na silnicích nižších tříd zůstává. Kolem 19:30 bylo od minus tří do minus šesti stupňů.

Podle předpovědi meteorologů by se mělo mírně oteplovat a srážky by se mohly postupně měnit na smíšené nebo i dešťové. To by mohlo na namrzlých vozovkách způsobit ledovku v noci a ve čtvrtek po ránu.

Sněžení komplikuje sjízdnost v Plzeňském kraji, staly se nehody

Sněžení a místy silný vítr komplikují od dnešního večera sjízdnost na silnicích v Plzeňském kraji. Na některých komunikacích je ledovka nebo rozbředlý sníh, jinde zas vítr tvoří sněhové jazyky. Ve vyšších polohách Šumavy je vrstva ujetého sněhu. Stalo se i několik nehod, i na dálnici D5, uvedlo Ředitelství silnic a dálnic.

Silnice jsou sjízdné, řidiči ale musejí věnovat jízdě větší pozornost a opatrnost. Na dálnici D5 jsou většinou zbytky rozbředlého sněhu, vozovka může být kluzká. Viditelnost snižuje vítr a srážky. Na dálnici se staly nehody, a to například na 110. kilometru a potom těsně u hranic.

Kluzká vozovka s ledovkou je také například na Domažlicku u obce Vidice, u Stráže na Tachovsku nebo u České Kubice na Domažlicku u hranic s Německem, kde havaroval kamion. Na kluzké vozovce havarovala auta také u Plas na severním Plzeňsku.

Silničáři vyhlásili kalamitní stav ve Frýdlantském výběžku

Silničáři dnes večer vyhlásili s okamžitou platností kalamitní stav pro Frýdlantským výběžek v Libereckém kraji. Kvůli sněžení a větru, které vytváří bílou tmu, sněhové jazyky a závěje, nelze udržet sjízdnost silnic, řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má zimní údržbu krajských silnic na starost.

"Soustředíme se jen na vybrané komunikace, aby bylo udrženo základní dopravní spojení," řekl Šén. "Nedoporučuji vůbec vyjíždět v této a do této oblasti," dodal. Vyhlášení kalamitního stavu potrvá minimálně do čtvrtečního rána, uvedl.

Pro veškerou dopravu je zcela neprůjezdná i silnice první třídy 13 z Mníšku přes Albrechtický kopec do Frýdlantu a dále do Polska. Podle Šéna se silničáři snaží udržet alespoň sjízdnost na silnici III. třídy z Mníšku přes Oldřichovské sedlo do Raspenavy a na silnici 291 z Frýdlantu na Nové Město pod Smrkem.

"Máme tam nasazený šípový pluh a pojede tam i fréza. Budeme dělat všechno pro to, abychom zajistili průjezdné aspoň tyto páteřní komunikace vedoucí Frýdlantskem," dodal.

Takřka nesjízdné jsou ve Frýdlantském výběžku i silnice v Hejnicích. Radnice vyhlásila kalamitní stav i pro vozovky ve městě. "Naše prostředky se snaží udržet nějak sjízdné hlavní tahy, ale okamžitě po průjezdu se komunikace opět silně zafoukává," uvedl starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

"Tímto padají veškeré vyhlášené termíny na snížení následků sněžení na komunikacích a budeme čekat, že přestane foukat, abychom mohli město nějak zprůjezdnit," dodal. Také Demčák motoristům doporučuje, aby nevyjížděli, pokud je to možné.

Vyhlášení kalamitního stavu znamená, že silničáři nejsou v časových lhůtách schopni zajistit sjízdnost na jednotlivých komunikacích podle plánu zimní údržby. "Mohli bychom si najmout další síly, ale bohužel nemělo by to žádný smysl. To bychom s těmi stroji jezdili tam a zpátky a stejně by to nepomohlo. Musíme to nechat vysněžit a pak se to musí uklidit," dodal. V kraji vydatně sněží, za hodinu místy připadlo i více než pět centimetrů sněhu.

V ostatních částech Libereckého kraje jsou silnice zatím s obtížemi sjízdné. "Mnoho úseků je zavátých, podle posledních informací stojí kamiony také na obchvatu mezi Bílým Kostelem a Hrádkem nad Nisou," uvedl před 20:00 na facebooku hejtman Martin Půta.

Problémy jsou i na silnici 35 mezi Libercem a Turnovem. Podle informací od řidičů tam dopravu komplikují stojící kamiony. Pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů je uzavřena silnice 10 z Tanvaldu do Harrachova na Semilsku, která vede dál do Polska.

Ve středních Čechách sněží, v terénu jsou skoro všechny sypače

Ve středních Čechách začalo dnes vpodvečer sněžit, silničáři nasadili do terénu téměř všechny sypače. Silnice jsou sjízdné, ale se zvýšenou opatrností, řekl pracovník krajského dispečinku správy a údržby silnic.

"Kolem 18:00 začalo sněžit, někde i foukalo. Vyjely postupně skoro všechny sypače. Někde to prohrnují, někde solí," uvedl dispečer před 20:00.

Sněžení podle něj začalo na Kladensku a postupně se rozšířilo do celého kraje. Přestože se někde tvořily i závěje, všechny silnice jsou podle dispečinku průjezdné. Řidiči by však měli být velmi opatrní.

Na Vysočinu dnes večer přišlo od severozápadu husté sněžení

Vysočinu zasáhlo večer od severozápadu husté sněžení. Silničáři hlásí potíže kamionů na silnici II/405 u Brtnice na Jihlavsku. Dohlednost je kvůli sněžení snížená. V noci hrozí na silnicích náledí, kvůli větru se mohou tvořit sněhové jazyky. Řidiči musejí podle silničářů věnovat jízdě maximální pozornost.

Sněžit začalo kolem 19:00. "Na Havlíčkobrodsku už jsou v terénu všechny sypače, postupně vyjíždějí i v dalších okresech," řekl Vít Kryštof z dispečinku Krajské správy a údržby silnic. Na silnicích leží vrstva nového sněhu, kterou se silničáři snaží odstraňovat. Výstraha meteorologů pro tvorbu sněhových jazyků platí do čtvrtečního poledne.

Čtěte také: Sníh a vítr přinese sněhové jazyky. V Čechách navíc hrozí ledovka

Autor: ČTK, Roman Nešetřil

11.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bezpečnostní expert a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR Andor Šándor.
12 4

Generál Andor Šándor: Bezpečné metro? Nedělejme si iluze

Recesistické setkání na oslavu skvělých činů ministra financí Andrej Babiše proběhlo 3. dubna před budovou Generálního finančního ředitelství v Praze. Na snímku Bára Štěpánová.
9

Řešte rychle dluhopisy, říká Jurečka finanční správě a Babišovi

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Hromadná nehoda kamionů uzavřela dálnici D1 u Brna. Zemřel řidič dodávky

/FOTOGALERIE/ – Zraněním podlehl muž středního věku, kterého vyprostili hasiči z havarované dodávky v hromadné havárii na dálnici D1. V úterý kolem půl dvanácté se na 202. dálničním kilometru srazily čtyři nákladní auta a dodávka. Kvůli nehodě u Brna musí z dálnice sjet řidiči mířící na Vyškov a Ostravu. Dálnice je v tomto směru neprůjezdná.

Útoky na městské úředníky: Paní, která plive, pán, který vyhrožuje smrtí

Paní, která v rozčílení plive po lidech, nadávky nejhrubšího zrna či dokonce útok pěstmi, výhrůžky smrtí za to, že jisté dámě odmítli kopírovat její soukromé dokumenty. Vítejte v kancelářích a dalších prostorech k jednání s veřejností na místních radnicích a magistrátech.

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

AUTOMIX.CZ

Češi oživují legendy v jedinečných obrazech. Jsou jako "živé", podívejte se

Také vám přijde škoda, že ikonické momenty zlaté éry motorsportu jsou často k vidění jen na starých, často jen černobílých fotografiích a v dost omezené kvalitě? Už nemusíte smutnit, existují totiž lidé, kteří umí tyto příběhy reprodukovat v naprosto mimořádné kvalitě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies