VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silnice jsou s opatrností sjízdné, ale dejte pozor na ledovku

ČR - Na celém území republiky se teploty udržují lehce pod nulou, někde i lehce sněží. Silnice jsou většinou ošetřené, ale i přesto může hrozit námraza.

24.1.2014 3 AKTUALIZOVÁNO 24.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archív

Liberecký kraj

Silnice v Libereckém kraji mohou ráno namrzat, místy drobně sněží a teploty jsou mezi minus dvěma až minus pěti stupni Celsia. Silnice jsou s opatrností sjízdné. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, zbytky rozbředlého sněhu jsou na spojnici mezi Jabloncem a Tanvaldem. Slabá vrstva sněhu je na inertně udržovaných silnicích na Liberecku, vyplývá z informací od silničářů.

Vlaky nejezdí na lokální trati mezi Frýdlantem a Černousy. Důvodem je poruchu vlaku. České dráhy předpokládají, že se provoz na trati podaří obnovit v 7:35.

Přes den bude v kraji zataženo s občasným sněžením. Teploty přes den se dostanou maximálně na nulu, na horách bude až minus šest stupňů Celsia.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji místy sněží, silnice většinou pokryl poprašek do jednoho centimetru. Přeháňky či sněžení ale snižují viditelnost. Na Vsetínsku však na menších cestách leží zledovatělý sníh krytý posypem. Motoristé by proto měli volit opatrnou jízdu, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Ostatní silnice jsou většinou holé a mokré po chemickém ošetření. Stále platí výstraha meteorologů před možnou tvorbou náledí. V kraji je oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr.

Teplota se ráno pohybovala od minus sedmi do minus tří stupňů Celsia. Přes den by mohla podle předpovědi stoupnout až na plus jeden stupeň Celsia a oblačnost se podle meteorologů bude místy k večeru protrhávat na polojasno.

Třebíčsko a Žďársko

Na Třebíčsku a Žďársku jsou ráno sněhové přeháňky. Hlavní tahy jsou na Vysočině mokré po chemickém ošetření, na vedlejších silnicích leží ujetá, na Žďársku zledovatělá vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, řidiči však musí podle silničářů věnovat jízdě zvýšenou opatrnost. Na Žďársku a na Pelhřimovsku komplikují dopravu dopravní nehody.

Během noci napadlo v kraji místy několik centimetrů sněhu. „Přibližně od 02:00 do 06:00 udržovalo vozovky ve všech okresech ve sjízdném stavu na osm desítek sypačů," řekl  Roman Šabart z dispečinku Krajské správy a údržby silnic.

Řidiči musí dávat pozor na Pelhřimovsku. Havarované vozidlo u obce Častrov může bránit provozu na větší části vozovky. Policisté vyšetřují také havárii osobního auta u obce Křoví na Žďársku.

Teploty se na Vysočině pohybují od dvou do šesti stupňů pod nulou. Je zataženo, vane slabý vítr. Podle meteorologů má být přes den zataženo, místy se objeví slabé občasné sněžení. Později večer a v noci by se místy měla oblačnost protrhávat až na polojasno. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat kolem nuly.

Jižní Čechy

Na jihu Čech si řidiči musí dát pozor na ledovku. Silnice namrzají zejména v lesních úsecích, na mostech a také na opravených vozovkách s novými koberci, varuje krajská správa a údržba silnic. Dohlednost někde snižují mlhy a na Písecku a na Šumavě sněhové přeháňky. Na Jindřichohradecku leží zbytky ujetého sněhu kryté posypem.

Po ránu v Jihočeském kraji mrzne, na šumavském Churáňově je minus 1,8 stupně Celsia a sněží, na Strakonicku kolem bodu mrazu. Přes den bude zataženo, občas slabé sněžení, v polohách pod 400 metrů nad mořem zpočátku déšť se sněhem. Nejvyšší denní teploty minus jeden až plus dva stupně Celsia, na Šumavě minus tři. V lyžařských areálech tak mohou pokračovat v zasněžování sjezdovek. O víkendu bude počasí podobné, ale bude více mrznout, v neděli teplota v noci klesne k minus sedmi stupňům.

Ústecký kraj

Na silnicích v Ústeckém kraji se místy tvoří ledovka, na dálnici D8 je mlha. Vyplývá to z informací silničářů. Teploty v kraji se dnes v 6:45 pohybovaly od minus sedmi do minus jednoho stupně Celsia.

Většina silnic je po chemickém ošetření sjízdná se zvýšenou opatrností, na silnicích nižších tříd v Krušných horách leží místy zbytky rozbředlého sněhu. Silničáři varují před ledovkou na silnici I/30 z Lovosic do Ústí nad Labem. Tvořit se může na více než tříkilometrovém úseku od Malých Žernosek po Prackovice nad Labem. V horském úseku dálnice D8 na Ústecku je podle silničářů mlhavo.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji zataženo s občasným sněžením. Nejvyšší teploty minus tři až plus jeden stupeň Celsia, na horách minus šest až minus dva stupně.

Střední Čechy

Většina silnic ve středních Čechách je dnes sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Řidiči by měli být velmi opatrní na dálnicích D8 a D11, rychlostních silnicích a všech silnicích druhé a třetí třídy. Na silnicích jsou místy zbytky rozbředlého sněhu nebo jsou mokré po chemickém ošetření, někde se tvoří ledovka. Dohlednost na vozovkách na většině území snižují sněhové přeháňky nebo mlhy. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Teploty v regionu se ráno pohybovaly od minus čtyř do nula stupňů Celsia, na většině území bylo zataženo a foukal slabý vítr. Policisté dnes ráno v regionu zaznamenali několik nehod, které způsobila ledovka na vozovce.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek a dnes ráno místy slabě sněžilo. Přes den by se někde mohlo objevit náledí. V Krkonoších leží na silnicích ujetá vrstva sněhu do pěti centimetrů. Řidiči by měli být opatrní zejména v okolí středisek, která uměle zasněžují sjezdovky. Teploty se v kraji ráno pohybovaly od minus dvou do minus sedmi stupňů, uvedli silničáři a meteorologové na svém webu.

Dnes by mělo být v hradeckém kraji většinou zataženo, místy se slabým sněžením. Teploty se zřejmě budou pohybovat několik stupňů pod bodem mrazu, na horách kolem minus pěti stupňů Celsia.

Přerovsko 

Silnice na Přerovsku začaly dnes nad ránem namrzat a řidiči by v této části Olomouckého kraje měli jezdit velmi opatrně. V ostatních okresech v noci napadla slabá vrstva sněhu a všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

„Mrholí a vozovky začaly namrzat. Zatím jsme stihli chemicky ošetřit zhruba 80 procent silnic," uvedl dispečer přerovské správy silnic, podle nějž varování před namrzajícími vozovkami platí pro celé Přerovsko.

Slabá vrstva sněhu v noci a časně ráno napadla na Šumpersku, Jesenicku, Olomoucku a Přerovsku. „Sněhové přeháňky začaly brzy ráno a zatím napadl mírný poprašek. Silnice jsme chemicky ošetřili a jsou holé a mokré," řekl dnes dispečer šumperské správy silnic. Méně důležité silnice ve vyšších polohách Šumperska pokrývá ujetá vrstva sněhu s posypem. Podobná situace je na Jesenicku.

Na Prostějovsku slabě sněžilo hlavně na Drahanské vrchovině. Sněhové přeháňky byly také na Olomoucku. Hlavní silniční tahy jsou po chemickém posypu holé a mokré.

Pardubický kraj

Na mnoha silnicích v Pardubickém kraji dnes leží sníh. Na státních silnicích je většinou po solení rozbředlý, na méně frekventovaných často uježděný. Informuje o tom Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Se zasněženými vozovkami musejí řidiči počítat prakticky ve všech okresech. Vrstva nového sněhu leží u Holic, Lanškrounu a Moravské Třebové, uježděný sníh je v okolí Poličky a Svitav. Na mnoha dalších místech jsou zbytky rozbředlého sněhu.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji zataženo, na mnoha místech padal sníh. Silničáři hlásí sněžení a sněhové přeháňky zvláště v okresech Pardubice a Svitavy. Teplota kolísala od minus osmi do minus dvou stupňů.

Plzeňský kraj

V Plzeňském kraji připadl v noci další lehký poprašek sněhu, silnice i dálnice D5 jsou v kraji převážně holé a po chemickém ošetření mokré. Viditelnost mohou v některých místech zhoršovat místní mlhy. I když se teploty pohybují kolem nuly, vozovky by díky solení neměly namrzat, řekl dnes ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.

„Sypače byly v terénu, napadl ale většinou jen slabý poprašek sněhu, nikde nejsou hlášeny větší problémy ani od policie," shrnul.

Region je už většinou beze srážek, teploty se při bezvětří pohybují kolem minus dvou až plus dvou stupňů.

Jižní Morava

Do brněnských ulic vyjely kvůli sněhu v pátek brzy ráno sypače. Díky nim jsou silnice, které spravují Brněnské komunikace, převážně holé. Potvrdil to provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák. „Sypače vyjely po třetí hodině ráno. Kolem šesté měly hotovo. Na zásahu se podílelo jednadvacet strojů. Spotřebovaly přes sto tun posypového materiálu," sdělil Chasák. Policisté od čtvrteční půlnoci do páteční osmé hodiny ráno v Brně nezaznamenali žádnou dopravní nehodu.

Podle meteorologů bude mírně sněžit celý pátek. „Nejnižší teplota klesne na čtyři stupně pod nulu," sdělil Mojmír Martan z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Brněnské komunikace situaci hlídají. „Pokud bude potřeba, vyšleme sypače do ulic znovu," doplnil Chasák. V noci na sobotu mohou teploty klesnout až na minus deset stupňů Celsia. Přes den se pak budou pohybovat mezi minus sedmi a minus třemi stupni Celsia. „Ráno bude na západě kraje oblačno až zataženo," doplnil Martan. V noci na neděli teploty spadnou ještě víc. „Míste bude i minus dvanáct stupňů pod nulou," upřesnila Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Autor: ČTK, Redakce

24.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se zúčastnili vzácní hosté.
28 35

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Slavia zvítězila nad Brnem 4:0 a mohla slavit titul
AKTUALIZOVÁNO
32

Slavia přerušila nadvládu Plzně. Titul slaví v Praze

Počítače zkolabovaly a zkolabovaly i British Airways. Nelétají.

Celosvětový výpadek firemních počítačových sítí způsobilo, že jedna z nejstarších světových leteckých společností British Airways (BA) přestalo dnes odbavovat lety na letištích v různých koutech světa. Výpadek se projevil i na linkách mezi Prahou a Londýnem.

Jsem prostě nejlepší. Donald Trump se před odletem ze summitu pochválil

Kdyby si americký prezident k projevu před americkými vojáky na základně Sigonella, kde se s nimi setkal, než nastoupil do letadla směr Washington, pustil známý hit českého zpěváka Leška Semelky „Jsi prostě nejlepší", byl by to stylový podkres jeho vystoupení.

Chiméra, nebo realita? Číňané chtějí zaplatit podmořský tunel na Krym

Okupace Krymu a sankce vůči Rusku asi jen tak neskončí. Lze to vyvozovat jednak ze závěrů summitu států G7, který skončil na Sicílii a jednak z toho, že se čínští investoři vážně zajímají o budování podmořské komunikace z Kerčského poloostrova na poloostrov krymský.

AKTUALIZOVÁNO

Čunek poražen. Bělobrádek obhájil křeslo předsedy

Předsedou KDU-ČSL bude i další dva roky Pavel Bělobrádek. Vicepremiér a úřadující předseda strany dnes na lidoveckém sjezdu v Praze porazil zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Pro Bělobrádka hlasovalo 227 delegátů z 276 přítomných, získal tak 84 procent hlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies