Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravu na silnicích komplikuje sníh, vlaky nabírají zpoždění

ČR – Problémy hlásí od nedělního dopoledne jihomoravské železnice. Kvůli padajícímu sněhu očekávají železničáři na některých tratích až čtyřicetiminutové zpoždění. Omezení se týkají jak osobních vlaků, tak rychlíků a spěšných vlaků.

23.12.2012 9
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Josef Nosek

„Největší problémy jsou na brněnském hlavním vlakovém nádraží. Sněhu je sice relativně málo, je ale mokrý a těžký. Když napadá do výhybek, ucpe je a přestanou fungovat," vysvětlila problém mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Dodala, že by se situace měla uklidnit kolem poledne. „Bude menší provoz. Kromě toho má přestat sněžit, takže očekáváme, že se situace zlepší," dodala mluvčí.

Silnice jsou na většině míst v relativním pořádku. To vzkazují brněnští silničáři řidičům. Zároveň ale upozorňují, že v některých oblastech se může sníh na cestách držet. „Cesty jsou většinou holé a mokré, místy na nich ale leží vrstva rozsoleného a rozježděného sněhu," uvedl v neděli odpoledne Leoš Chasák z Brněnských komunikací. Dodal, že by řidiči měli být stále opatrní.

Sníh dostávají silničáři z cest za pomoci všech jedenadvaceti sypačů, které mají k dispozici. „Doteď jsme spotřebovali asi čtyři deset tun soli," dodal odpoledne Chasák.

Sníh komplikuje dopravu na Vysočině

Na celém území Vysočiny po ránu sněží a mrzne. Řidiči musí se sníženou viditelností počítat i na dálnici D1. Na tepně mezi Prahou a Brnem leží místy zbytky rozbředlého sněhu, zejména na Žďársku. Na Třebíčsku mrholí, v Litohoři na kluzké vozovce havarovalo auto. Na silnici druhé a třetí třídy leží ujetá vrstva sněhu, někde jsou vozovky mokré. Všechny silnice jsou podle cestářů se zvýšenou opatrností sjízdné.

Nejvíce mrzne ve Žďárských vrších, na Svratouchu naměřili minus čtyři stupně Celsia, nejméně v Košeticích na Pelhřimovsku – minus dva. Přes den bude podle Petra Münstera z Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Brně na Vysočině většinou zataženo se sněžením, které bude dopoledne od západu přecházet ve srážky dešťové, místy mrznoucí. Nejvyšší odpolední teploty minus dva až plus dva, večer kolem plus čtyř stupňů. „Očekáváme vydatné srážky, přechodně nový sníh, místy až 15 centimetrů a později při mrznoucím dešti místy výskyt ledovky," upozorňuje Münster.

Na jihu Čech sněží, na silnicích někde leží ledovka

Na jihu Čech si řidiči musí dát pozor na zasněžené vozovky, někde na ledovku. Na silnicích první třídy leží nová vrstva sněhu na Jindřichohradecku, jinde jsou vozovky po chemickém ošetření mokré. Na vedlejších tazích leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem na Písecku, nový sníh přes noc napadl vedle Jindřichohradecka také na Táborsku. Všechny silnice jsou podle správy a údržby silnic s opatrností sjízdné.

Teplota vzduchu se pohybuje kolem nuly. Profesionální meteorologické stanice hlásí sněžení na Strakonicku, na Šumavě i Českobudějovicku, na Temelínsku padá sníh s deštěm, někde je mlhavo. Na Šumavě leží přes 30 centimetrů sně­hu.

Meteorologové varují před tvorbou ledovky. Přes den bude zataženo s deštěm, ráno srážky smíšené, ojediněle mrznoucí. Večer od jihozápadu ustávání srážek. Nejvyšší denní teploty pět až osm stupňů Celsia, na horách plus tři.

Dopravu ve středních Čechách komplikuje sněžení a déšť

Dopravu ve středních Čechách dnes ráno komplikuje sněžení a déšť. Na rychlostních silnicích většinou leží zbytky rozbředlého sněhu, řidiči by proto měli dbát zvýšené opatrnosti. Na vedlejších silnicích na Rakovnicku a v okrese Praha-západ leží vrstva nového sněhu. Vyplývá to z aktuálních údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Opatrní by měli být řidiči hlavně na dálnici D1 a na pražském okruhu R1, kde leží sníh po pluhování. Zbytky sněhu po chemickém ošetření jsou také na dálnici D11, D6 a D8. Prakticky na všech silnicích pro motorová vozidla v kraji platí stejná výstraha. Se sněhem na vozovce musí motoristé počítat na Mělnicku, Kladensku či Mladoboleslavsku.

Silnice prvních tříd jsou s opatrností sjízdné v celém kraji. Leží na nich zbytky sněhu, nebo jsou mokré po posypech. Obdobná situace je na silnicích nižších tříd, na Rakovnicku a v okrese Praha-západ ale na řidiče čeká vrstva nového sněhu.

Teploty se v kraji ráno pohybují mezi minus dvěma až dvěma stupni Celsia. Je zataženo a převažuje slabý vítr. Prší na Benešovsku, Příbramsku a Berounsku, jinde je hlášeno sněžení nebo déšť se sněhem. Vlivem srážek je místy snížena viditelnost.

Na části cest na východě Čech je vrstva uježděného sněhu

Na některých silnicích v Královéhradeckém a Pardubickém kraji leží vrstva uježděného sněhu, která například v Krkonoších dosahuje pěti centimetrů. Všechny cesty na východě Čech jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, místy motoristům komplikuje jízdu sněžení, zjistila ČTK z informací silničářů.

Hlavní silniční tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na některých komunikacích leží zbytky rozbředlého sněhu. Cesty, na kterých je uježděná vrstva sněhu, jsou kryté inertním posypem.

Na většině území hradeckého a Pardubického kraje je zataženo, teploty se pohybují několik stupňů pod bodem mrazu. Na Jičínsku je místy mlha. Sněhové přeháňky hlásí například na Rychnovsku, Chrudimsku, Orlickoústecku či Svitavsku.

V Olomouckém kraji sněží, silnice jsou sjízdné 

Na většině území Olomouckého kraje dnes ráno sněží, všechny silnice jsou ale sjízdné. Kvůli sněžení je na silnicích Olomouckého kraje snížená viditelnost. Řidiči by proto měli jezdit opatrně. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. V severní hornaté části Olomouckého kraje mrzne a v jižní se teploty pohybují kolem bodu mrazu.

Hasiči dnes v Olomouckém kraji kvůli sněžení vyjížděli k několika dopravním nehodám. Například v Tršicích u Olomouce automobil sjel ze silnice a narazil do plotu. V nedalekém Grygově se srazila dvě vozidla a záchranáři do nemocnice převezli jednu zraněnou osobu. Poblíž Brodku u Přerova hasiči vyprošťovali z havarovaného automobilu řidiče, který na zasněžené silnici nezvládl řízení a sjel do potoka.

Na Šumpersku dnes ráno ležely na silnicích první třídy zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na silnicích druhé a třetí třídy je vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Na sousedním Jesenicku jsou silnice holé a mokré. Pouze na Červenohorském sedle a u Ostružné se na silnicích po chemickém posypu vytvořila vrstva sněhové kaše.

V okolí Olomouce jsou hlavní silniční tahy mokré a na méně důležitých cestách leží zhruba centimetrová vrstva nového sněhu. Ve vyšších polohách Prostějovska je na silnicích rozbředlý sníh. Podobná situace je na Přerovsku, kde jsou nyní silnice první třídy po chemickém posypu mokré.

Ve Zlínském kraji jsou všechny silnice navzdory sněžení sjízdné

Ve Zlínském kraji jsou dnes všechny silnice navzdory sněžení sjízdné, avšak se zvýšenou opatrností. Viditelnost snižují sněhové přeháňky. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Například silnice mezi Valašským Meziříčím a Vsetínem je nyní po chemickém posypu mokrá. Na méně důležitých cestách na Vsetínsku leží zbytky rozbředlého sněhu.

Vozovky druhé a třetí třídy v horských oblastech Vsetínska, které nejsou udržovány chemicky, pokrývá ujetá vrstva sněhu do dvou centimetrů. Sjízdnost těchto silnic průběžně udržují posypové vozy.

Na Zlínsku a Kroměřížsku leží na silnicích zbytky rozbředlého sněhu. Cesty udržované inertním posypem pokrývá slabá vrstva ujetého sněhu. Zbytky rozbředlého sněhu jsou také na vozovkách v okolí Kunovic.

Na západě Čech střídavě sněží a prší, silnice mohou i namrzat

Sníh střídající deštivé přeháňky se vyskytuje v Plzeňském a Karlovarském kraji. V noci na mnoha místech sněžilo a na silnicích zůstala sněhová břečka, raní oteplení s sebou zase přineslo déšť. Ten ale může na silnicích i namrzat, varují silničáři.

V Plzeňském kraji jsou silnice se zbytky sněhu. Na Šumavě místy silnice mohou namrzat. Silnice první tříd včetně dálnice D5 jsou mokré po chemickém ošetření. Teploty se pohybují kolem dvou stupňů nad nulou. Podobně i v Karlovarském kraji musí řidiči počítat se smíšenými přeháňkami. V Krušných horách jsou ale teploty lehce pod nulou. Během dne se však mají teploty podle předpovědi vyšplhat až k pěti a v Plzeňském kraji až k devíti stupňům.

Na severu Čech sněží, silnice pokrývá rozbředlá vrstva sněhu

Na severu Čech dnes ráno sněží. Silnice většinou pokrývá rozbředlá vrstva sněhu po chemickém ošetření, v horách uježděný sníh krytý posypem. Vyplývá to z dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic. Náledí komplikuje dopravu na Teplicku, srazilo se tam osobní auto s nákladním. U Klášterce nad Ohří je silnice neprůjezdná kvůli stromu, který spadl do drátů elektrického napětí.

Zledovatělá silnice může překvapit řidiče mezi Teplicemi a Lahoští, srazilo se tam osobní auto se sypačem. „Řidička osobního auta jela za sypačem a na zledovatělé silnici se jí auto začalo klouzat," řekla ČTK mluvčí ústecké krajské policie Jana Matonohová. Nehoda se obešla bez zranění, sypač ale osobní auto odřel radlicí po celém boku.

V kopci nad Kláštercem nad Ohří na Chomutovsku je uzavřená silnice směrem do Krušných hor. Strom tam spadl na dráhy elektrického napětí a visí nad vozovkou. Na Lounsku stála v kopci na karlovarské silnici číslo šest kolona kamionů, silnice u Lubence byla namrzlá. Meteorologové varují před ledovkou v Libereckém i Ústeckém kraji.

Teploty na severu Čech se dnes ráno pohybují kolem nuly, v horách lehce pod bodem mrazu. Večer ale mohou teploty podle meteorologa Pavla Jůzy z ústecké pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu vystoupat až k plus sedmi stupňům Celsia. Sněžit bude ve většině severních Čech, během rána a dopoledne bude sněžení přecházet v déšť, zpočátku ojediněle mrznoucí.

Autor: ČTK, Redakce

23.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Památky, které povstaly z popela
2 16

Památky, které povstaly z popela. Připojí se kostel v Gutech?

Nezvěstný Julian Cadman
2 21

Chlapec pohřešovaný po útoku v Barceloně byl objeven v nemocnici

Zakladatel Microsoftu objevil v Pacifiku americký křižník potopený před 72 lety

Těžký křižník USS Indianapolis pohřbily vlny Tichého oceánu v samém závěru druhé světové války. Osud bezmála 1200 mužů na palubě zpečetilo torpédo vystřelené z japonské ponorky na konci června 1945. Jeho příběh dnes díky týmu Paula Allena, spoluzakladatele Microsoftu, znovu ožívá.

Malý pochod radikálů v Bostonu deklasovala masivní akce jejich odpůrců

Tisíce demonstrantů skandujících protinacistická hesla v Bostonu zcela zastínily malou skupinu pravicových radikálů. Ti týden od násilných střetů ve Virginii zorganizovali „manifestaci na podporu svobody slova“. Policie raději konzervativce přesunula pomocí vlastních vozů jinam.

RECENZE: Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Dítě vběhlo pod auto, poté následovala rvačka dospělých

K těžké dopravní nehodě došlo v sobotu kolem 18. hodiny v části obce Filipov na Čáslavsku. Čtyřleté dítě tam vběhlo pod kola projíždějícího osobního auta. Vrtulník letecké záchranné služby ho s vážným zraněním přepravil do pražské nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení