Společnost LADEO, která provozuje skládku nebezpečného odpadu v Lukavci na Litoměřicku, dostala pokutu 600.000 korun. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmu potrestala za to, že převzala do svého zařízení odpady s polychlorovanými bifenyly (PCB), což jsou toxické látky nebezpečné životnímu prostředí a lidskému organismu. ČTK to dnes sdělila mluvčí inspekce Jana Jandová. Firma se proti pokutě odvolala. "Limit pro obsah polychlorovaných bifenylů v uloženém otryskávacím písku byl překročen nepatrně," řekl ředitel společnosti Vlastimil Ladýř.

Čtěte také: Na skládce u Lovosic zasahovala kriminálka i vojáci se samopaly

Firma LADEO Lukavec přijala podle mluvčí odpady, které nesměla. "Jednalo se o téměř 220 tun odpadu. Firmě jsme za porušení zákona o odpadech uložili pokutu 600.000 korun," uvedl Jaroslav Vacek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.

Firma se chce proti pokutě bránit. "Převzali jsme otryskávací písek v dobré víře, protože to tři měsíce leželo v obytné zóně na nezabezpečené ploše, děti si tam hrály. Odvezli jsme to na zabezpečenou skládku, takže nemohlo dojít k úniku látek do životního prostředí," popsal Ladýř. "Písek měl zvýšený obsah polychlorovaných bifenylů. Norma je 50 miligramů na kilogram v sušině, co my můžeme přijmout. Tento odpad měl koncentraci 53 miligramů na kilogram v sušině, což je nepatrné překročení limitu," uvedl Ladýř. Producent odpadu podle Ladýře dostal také pokutu, ale nižší.

Společnost, která nakládá s odpady, už inspektoři v minulosti pokutovali. V roce 2012 dostala podle Jandové firma LADEO Lukavec od inspekce pokutu 30.000 korun za překročení limitu TOC (Total Organic Carbon), tedy hodnot pro celkový organický uhlík u odpadů ukládaných na skládku. Druhým důvodem pokuty byly nedostatečně zpracované a vyhodnocené základní popisy u přijímaných odpadů.