„Kantořina je poslání. Tato profese se mi dostala pod kůži. Byly chvíle, kdy jsem si myslel, že snad ani nechci dělat nic jiného. Ale to už je dávno pryč,“ mávne rukou osmadvacetiletý Robert Hladil ze Svitav. Hlavním důvodem jeho odchodu byly peníze. „V tomto státě je naprosté bláznovství pracovat jako učitel a živit rodinu,“ poukazuje na těžké živobytí českých kantorů Hladil.

S jeho názorem souhlasí také učitelka Základní školy v Moravské Chrastové Lenka Kašparová: „Finanční ohodnocení je mizivé. Protestů jsem se zúčastnila.“ Vadí jí, že se ministryně Dana Kuchtová ani neobtěžovala přijít. „Před volbami bylo školství hlavní prioritou a najednou je ticho po pěšině,“ dodává Kašparová.

Utrpí vzdělání

Dalším důvodem odchodů učitelů je zhoršující se chování žáků. „Během doby, kterou jsem strávil jako vychovatel ve školní družině, jsem si povšiml, že studenti znají daleko lépe svá práva než povinnosti. To byl jeden z impulzů k tomu, proč jsem se rozhodl odejít. Platy se řídí tabulkami a nehledí na to, jaká je to náročná práce. Učitelé si zaslouží přidat. Držím jim palce,“ popisuje negativní zážitky z bývalého zaměstnání Jakub Kodym z Trstěnice.

Předsedkyně školských odborů svitavského okresu Hana Šauerová se ve středu společně s dalšími učiteli zúčastnila protestů před Úřadem vlády v Praze. Apeluje na poslance, aby si uvědomili důležitou roli kantorů, protože v jejich rukou spočívá vzdělanost národa českého.