Školné pod mým vedením nebude, neobsahuje ho ani věcný návrh zákona o vysokoškolském vzdělání. To tvrdil ministr školství Ondřej Liška před čtrnácti dny na tiskové konferenci.

A v exkluzivním rozhovoru pro Deník doslova uvedl: "Zavádění školného za stávající situace je nesmysl. Proto připravuji zákon o finanční podpoře studentů, který by mladým lidem i z nižších příjmových rodin umožňoval studium financovat za velmi výhodných podmínek. Teprve poté můžeme hovořit o tom, zda by systému prospěla finanční vazba mezi tím, kdo vzdělání dostává a tím, kdo ho poskytuje."


Ministr se rozhodl přizvat k debatě o nové základní normě pro terciární sféru i zástupce vysokých škol. Ti se v březnu spolu se zástupci ministerstva a dalšími odborníky sešli už dvakrát. Ve středu v Kostelci nad černými lesy dostali na stůl další verzi návrhu věcného záměru zákona. Jedním z nejčastějších slov je tam školné.

Školné jako jeden ze zdrojů příjmu

Vyjímá se v seznamu finančních zdrojů vysokých škol, a to vedle poplatku za studium, který se má vybírat v institucích bez školného. "Školné se splácí měsíčně či čtvrtletně v průběhu celého studia, ale jeho libovolná číst může být převedena na absolventský poplatek," píše se v materiálu, který má Deník k dispozici.


Profesor Pavel Ripka z ČVUT se jako člen Rady vysokých škol, zúčastnil kosteleckého setkání. "My jsme žádali dokument v elektronické podobě. Tu přislíbili, ale pak slib vzali zpět. Po delší vzrušené debatě jsme se materiálem nezabývali," popisuje Ripka přístup náměstka ministra školství pro vysoké školy Vlastimila Růžičky a autora Bílé knihy Petra Matějů.


"Slova pana ministra platí, předložený dokument byl pouze pomocnou variantou, kterou připravil expertní tým kvůli posuzování fungování systému se školným," sdělil Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva školství.

Školy proti ministerstvu

Pavel Ripka či děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška si jednání ministerských úředníků nedokážou vysvětlit. "Vnímám to jako nepochopitelnou neobratnost ze strany ministerstva. Jestli chtěli akademickou obec rozdráždit a spojit všechny školy a fakulty proti sobě, tak nemohli zvolit lepší postup," míní Ripka.

Utajování dokumentu kritizuje i děkan pražské filozofické fakulty Michal Stehlík: "Vzniká tak dojem, že ministerstvo se jen snaží maskovat prostý fakt, že proces přípravy reformy ztrácí ve své stávající podobě jakýkoliv smysl. Nejlepším východiskem ze současné situace by bylo úplné zastavení práce na věcném záměru."


Podle Ripky je možné, že v zákoně se pak objeví tzv. nulová výše školného, která by kdykoli v budoucnu mohla být změněna. To ale Gabriel odmítá: "Platí, že věcný záměr zákona se školným nepočítá, i když právě vysoké školy jsou těmi posledními, které by se jeho zavedení bránily."