Tak by se dalo popsat studium zhruba pětaosmdesáti dětí navštěvujících Meridian International school vpražských Kobylisích. Škola založená na britském systému výuky totiž vůbec není vedena vrejstříku ministerstva školství a děti do ni mohou chodit za předpokladu, že se nechají zapsat ještě do jiné školy, která podmínky ministerstva splňuje. Tam také chodí jednou za pololetí na přezkoušení. Pokud to neudělají, jejich vzdělání nemusí nikdouznat.

Podle deníku Právo, které ocelé situaci informovalo jako první, řada rodičů této školy ověci nevěděla.Vpro­pagačních materiálech totiž soukromé gymnázium uvádí, že výukový program uznávají vládní instituce po celém světě, včetně České republiky. Nespokojení klienti proto hledají dovolání na ministerstvu. To se teď celou nesrovnalostí pečlivě zabývá. „Plná odpovědnost za děti je vtomto případě pouze na rodičích, kteří si mají ověřit, kam své potomky posílají. Je možné, že se na území České republiky může vyskytovat škola spodobným problémem, ikdyž informace otom nemáme,“ uvedla Kateřina Böhmová ztiskového odboru ministerstva školství.

International Meridian school se hájí tím, že po dva roky měla smlouvu sTrojským gymnáziem Svatopluka Čecha, které přezkoušení pro žáky připravovalo. Oakreditaci ministerstvo navíc už několikrát žádala, bohužel zatím neúspěšně. „Problém nastal až loni. To snámi trojské gymnázium přestalo spolupracovat a dětem hrozilo, že budou bez českého osvědčení. Rodičům jsme to sdělili, a poradili jim, aby si paralelně našli jinou školu,“ řekl Deníku ředitel školy Mahmut EyyupGünel.

Jeho slova potvrdila imatka dívky, jež na škole studuje, Kateřina Chvojoeva. „Věděli jsme otom, ředitel informoval všechny rodiče,“ sdělila. Zároveň ale přiznala, že jinou školu nehledala. Stejně na tom byla idalší zmaminek, která odmítla zveřejnit svéjméno.

O akreditaci už žádali

Ředitel trojského gymnázia Radim Jendřeas včera potvrdil, že řadu Pražanů informoval ion sám. „My jsme zkoušky připravovali pouze na bázi porovnávací. Vžádném případě to nebylo tak, že by rodiče nemuseli hledat jinou školu. Měl jsem několik hovorů od rodičů a vždy jsem je na to upozornil,“ řekl. Zároveň doplnil, že studenti ve vědomostních testech obstáli dobře, a je tedy škoda, že licenci od ministerstvanemá.

Kobyliské zařízení zařízení je specifické tím, že se vněm vyučuje vangličtině. Osmdesát procent dětí tvoří cizinci, nebo děti lidí pracujících na ambasádách. Podle sekretářky Marcely Stankové tu studují izájemci zEgypta, Moldávie, Iránu nebo Íráku, které by do kolektivu na běžných školách hůře zapadli.