Policie ukončila výslechy lidí, kteří by mohli mít něco společného s týráním devítiletého Ondřeje a jeho staršího bratra Jakuba. Jedinými dvěma osobami zapletenými do případu, s kterými kriminalisté nepromluvili, jsou Anna alias Bára Škrlová a její otec Josef Škrla.

Od května, kdy se na týrání chlapců přišlo, jsou oba v cizině. Podle informací, které má brněnský Deník Rovnost k dispozici, to byl ale právě Josef Škrla, který „velel“ skupině lidí, obviněných z týrání chlapců.

„Měl kolem sebe lidi, kteří ho bezmezně poslouchali. Převážně mladí kluci, kteří s ním jezdili na tábory, dělali všechno, co chtěl,“ tvrdí člověk, který jezdil na skautské tábory, které Škrla organizoval.

Důchodce boháč

Škrla ale nedělal jen to. Byl invalidním důchodcem i obchodníkem se zbraněmi zároveň. Žil si prý na vysoké noze. Ovšem jen do té doby, než ho za podivné obchody vyhostili z Azerbajdžánu. „Nosil nákladné obleky, zlaté hodinky a k zubaři jezdil do Německa,“ říká další Škrlův známý.

Škrla dostal plnou moc kanceláře azerbajdžánského prezidenta k tomu, aby založil firmu na pořádání kulturních akcí a výměnných pobytů studentů z obou zemí.

„Vyložil si to ale jinak. Chodil mezi firmami a tvrdil, že je šéfagent tajné zpravodajské služby s kontakty na vládu. Nakonec se provalilo, že uzavřel černý obchod. Začal totiž slibovat, že může zajistit naftu i zbraně,“ mluví o Škrlovi muž, který o jeho aktivitách v Azerbajdžánu ví.

Spolupráce skončila v momentě, kdy Škrla přijel do středoadijské země nabízet tanky. „Během dvaceti minut se ta informace dostala ke KGB a on musel do čtyřiadvaceti hodin Azerbajdžán opustit,“ dodává muž, jenž si přál zůstat v anonymitě, ale redakce jeho totožnost zná.

V souvislosti s týráním Ondřeje a Jakuba z Kuřimi se mluví i o tajemné sektě. Lidé, kteří jsou z týrání obviněni, k ní prý patřili. A Škrla byl v jejich čele. „Všichni byli příznivci Hnutí Grálu. Jezdili jsme po horách a byli jsme skvělá parta. Skupina se ale začala od oficiální linie oddělovat. A Škrla začal vystupovat jako spasitel. Začal mluvit o rozporech v učení,“ řekl muž, který se se skupinou názorově rozešel. „Někteří však uvěřili, že jeho výklad je správný,“ dodal.

Případ brutálního týrání bratrů z Kuřimi začali policisté vyšetřovat letos v květnu. Upozornil na to kuřimský soused Kláry Mauerové, matky obou chlapců.

Podle dosavadních zjištění se na mučení podílelo nejméně pět lidí. Kromě Kláry Mauerové a její sestry Kateřiny (obě jsou ve vazbě) policie stíhá také Hanu Bašovou, Jana Škrlu a Jana Turka. Všichni se znají ze skautského oddílu. Podezřelá je i lékařka Milana Smékalová z Brna. Viní ji viní z toho, že neoznámila trestný čin. Podle policie si doktorka, u které byli týraní bratři Ondřej a Jakub vloni na preventivní prohlídce, všimla jizev na jejich tělech a záměrně to policii neoznámila.

Více se o případu týrání chlapce a všech dosud známých podrobností dozvíte ZDE!