Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klaus by amnestii vyhlásil znovu i přes útoky, které vyvolala

Praha /SLEDOVALI JSME ON-LINE/ - Končící prezident Václav Klaus si stojí za amnestií, kterou vyhlásil na Nový rok. Ve svém dnešním televizním projevu, který je pro něj poslední ve funkci hlavy státu, řekl, že by ji vyhlásil znovu i se zkušeností razantního a zákeřného útoku, který podle něj ze strany jeho politických soupeřů následoval.

7.3.2013 47
SDÍLEJ:

Prezident Václav Klaus.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Obvinění, že část amnestie, která ukončila dlouhá léta se vlekoucí soudní kauzy, byla pomocí zločincům, má Klaus za jednu z nejodpornějších pomluv, se kterými se za své politické kariéry setkal.

„Nevídaná mediální karikatura jejího smyslu, obsahu a důsledků, založená na myšlence, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou, měla jediný smysl a účel: očernit celé mé prezidentské působení," řekl o amnestii Klaus v projevu, který z Pražského hradu živě přenášela Česká televize.

Klaus, jehož druhé období ve funkci českého prezidenta skončí o půlnoci, prohlásil, že amnestii cítil jako povinnost, kterou bylo potřeba učinit. Smíření, odpuštění, poskytnutí možnosti začít znovu podle něj do demokracie patří.

Amnestie, ilustrační snímek z propuštění vězňůNovoroční amnestie, v jejímž důsledku opustilo vězení několik tisíc lidí, byla ostře kritizována především pro druhý článek. Ukončil soudní projednávání kauz se sazbou do deseti let, které trvaly déle než osm let. Ústavní soud, na který se kritici obrátili, se ale amnestií odmítl zabývat. Senát v pondělí rozhodl o žalobě na Klause pro velezradu, jedním z jejích bodů je také amnestie.

Podle odcházejícího prezidenta ale jeho kritikům o amnestii v podstatě vůbec nešlo. „Měl jsem s tím počítat, ale zákeřnost a razance útoku mých politických soupeřů přesáhly mé očekávání. Vrcholem toho je žaloba schválená před několika dny v Senátu," prohlásil dnes Klaus.

Pohodlnější a bezpečnější by bylo nedělat nic, míní končící prezident. V takovém případě by však musel rezignovat na politiku, jak ji od listopadu 1989 chápe a už skoro čtvrt století prosazuje. Je prý ale připraven udělat maximum, aby se podobné „jakobínské zásahy" nemohly opakovat.

Klaus ani po odchodu z Hradu nechce být jen divákem dění v zemi

Jak Václav Klaus řekl, nehodlá být po odchodu z Pražského hradu pouhým divákem. Není a nebude mu prý jedno, co se v ČR děje. Zdůraznil, že jako prezident se snažil přispívat k zachování ČR jako suverénního státu, ctícího odkaz generací, které jej vybudovaly a za jeho svobodu a demokracii byly ochotny položit život. Za obrovskou poctu Klaus, jehož funkční období končí o půlnoci, označil to, že mohl prezidentskou funkci vykonávat.

„Děkuji všem, kteří mne v mé prezidentské funkci podporovali, kteří se nedali zmást pravidelně se opakujícími kampaněmi mých mocných odpůrců a politických soupeřů. Budu na ně spoléhat i nadále. A oni se mohou spolehnout na mne," řekl v České televizi Klaus. Všem, kterým není lhostejné, co se v České republice děje, vzkázal, že to jedno není a nebude ani jemu.

Václav KlausPodle Klause je potřeba dát si velký pozor na diktát politické korektnosti a na laciné, bez následujícího činu vyslovované, moralizování. Odcházející prezident míní, že na jedné straně jsou spolu s ním ti, kteří realisticky a s pokorou vědí, že změna chování lidí je v demokratickém systému dlouhodobým a evolučním procesem. „Je proto naším úkolem pečlivě střežit a zdokonalovat podmínky, za nichž naše chování a rozhodování probíhá," uvedl Klaus.

Na druhé straně podle něj stojí ti, kdo se nadřazují, moralizují a poučují. „Nárokují si, že jsou to oni, kteří vědí, jak snadno a jednoduše zlepšit svět a každého z nás. Většinou jde, bohužel, jen o jejich vlastní sebeprezentaci a o jejich osobní politické cíle, které se snadno vyslovovatelnými a vznešeně znějícími hesly nemají moc společného," domnívá se Klaus.

Přes všechny potíže a komplikace se ale Klaus hodlá „jako jedna malá součást desetimilionového kolektivu občanů České republiky" i nadále přispívat k lepšímu budoucímu. V televizi řekl, že by si přál, aby lidé k sobě byli přátelštější, uměli spolu komunikovat a problémy přijímali jako zvládnutelné výzvy.

„Podaří se to, budeme-li vždy mít před očima – při plném respektu k individualitě každého z nás – náš národní a státní celek," zdůraznil prezident Klaus.

MINUTU PO MINUTĚ: Poslední projev prezidenta Václava Klause

Prezident Václav Klaus se dnes loučí s prezidentským úřadem. Přinášíme jeho výroky z posledního projevu minutu po minutě.

20:18 - Nehodlám být pouhým divákem, když jde o tak mnoho. Chci poděkovat těm nejbližším i těm vzdálenějším. Chci poděkovat mé manželce, která velmi úspěšně zvládala nelehkou roli první dámy. Chci poděkovat své rodině, svým nejbližším spolupracovníkem. Chci vyjádřit respekt i těm, které mnohé věci viděli jinak než já. Chci poděkovat i Vám, spoluobčanům: Všechno dobré a nashledanou v nové epoše naší České republiky.

20:18 - Děkuji všem, kteří mně v mé prezidentské funkci podporovali. Budu na ně spoléhat i nadále a oni se mohou spolehnout na mne.

20:17 - Přál bych si, abychom spolu uměli komunikovat a abychom problémy, kterým čelíme, přijímali jako zvládnutelné výzvy.

20:17 - Nebuďme pesimističtí. Přes všechny komplikace můžeme mít dobrou budoucnost. Jako jedna malá součást desetimilionového kolektivu se budu k tomu lepšímu budoucímu přispívat.

20:16 - Pokusme se zmenšit korupční prostor omezením role státu a veřejného sektoru vůbec. Zmenšit úlohu státu můžeme, budeme-li chtít.

20:13 - Dejme si také velký pozor na diktát politické korektnosti a na laciné moralizování. Znovu se nám pod různými hesly a v mnoha převlecích vrací spor o to, jak vylepšit nás samostné, naši společnost a poměry v ní. Na jedné straně stojí ti z nás, kteří realisticky víme, že jakákolii změna chování lidí je dlouhodobě evolučním procesem a že je naším úkolem střežit a zdokonalovat podmínky, za nichž naše rozhodování probíhá. Na druhé straně stojí ti, kteří se staví nad nás, moralizují a poučují. Většinou jde bohužel jen o jejich vlastní sebeprezentaci. 

20:12 - Přesto bych i s touto zkušeností amnestii vyhlásil znovu. Nastolit jisté smíření, umožnit začít znovu, dát druhou šanci do naší demokracie patří. Amnestii jsem cítil jako povinnost, kterou bylo třeba učinit.

20:10 - Nemohu nezmínit dílčí amnestii, kterou jsem udělil prvního dne tohoto roku ke 20. výročí České republiky. Nevídaná mediální karikatura jejího smyslu založená na myšlence, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou měla jediný účel: očernit celé mé prezidentské působení. Měl jsem s tím počítat. Ale razance protiútoků mých soupeřů předčila mé očekávání. Vrcholem toho je žaloba mých kolegů v Senátu. 

20:09 - Téměř devět let jsme součástí centralizující EU, což vede k tomu, že jsme přestali být suverénní zemí. Většina mých obav se bohužel naplnila. 

20:08 - Nových zákonů jsem podepsal rovných 1021. Poslední dva včera dopoledne. Celkem jsem jich vrátil 63. Tedy zhruba 6 procent. Ve velké většině případů jsem však byl sněmovnou přehlasovat. Můj názor uspěl jen 11x, což není překvapením. Prezidentské veto je jen symbolickým upozorněním na problém.

20:08 - Senát chtěl Ústavní soud jednobarevným - a proto mé návrhy nepřijímal.

20:07 - Ústavní soud se podle Klause stává třetí komorou Parlamentu.  

20:06 - Do Poslanecké sněmovny vstoupily zcela nové politické strany, které, jak se ukázalo, na tuto roli nebyly připraveny. (Pozn.: Hovoří o roce 2010).

20:05 - Některé riskantní situace jsem se snažil ovlivňovat - jak u vlád sociálnědemokratických, tak koaličních. Několika hrozícím vládním krizím se mi podařilo zabránit. Musel jsem jmenovat celkem šest nových vlád a jednotlivě 32 členů vlád. Jeden ministr chybí i nyní.

Václav Klaus20:05 - Úsporná opatření jsou nutná, ale nepopulární - přivedla naši zemi ke zbytečně velké hospodářské stagnaci. Ani náš politický vývoj měřený stabilitou našich vlád klidný nebyl. 

20:04 - Nemohu říci, že jsem ve všem uspěl. 

20:04 - A konečně - snažil jsem se rozvíjet a chránit Pražský hrad.

20:03 - Snažil jsem se být hlavou státu, která netráví svůj čas jen na Pražském hradě, ale i s občany. Těšilo mě zjištění, že realita života je přátelštější, než jak se nám ji snaží vsugerovat senzacechtivá média.

20:02 - Snažil jsem se upozorňovat na rizika dnešního modelu evropské integrace. 

20:02 - Snažil jsem se reprezentovat naši zemi jako svobodnou součást svobodné Evropy. 

20:01 - Snažil jsem se nepřipustit žádný ústupek vůči žádnému poválečnému uspořádání Evropy.

20:01 - Snažil jsem se přispívat k zachování suverénního státu. 

20:00 - Zítra mne v prezidentském úřadě vystřídá nově zvolený prezident. Chci mu popřát, aby se mu nejednoduchá práce v nejvyšší ústavní funkci dařila. Pro mě bylo velkou poctou tuto funkci jako desátý prezident vykonávat.

Autor: Vendula Fižová, ČTK

7.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 47
SDÍLEJ:
Bývalý nejlepší tenista světa Ilie Nastase (vlevo) a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.
14

Tenisový rebel Nastase bude českým honorárním konzulem v Rumunsku

taxislužba Uber
4

Uber končí v Londýně. Starosta: Každý taxikář musí hrát podle pravidel

Ronald Reagan cílí na KLDR. Americká letadlová loď začala cvičit s Japonci

Americká letadlová loď Ronald Reagan zahájila společné vojenské cvičení s japonskými válečnými loděmi v mořích jižně od Korejského poloostrova. Její stíhací letku čeká samostatné cvičení v říjnu, které by měla absolvovat pro změnu spolu s jihokorejským námořnictvem.

Chtěl mě bodnout. Václav mi zachránil život a sám o svůj přišel, ví policista

/ROZHOVOR/ Životy policistů Václava Haase a Jaroslava Humeše se osudově propojily při jedné nedělní službě, když společně vyjeli k rodinné hádce syna s otčímem do Velice na Českobudějovicku.

AKTUALIZOVÁNO

Kauza FAU: krajský soud zrušil rozhodnutí o zajišťovacích příkazech

Krajský soud v Ostravě v pátek zrušil zajišťovací příkazy na 340 milonů korun pro firmu FAU. Celní úřad podle jeho vyjádření neměl důvod pro tak masivní zajištění. O rozhodnutí informovala Česká televize.

Nadějný objev. Nová protilátka dokáže viru HIV zasadit téměř smrtící úder

Vzrušující průlom v boji proti HIV. Tak označila novou protilátku Mezinárodní společnost pro AIDS. Nový způsob léčby dokáže napadnout 99 procent viru HIV v těle, oslabit ho a zabránit infekci. Protilátky, která se dosud používají, dokáží zlikvidovat „pouze“ 90 procent viru. Vyplývá to z vysledků výzkumu prováděného na opicích. S testováním na lidských pacientech se počítá od příštího roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení