VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Služební zákon? Dohoda není pravděpodobná

Praha /ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ – Nejdůležitější koaliční návrh, jímž dokonce prezident Miloš Zeman podmínil jmenování vlády, je v ohrožení. Služební zákon, který má nastavit nová pravidla pro fungování státní správy, je 
u ledu. Jeho historie je spletitá. Před dvanácti lety ho připravil ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD) v Zemanově kabinetu. Norma byla schválena, ale její účinnost pětkrát odsunuta.  

5.8.2014 20
SDÍLEJ:

Jiří DienstbierFoto: Deník/Martin Divíšek

Každá vláda, levicová či pravicová, se bála tento revoluční předpis spustit. Znamenal by totiž konec dramatických obměn ministerských aparátů podle přání nové mocenské garnitury. Politická zadání podle něj mají přicházet od ministra a dvou náměstků. Státní tajemník a jemu podřízení sekční šéfové mají pracovat na jejich odborném variantním zpracování. Úřednická linie všech centrálních institucí tak má být vysoce profesionální a naprosto nepolitická. Střídání vlád se jí nemá týkat. To je základ, na němž je postaven komplexní koaliční pozměňovací návrh, který nyní sněmovna projednává.

Trvalo dlouhé tři měsíce, než se na něm zástupci ČSSD, ANO 
a KDU-ČSL shodli. A když se to konečně povedlo – mimo jiné i pod tlakem Evropské komise a její hrozby, že zastaví přísun peněz z bruselských fondů – rozhodly se zaútočit ODS a TOP 09. Zahrozily obstrukcemi a dosáhly velmi rychle ústupku. Premiér Bohuslav Sobotka kývl na týdenní přerušení mimořádné schůze. Do té doby má 14 poslanců ze všech sněmovních stran hovořit o možných parametrických změnách předlohy. Začalo se už včera. Bohuslav Sobotka se sešel s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a večer proběhla první schůzka všech stranických zástupců. Pokud se shoda nenajde, má sociální demokracie jako hlavní zastánce úřednické normy 
v rukávu velký trumf. Původní návrh poslance Jeronýma Tejce, jenž podepsali jen poslanci ČSSD, totiž stáhne z jednání, čímž novela spadne pod stůl a v účinnost automaticky vejde 1. ledna 2015 Špidlova norma. Českou republiku by to přišlo na pět miliard korun.

O nejrůznějších scénářích příštích dnů Deník hovořil 
s Jiřím Dienstbierem, který má jako šéf legislativní vládní rady přípravu zákona pod patronátem.

Ve sněmovně se v řadách opozice, ale také sociální demokracie objevil názor, že komplexní pozměňovací návrh k novele služebního zákona, který za koalici připravil váš tým, není dobrý a měl by se vrátit do druhého čtení. Překvapil vás tento postoj u koaličních partnerů 
a hlavně sociálních demokratů?
No tak u sociálních demokratů… Kolegu Jandáka bych nebral za bernou minci. U něj je forma častokrát důležitější než to, co říká. Nemyslím si, že reprezentuje pozici sociální demokracie.

Nicméně právě na jeho slova, že vaše předloha je „blbá", se opozice ochotně odvolává.
Jistě, on jim poskytl velmi dobrý argument, že se našel 
i sociální demokrat, který takto uvažuje. Myslím, že pan Jandák ten zákon ještě ani nečetl čili na jeho slova bych nahlížel touto optikou. Co se týče opozice – a nemusí jít jen o ni –, pak platí, že odpolitizovanou, nezávislou a stabilní státní správu, s níž počítá jak původní zákon z roku 2002, tak současný návrh, ve skutečnosti nikdo nechce.

Je-li pravda, co jste teď řekl, pak se zdá, že nejsilnější protikorupční normu, kterou slíbila tato vláda prosadit, mít nebudeme.
My ji samozřejmě díky šťastné shodě okolností mít budeme.

V čem spočívá?
K 1. lednu 2015 je odložena účinnost původně schváleného zákona, takže buď začne platit ten, nebo se do té doby podaří schválit nějakou novelu, která ovšem nesmí odstranit hlavní principy nezávislé apolitické státní služby.

Nemůže se stát, že přijmete zase jenom novelu, která odsune účinnost již platné normy?
To si podle mě nikdo nedovolí, protože nebude chtít být odpovědný za to, že nám Evropská komise zmrazí víc než 500 miliard korun z evropských dotací.

Ale to není pravda. Ministryně Věra Jourová (ANO) přece řekla – a je to další důležitý argument opozice –, že žádné podobné ultimátum nám z Bruselu nehrozí. Prý jde o termín, který jsme si stanovili sami a je možné ho odsunout.
Paní Věra Jourová už 
v pátek tato svá slova popřela 
s tím, že byla špatně vyložena. Dobře totiž ví, že 16. července říkala pravý opak, když sněmovnu ujišťovala, že tato podmínka je naprosto jasná, že její slovo by mělo stačit, ale může ho doložit příslušnými dokumenty. Totéž sdělila i na vládě při dojednávání Dohody o partnerství. Stejně hovořila dokonce ještě ve čtvrtek na koaličním jednání s ČSSD a KDU-ČSL.

Trváte tedy na tom, že když služební zákon nebude účinný 
od ledna příštího roku, hrozí zastavení čerpání evropských peněz?
Na tom zcela jednoznačně trvám. Jednak už máme 
s Evropskou komisí dohodnutý text Dohody o partnerství, který tento závazek 
k 1. lednu jasně obsahuje. Zároveň je v něm ještě jedno daleko přísnější ustanovení, a to, že nám nebudou odsouhlaseny operační programy do doby, než bude přijata koaliční novela služebního zákona. Operační programy se mají schvalovat již na podzim a bez nich k nám nepřijde ani jediná koruna evropských dotací.

Co s tím chcete dělat, když jste poněkud absurdně před hlasováním ve třetím čtení ustoupili opozici a hodláte s ní probírat paragraf po paragrafu? Navíc když ODS i TOP 09 dávají hlasitě najevo, že nechtějí mluvit 
o parametrech, ale o podstatě předlohy.
Především jednání s opozicí není žádný ústupek, protože my jsme s ní celou dobu jednali, byť se to teď někteří 
z jejích politiků pokouší zapírat. Absolvovali jsme několik mnohahodinových jednání výslovně určených jenom poslancům opozice. Některé z jejich návrhů jsme už do novely promítli, například větší prostupnost státní správy lidmi ze samosprávy, akademického prostředí nebo mezinárodních organizací,
a to až do stupně ředitelů odborů. Náměstci, ředitelé sekcí a státní tajemníci by měli podléhat kariérnímu řádu a rekrutovat se z dosavadních úředníků.

O čem tedy chcete jednat?
O parametrech zákona. Pokud někdo přijde s rozumným kompromisem, který nenaruší základní principy návrhu, jsme ochotni se 
o tom bavit, jako jsme byli vždycky. Z tohoto hlediska je pro institut generálního ředitelství základním kamenem, protože bez něj není možná veřejnoprávní úprava.

Co tím myslíte?
Když to zjednoduším, generální ředitelství je právě tou institucí, která odstiňuje státní správu od nepřiměřeného politického vlivu.

Pak nerozumím tomu, proč šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura tvrdí, že právě vy jste tou žábou na prameni, která brání rozumnému kompromisu. Není to náhodou tak, že trváte na svém vypiplaném dítěti, zatímco všichni ostatní včetně ANO, lidovců a většiny ČSSD by se dohodli s opozicí?
To tak jistě není. Ve sněmovně neleží žádná moje novela, ale koaličně dohodnutý návrh. Nepochybně je to kompromis a já sám bych některé paragrafy upravil určitě jinak, kdyby to bylo jen na mně. Za sociální demokracii 
i ostatní koaliční strany jednalo víc lidí, nebyl jsem tam sám. V tom poměrně širokém týmu jsme konečnou dohodu návrhu vyjednali.

A bude ji tento tým také hájit?
Máme na to uzavřené koaliční memorandum. Můžeme jednat o změnách, ale ty pak musejí být odsouhlaseny všemi koaličními stranami. Co se týká čtyř požadavků pravicové opozice, tak příliš nevěřím jejich upřímnosti. Ve sněmovně jsem vysvětlil, že nabytím účinnosti zákona z roku 2002 by ve všech svých podmínkách dosáhly ODS a TOP 09 úplného opaku toho, co požadují. Bylo by uzákoněno generální ředitelství v mnohem silnější podobě, státní tajemníci by celá ministerstva řídili nejen personálně, ale i věcně, náměstci by byli odstřiženi od možného úkolování úředníků 
v zastoupení ministra, prostupnost by byla nulová, nikoliv zvýšená. A nikoli po třech nebo po čtyřech letech, ale definitivu by státní úředníci získali okamžitě.

Jak to tedy podle vás dopadne, domluvíte se do pátku tak, že zákon projde sněmovnou 
do konce srpna?
Mám velkou pochybnost 
o tom, že bychom se mohli dohodnout na nějaké zásadní úpravě, která by změnila postoj ODS a TOP 09, aby přestaly následně blokovat sněmovnu. Abychom jejich požadavky splnili, museli bychom návrh úplně vyprázdnit a rezignovat na požadavek zrušení přehnaného zpolitizování státní správy 
a zajištění její stability a nezávislosti. Pokud k dohodě nedojde, máme ještě jednu možnost, a to stáhnout návrh a začít se připravovat 
na účinnost zákona z roku 2002.

K tomuto scénáři přistoupíte 
po 1. září?
Zhruba v té době, protože máme-li podle předložené novely stihnout připravit generální ředitelství a zajistit výběrová řízení na státní tajemníky, potřebujeme, aby ji sněmovna schválila na přelomu srpna a září.
Služební zákon a jeho působnost.

Autor: Kateřina Perknerová

5.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
12 10

Andrej Babiš: Havel měl u nás zavést prezidentský systém

Body, jak ho znaly naše babičky. Na snímku ho představuje správkyně skanzenu Hana Zvalová
3

Ve skanzenu nahlížejí babičkám pod sukně

DOTYK.CZ

Města duchů. Navštivte reálná místa, kde vám může jít i o život

Pokud jste viděli film o Jamesi Bondovi Skyfall, pak si jistě vybavíte scénu, kdy hlavní záporná postava Raoul Silva nutí agenta 007 sestřelit z hlavy jeho milenky panáka alkoholu. To vše mezi betonovými ruinami budov, ze kterých snad mrazí ještě více, než ze samotné scény. Nejde však o počítačem vytvořené kulisy. Hašima, opuštěný ostrov u břehů Japonska, skutečně existuje. Stejně jako další „města duchů" po celém světě. Tady jsou některá z nich.

Týden volna pro tatínky? Jen když pracují

Narodil se nám potomek a chceme volno, co máme dělat? Takové dotazy novopečených otců zaplavily „sociálku" hned zkraje letošního roku. Tatínkové se mylně domnívali, že novinka v podobě týdenní placené dovolené po porodu už platí.

Účet za lety do Mnichova dělá 60 milionů. Letiště Brno už linku dotovat nechce

Brno – Z vlastní kapsy dotuje Letiště Brno provoz letecké linky z Brna do Mnichova. Celkem ho spojení, které využívá v průměru padesát lidí denně, stálo doposud šedesát milionů korun. Jihomoravský kraj a město Brno přitom slíbili linku podpořit celkem pětačtyřiceti miliony korun. Zatím nedali nic.

Facebook je zajatcem politiky

Baracka Obamu dostal Facebook do Bílého domu. Zdeňka Škromacha bazénková selfie z politiky vylila. Jak si politické celebrity vedou na této sociální síti?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies