Plnou verzi si stáhněte ZDE (ve formátu pdf)!

Pár hodin po podpisu smlouvy o umístění americké radarové základny v Brdech je jasné, že česká vláda nevyjednala s Američany žádné speciální podmínky ochrany českého státu a jeho obyvatel. V článku II dohody se pouze praví, že „Spojené státy jsou odhodlány zajistit bezpečnost České republiky a bránit ji před možným útokem balistickými raketami“. Žádný konkrétní závazek text neobsahuje. V případě napadení Česka kvůli přítomnosti radaru se obě země zavazují „spolupracovat za účelem odvracení hrozeb pro ČR“.

Topolánkův tým tedy zvolil úplně jinou cestu než Poláci, kteří vyžadují za umístění deseti antiraket americkou ochranu svého vzdušného prostoru systémem Patriot a pomoc při modernizaci své armády. „My jsme v jiné situaci než Poláci. Oni chtějí svůj vojenský potenciál posílit raketami Patriot, které představují hrozbu proti Rusku. Je dobře, že do podobné konfrontace naše vláda nešla,“ komentoval to ředitel Ústavu politologie Filozofické fakulty UK Milan Znoj.

Samu základnu ale hodnotí jako příspěvek ke zhoršení bezpečnostní situace: „Radar představuje zvýšené nebezpečí pro české území, neboť se může stát cílem raketového útoku.“ Podle něj vláda vsadila na bezpečnostní ochranu Spojených států bez podmínek. „Přijala tezi, že USA jsou vojenským hegemonem v Evropě a tím pádem očekává bezpečnostní ochranu bez konkrétních doplňkových programů, které ani nepožaduje,“ dodal Znoj.

Smlouva proto nijak nespecifikuje bezpečnostní rizika a věnuje se spíš provozu základny . Například zmiňuje možnost vyvěšení vlajek obou států, přítomnost příbuzných amerických vojáků, ale také státníků třetích zemí. Pokud ti by chtěli navštívit radar v Brdech, musí o povolení žádat diplomatickou cestou a mít souhlas obou zemí. Prezident Václav Klaus včera potvrdil, že pokud parlament radarovou smlouvu schválí, on „ji bez váhání podepíše“. Dodal, že jde o tmelící prvek ve spolupráci s USA.