Děsivý pád, při kterém se jeden z koní převalí v poslední zatáčce při dostihu přes svého jezdce. A chaos mezi pořadateli i diváky. Než se k nehybnému tělu dostanou záchranáři, uplyne nejméně deset minut. Teprve o hodinu později sanita zraněného žokeje odváží z brněnského dostihového závodiště Dvorska do nemocnice, kde zkušený jezdec Zdeněk Kaláb umírá.

Podle lékařů měl vzhledem k závažnosti zranění mizivou šanci na přežití. Někteří svědci nedělní tragédie ale upozorňují na nedostatky zásahu záchranářů. Desítky rozhořčených reakcí se objevily i na diskusním fóru internetových stránek Brněnského deníku Rovnost. „Záchranná služba by měla mít hodně špatné svědomí. Nepochopím, co měli deset minut, kdy žokej ležel nehybně na zemi, na práci,“ napsal jeden diskutujících. Podle jiného pisatele nebyl poblíž nehody nikdo, kdo by zachranáře zavolal. „Organizace totálně propadla,“ napsal.

Podle jedné z divaček, která je zároveň zdravotnicí, záchranáři nereagovali na výstražné hlášení pořadatelů tlampačem. „Sanitka byla za zábradlím, takže mohla ke zraněnému bez problémů dojet. Místo toho vjela do dráhy, kudy běhají koně. A pak pomalu jela k místu nehody,“ uvedla svědkyně, která si nepřála uvést své jméno.

Věnovali se jinému zraněnému žokeji

Ještě před osudným dostihem se totiž záchranáři věnovali jinému zraněnému žokeji z předchozího závodu. „Při ošetřování většího počtu lidí je nutné postupovat od nejzávažnějších zranění. A především už v okamžiku, kdy spadl první člověk, měli záchranáři předvídat komplikace a volat posily,“ řekla divačka. Soukromá firma Konsox, která lékařskou službu na dostizích zajišťovala, se proti výhradám rezolutně ohradila. „Před závodem záchranáři v sanitce ošetřovali jiného člověka. Když na opačném konci závodiště upadl další jezdec, záchranářům to nedal nikdo vědět,“ uvedl Ondřej Havlíček ze společnosti Konsox.

Lékařka podle něj pořadatele upozornila, aby po zranění prvního jezdce nenechali odstartovat další závod. Ti jí ale nevyhověli. Navíc při zásahu u zraněného Kalába podle Havlíčka lékařce ztěžovali práci diváci, kteří na místě překáželi. Záchranáři navíc neměli od pořadatelů přesné instrukce.

Stejně ostře se ale k výhradám postavili i pořadatelé závodu. Záchranáři si podle nich počínali neprofesionálně. „Infuze nakonec zaváděla lékařka z publika, která nabídla svou pomoc,“ tvrdí jeden z pořadatelů závodu Jiří Frýbort. To ale Havlíček popírá. Frýbort trvá také na tom, že osobně dohlédl na to, aby záchranka měla přesné pokyny. Stejná společnost podle něj službu poskytovala při závodě v předchozích třech letech. Při komplikovaných zásazích vždy bez problémů zavolala další sanitku.

Politisté se i přes nejasnosti případem zatím zabývat nebudou. „Nemáme informace o tom, že by jezdcovu smrt někdo zavinil,“ vysvětlil mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

Na fotografie z dostihu se podívejte ZDE