VYBERTE SI REGION

Sněmovna má nejvíce žen v historii

Praha - Poslanecká sněmovna má nejvíce žen v historii (44), a ačkoli asi o půl roku omládla, je v průměru druhou nejstarší v historii. Největší procento žen je v KSČM, která má ale také nejstarší zákonodárce ze stran ve sněmovně. Nejmladší poslance má nováček ve sněmovně, Věci veřejné (VV). Stejně jako ve volbách v roce 2006 je i nyní ve sboru nejvíce inženýrů.

30.5.2010 2
SDÍLEJ:

Foto: Ondřej Besperát

Do sněmovny bylo zvoleno 44 žen, což je rekordní zastoupení v historii sněmovny: v roce 2006 se jich do sněmovny dostalo 31, o čtyři roky dříve 34. Největší procento žen je mezi poslanci z KSČM - z 26 zákonodárců je 15 žen (42,31 procenta). Naopak nejmenší prostor budou mít ženy mezi poslanci ČSSD, necelých devět procent.

Průměrný věk poslanců a poslankyň je 47,21 roku. V roce 2006 činil jejich průměrný věk 47,9 roku. Poslanci jsou nyní v průměru zhruba o dva roky starší než poslankyně; průměrný věk zvolených mužů je 47,68 roku a žen 45,55 roku.

Nejmladší poslance bude mít s věkovým průměrem 40,08 roku nováček sněmovny - Věci veřejné (v roce 2006 to byla Strana zelených s průměrem 39,7 roku). Naopak nejstarší zákonodárci jsou opět z KSČM - jejich průměr je nyní 50,23 roku, před čtyřmi roky to bylo 50,5 roku.

Ve sněmovně zasedne 86 poslanců starších 50 let. Vůbec nejstarším poslancem se stal v Praze zvolený předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, kterému je 72 let. V předchozím volebním období byl nejstarším poslancem sociální demokrat Zdeněk Jičínský, kterému v době zvolení bylo 77 let.
V dolní komoře bude 102 poslanců ve věku od 30 do 49 let, jen 12 zvoleným poslancům je do 29 let. Nejmladším zákonodárcem se stal sociální demokrat Adam Rykala z Moravskoslezského kraje, kterému je 23 let. V minulém volebním období byla nejmladší poslankyní komunistka Kateřina Konečná zvolená ve věku 25 let.

Místa ve sněmovně letos obhájilo jen 86 dosavadních poslanců, před čtyřmi lety jich bylo 115. Do poslaneckých lavic se nevrátí řada známých tváří, například místopředseda ODS Ivan Langer či lídr pardubické kandidátky TOP 09 Pavel Severa.

Více než čtyři pětiny nových zákonodárců se mohou pyšnit nějakým akademickým titulem, což je zhruba stejně jako po minulých volbách. Největší počet bude inženýrů, celkem jich bylo zvoleno 62, což je o 20 méně než v roce 2006. Druhým nejrozšířenějším titulem je magistr (Mgr.), dále následují doktoři medicíny (MUDr.), doktoři práv (JUDr.) a doktoři filozofie (PhDr.).

Autor: ČTK

30.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Kvůli teplému a suchému počasí hrozí v části Česka požáry

Praha - Kvůli nadprůměrně teplému počasí bez srážek hrozí v Česku požáry, zejména v Praze a okolí, východních Čechách a na jižní Moravě. Lidé by proto neměli vypalovat trávu a rozdělávat oheň v přírodě. Riziko se sníží až o víkendu s příchodem místních přeháněk a občasného deště. Vyplývá to z informací, které poskytl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies