Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lisabon prošel Senátem, Klaus nesouhlasí

Praha - Pro dokument hlasovalo 54 členů horní komory, smlouva podruhé půjde před Ústavní soud

6.5.2009 33
SDÍLEJ:

Mirek Topolánek během hlasování o Lisabonské smlouvěFoto: Deník/Ivan Babej

Prezident Václav Klaus odmítl v době předsednictví Česka EU vyvěsit na Pražském hradě evropskou vlajku. Ve středu by ale asi rád vyvěsil černou. Senátoři totiž ve středu potřebnou ústavní většinou schválili Lisabonskou smlouvu, která nahrazuje zamít-nutou euroústavu. Z přítomných 79 senátorů pro ni zvedlo ruku 54, z toho jedenáct členů ODS a jeden komunista.

Klaus zatím smlouvu rozhodně nehodlá podepisovat. Ústava sice žádné lhůty prezidentovi nestanovuje, ale jeden z jejích autorů, bývalý ústavní soudce Vojtěch Cepl tvrdí, že duch zá-kladního zákona státu je jasný. „Prezident by měl smlouvu po-depsat bez zbytečných zdržení,“ řekl Deníku.

Jenže Klaus ji v důsledku zamítavého referenda v Irsku považu-je za mrtvou. Vyčká nejen na irský říjnový postoj v druhém ple-biscitu, ale také na krok několika senátorů z ODS. Jak avizoval jeden z nich, Jaroslav Kubera, hodlají Lisabon už podruhé na-padnout před Ústavním soudem.

„Pokud k tomu dojde, nebudu o svém rozhodnutí ratifikovat či neratifikovat Lisabonskou smlouvu uvažovat dříve, než Ústavní soud vydá svůj nález,“ sdělil bojovně naladěný Klaus.

S jistou nadsázkou lze říct, že pád Topolánkova kabinetu napo-mohl schválení Lisabonu a zachránil Česku renomé. Ruku ně-kterých členů ODS vedla pomsta Klausovi, který stál v pozadí krachu koaliční vlády. Poslankyně Alena Páralová reagovala promptně, když okamžitě vystoupila z ODS. Pro Klause byl výsledek hlasování velkým zklamáním. „Někteří senátoři rezig-novali na své donedávna veřejně zastávané názory, a tím i na svou politickou a občanskou integritu,“ uvedl prezident.

Topolánek hrozil Ruskem

Co tedy stálo za středečním Topolánkovým vítězstvím, které mu umožní důstojně dohrát roli předsedy EU? V Senátu především apeloval na aktivní roli Česka v unii a hrozbu z Východu.

„Lisabonská smlouva je v současné době realitou, žádné jiné řešení nebylo a není na stole. Posílily by se totiž tendence na rozdělení EU na jádro a periferii, což pro nás není výhodný mo-del. Žene nás do sféry vlivu Moskvy a naše euroatlantické za-kotvení by bylo ohroženo,“ argumentoval Topolánek.

Senátor Jiří Pospíšil (ODS) ale jeho slova odmítl: „Kdo by nás Rusku měl vydat? Německo, Anglie, nebo kdo? Já na tyhle fa-lešné hrozby prostě nevěřím,“ konstatoval jeden z odpůrců Lisa-bonu. Vicepremiér Alexandr Vondra připomněl, že vyjednané ústupky v dokumentu výrazně posílily práva menších států. „By-ly přijaty změny jednacích řádů obou komor, které zabraňují bez jejich souhlasu přenášet kompetence z národní na unijní úroveň. Ve smlouvě je zakotven zákaz retroaktivity, takže návrat majet-ku sudetským Němcům je nemožný,“ zdůraznil Vondra.


Václav Klaus se smlouvou nesouhlasí, zatím vyčká, pak bude jednat

Václav Kaus na brífinku vyjádřil zklamání, že někteří senátoři rezignovali na své názory a vyjádřili souhlas s ratifikací.

Já musím nejdříve vyjádřit své zklamání z toho, že někteří senátoři - přiznávám, že po nevídaném mediálním domácím i zahraničním nátlaku - rezignovali na své donedávna veřejně zastávané názory, a tím i na svou politickou i občanskou integritu, a s ratifikací Lisabonské smlouvy vyjádřili svůj souhlas. Je to velmi smutný doklad dalšího selhání významné částí našich politických elit, které v různých obdobných okamžicích až příliš dobře známe z české historie. Naši politici si vždy nacházeli podobné zbabělé zdůvodnění, jsme malí, slabí, v evropském kontextu nic neznamenáme, musíme se podřídit, i když s tím nesouhlasíme.

Toto já odmítám, řekl Václav Klaus.Ale hlavně v této chvíli nepředbíhejme. Lisabonská smlouva je pro tuto chvíli mrtvá. Je mrtvá proto, protože byla v jednom členském státě Evropské unie odmítnuta v referendu. Proto pro mne rozhodnutí o ratifikaci této smlouvy zatím není na pořadu dne, zdůraznil Václav Klaus.

Lisabonská smlouva
Barroso věří, že lisabonskou smlouvu brzy podepíše i prezident

Šéf Evropské komise José Barroso věří, že lisabonskou smlouvu co nejdříve podepíše český prezident Václav Klaus. Vyplývá z jeho reakce na schválení lisabonské smlouvy v českém Senátu. Rozhodnutí senátorů je podle Barrosa velmi dobrá zpráva.

„Doufám, že zbývající požadavky vyplývající z Ústavy České republiky i ústav ostatních členských zemí budou splněny co nejdříve,“ uvedl šéf výkonného orgánu EU v prohlášení novinářům v Bruselu.

Paroubek: Většina lidí si schválení dokumentu přeje

ČSSD vítá schválení Lisabonské smlouvy v Senátu, uvedla strana v prohlášení podepsaném jejím předsedou Jiřím Paroubkem. Zákonodárci se tak přiklonili k názoru sociální demokracie a i přes odpor větší části ODS a větší části KSČM ukázali nakonec proevropský postoj, který ČSSD trvale prosazuje. Sociální demokracie při úspěšném prosazování Lisabonské smlouvy ve Sněmovně i v Senátu respektuje také vůli většiny lidí, kteří si schválení dokumentu přejí.

ČSSD věří, že prezident Václav Klaus Lisabonskou smlouvu bezprostředně ratifikuje a nedá na odpůrce dokumentu, kteří se chtějí obrátit na Ústavní soud a očekávají, že prezident s podpisem vyčká až na jeho verdikt. Prezident by měl při rozhodování o ratifikaci vzít především v potaz, že dokument byl schválen v obou komorách Parlamentu ČR ústavní většinou zákonodárců.

Bursík: Neobracejte se na ústavní soud

Předseda strany Zelených Martin Bursík uvítal přijetí Lisabonské smlouvy v Senátu a apeloval na senátory, kteří se chtějí obrátit na ústavní soud, aby tak nedělali.

Strana svobodných občanů prezidentovi: Nepodepisujte

Naopak Strana svobodných občanů vydala prohlášení, v němž vyzývá prezidenta republiky, aby Lisabonskou smlouvu nepodepsal a počkal na výsledky referenda. Svobodní po předčasných volbách v Poslanecké sněmovně navrhnou zákon o referendu k Lisabonské smlouvě, uvedli ve svém prohlášení.

Klaus by měl podepsat krví, zaznělo v europarlamentu

„Jsem přesvědčený, že Václav Klaus, český prezident, co nejdříve podepíše ratifikační dokument. Je naší společnou ambicí, aby nová smlouva vstoupila v platnost začátkem příštího roku,“ řekl šéf Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering ve Štrasburku, kde nyní europoslanci zasedají.

„Václav Klaus by měl nyní text podepsat krví – a před červnovým summitem EU. Nyní potřebujeme jasnost, nikoli další zmatení,“ prohlásil lídr liberálů v europarlamentu Graham Watson.

Rozhodnutí českých senátorů ocenil i šéf nejsilnější lidovecké frakce v zákonodárném sboru Joseph Daul. „Jsem šťastný, že smlouva byla schválena přímo zvolenými zástupci v českém parlamentu,“ podotkl Daul.

Naopak představitelé hnutí Libertas, které bude usilovat o křesla v červnových volbách do Evropského parlamentu, připomnělo, že smlouva stále nebyla ratifikována i v Irsku a také v Německu a v Polsku. Podle prohlášení Libertas rozhodnutí českých senátorů ukazuje, že ačkoli takřka 80 procent českých zákonů přichází z Bruselu, tak Senát nechce, aby Češi mohli mluvit do toho, jak jim Brusel vládne.

„Prezident Klaus by měl přestat hrát hry a naplňovat místo toho své ústavní povinnosti,“ prohlásil naopak liberální europoslanec Andrew Duff.

Podle české europoslankyně Zuzany Roithové senátoři učinili státnické rozhodnutí. „Navzdory populistickým, zavádějícím a dezinformačním útokům ze strany českých euroskeptiků v době předvolební kampaně přistoupili k lisabonské smlouvě odpovědně,“ uvedla. „Předpokládám, že prezident Klaus bude respektovat rozhodnutí přímo volených zástupců a přistoupí k ratifikaci smlouvy,“ dodala.

Co je to Lisabonská smlouva?

Lisabonská smlouva (též Reformní smlouva) je smlouva podepsaná 13. prosince 2007 v Lisabonu. Po neúspěchu Smlouvy o Ústavě pro Evropu („Ústavy EU“), odmítnuté referendy v Nizozemsku a Francii v roce 2005, má podle názoru příznivců prohlubování evropské integrace právě Lisabonská smlouva zajistit efektivní fungování EU do budoucna.Na rozdíl od Ústavy EU – která dosavadní smlouvy měla nahradit – má Reformní smlouva změnit stávající smlouvy EU, které jinak zůstávají v platnosti. Mnoho změn obsažených v neúspěšné evropské ústavní smlouvy však přejímá.

Zdroj: wikipedia. org

Autor: Kateřina Perknerová

6.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 33
SDÍLEJ:
Caster Semenyaová.
1 10

Žena s výhodou. Svět řeší případ Semenyaová

Španělé truchlí na barcelonské třídě La Rambla, kde došlo k útoku
AKTUALIZUJEME
21

Španělská policie identifikovala řidiče vraždící dodávky z La Rambla

AUTOMIX.CZ

10 nejspolehlivějších ojetých SUV po konci záruky. Na vrcholu jsou Japonci

Existuje spousta zajímavých statistik, které vám mohou pomoci při koupi ojetého auta. Kategorie SUV je stále populárnější, a proto není od věci kouknout na spolehlivost těchto vozů, jakmile jim skončí tovární záruka.

Americký torpédoborec se srazil s ropným tankerem. Deset námořníků se pohřešuje

/ VIDEO / Americký raketový torpédoborec se v pondělí při cestě do Singapuru srazil s ropným tankerem. Pět námořníků bylo při srážce zraněno, deset se jich pohřešuje. 

„Opevnění“ Hradu s novým prezidentem padne

/INFOGRAFIKA/ Přesně před rokem se u vstupu na Pražský hrad objevily dva bezpečnostní rámy. Nedávný teror v Barceloně opět otevřel otázku jsou kontroly ve prospěch zvýšení bezpečnosti návštěvníků, nebo je tomu spíše naopak?

Trpké výročí. Připomínáme si 49 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy

Výročí 49 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa si dnes lidé připomenou na několika místech České republiky. Oběti okupace lidé uctí tradičně před budovou Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě. Pietní akce se uskuteční také v Brně, v Liberci nebo na pražském Václavském náměstí u sochy sv. Václava, kde budou předčítána jména obětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení