Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sníh opět dělá problémy na silnicích i železnici

Česká republika /SLEDUJEME/ – Další sněžení v kombinaci se silným větrem po několika dnech opět komplikuje dopravu na většině území České republiky. Zavřeno je několik desítek silnic, železnice i hraniční přechod.

3.2.2010 17
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/František Žán

Kvůli silnému sněžení a závějím v noci na středu silničáři na Náchodsku uzavřeli cesty z Police nad Metují do obce Bělý a z Broumova do Božanova. Pro kamiony je v obou směrech uzavřen hraniční přechod do Polska v Náchodě. Kamiony nesmějí na silnici mezi Dolní a Horní Radechovou. Kolona kamionů stojí ve stoupacím pruhu při výjezdu z Náchoda na Hradec Králové a provoz tam řídí policie, řekl ČTK dispečer náchodských silničářů.

Na Náchodsku do středečního rána napadlo až 20 centimetrů sněhu. „Nejhorší je silný vítr, který na silnicích tvoří půlmetrové závěje,“ řekl dispečer. Hraniční přechod je uzavřen právě kvůli problémům kamionů při výjezdu z Náchoda do vysokovského kopce. Pokud by kamiony přes přechod přejely, zablokovaly by dopravu v celém Náchodě, uvedla policie.

Zapadaly autobusy

Kvůli přívalům sněhu museli dnes ráno na několika místech v kraji vyjíždět na pomoc motoristům také hasiči. U Syrovátky na Hradecku před 05:00 vyprostili autobus, který zapadl v závěji. O hodinu později pomáhali ze závěje autobusu u Hajnice na Trutnovsku. U přehrady Les Království na Trutnovsku museli hasiči zlikvidovat strom, který spadl na silnici a strhl k zemi dráty elektrického vedení. Řidiči však byli většinou opatrní, protože policie žádnou vážnější nehodu od půlnoci hlášenou neměla.

Silničáři v Brně mají opět pohotovost. Kvůli hustému sněžení vyjely do ulic města nad ránem všechny posypové vozy a traktory s radlicemi - více čtěte ZDE

Uzavřeny jsou dvě železniční tratě v Pardubickém kraji. Zavátý je úsek Lichkov – Štíty na Orlickoústecku a trasa Svitavy – Žďárec u Skutče.
„Některé silnice mají kvůli pluhování zúžené jízdní profily. Nejhorší je to asi na Hlinecku. Už se ale otepluje, padá mokrý sníh, během poledne by měl přestat foukat vítr,“ řekl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

Na Karlovarsku problémy ve vyšších polohách

Vítr způsobuje sněhové jazyky a závěje také v Karlovarském kraji. Silničáři do středečního rána uzavřeli celkem dvanáct úseků silnic. Jde o silnice v okolí Božího Daru, ve Slavkovském lese nebo na Toužimsku. Závěje vytváří vítr hlavně ve vyšších polohách na otevřených planinách, které vítr zafoukává. Uzavřeny jsou tak silnice z Božího Daru na Neklid nebo Rýžovnu, silnice z Podstrání na Prameny, silnice v okolí Nové vsi, ale i silnice z Přebuzi na Rolavu.

Výrazně se po několika dnech opět zhoršila sitauce v Plzeňském kraji. Silné sněžení a vítr komplikuje například jízdu po dálnici D5 v úseku kolem Přimdy na Tachovsku. Na vozovce se tvoří sněhové jazyky a jsou na ní zbytky sněhu. Kvůli počasí je dále uzavřeno sedm úseků silnic na jižním Plzeňsku. Na Klatovsku, Domažlicku a Tachovsku se kvůli závějím a silnému větru jezdí na silnicích nižších tříd jen jedním jízdním pruhem, zjistila ČTK.

Nejhorší situace je na jižním Plzeňsku, kde padá déšť se sněhem a fouká silný vítr. Na všech třídách silnic se místy tvoří sněhové závěje. Uzavřena je silnice v úseku Skašov a Letiny, Libákovice a Plevňov, Střížovice a Netunice, Letiny a Svárkov, Žerovice a Dnešice, Milínov a Kornatice, Těnovice a Hořehledy.

Noční sněžení a silný vítr způsobil také zavátí několika tratí. V Plzeňském kraji proto byla uzavřena trať 182 v úseku Poběžovice a Staňkov, dále trať 185 v úseku Pocinovice a Janovice nad Úhlavou, nesjízdná je trať číslo 176 mezi Radnicemi a Chrástem u Plzně a trať 184 v úseku Bělá nad Radbuzou a Tachovem. Ve všech případech je zajištěna náhradní autobusová doprava, mezi Radnicemi a Chrástem ale mají autobusy velká zpoždění kvůli špatné sjízdnosti.

Bílá tma na severu

Ústeckém kraji je kvůli sněžení a větru uzavřeno 25 silnic. Náměstkyně ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská ČTK řekla, že nejhorší je situace na Lounsku, kde je uzavřeno 19 silnic. Další silnice jsou uzavřené na Chomutovsku, Litoměřicku, a Děčínsku. Silničáři doporučují, aby řidiči jezdili s maximální opatrnost.

Podle Holovské na některých místech regionu napadlo až 25 centimetrů sněhu. Situaci komplikuje silný vítr, který na silnice nafoukává stále nový sníh. Uvedla, že na některých místech regionu panuje doslova bílá tma a silničáři na silnice nemohou poslat techniku, protože řidiči nevidí na cestu. Nyní čekají, zda se zde situace nezlepší, na zprůjezdnění silnic prý bude třeba nasadit frézy.

V Libereckém kraji napadlo přes noc okolo 30 centimetrů sněhu. V vyšších polohách se nakupily až půlmetrové návěje. Sníh pokrýval i komunikace první třídy. Na mnoha místech blokovaly dopravu kamiony. Okolo vozovek se vytvářely vysoké mantinely a na mnoha úsecích už pluhy neměly sníh kam odhrabovat. ČTK to řekl provozní náměstek krajské správy silnic Jiří Daníček.

Silnice zavřeny i na Hané

Na řadě míst v Olomouckém kraji se tvoří sněhové jazyky či závěje. Na Olomoucku jsou kvůli sněhu uzavřeny silnice třetí třídy v úseku Dálov – Horní Loděnice, Hraniční Petrovice – Jívová, Arnoltice – Rýžoviště, Arnoltice – Veveří a Nová Véska – Norberčany. Kvůli dopravní nehodě je neprůjezdná i silnice R 46 z Prostějova do Olomouce. Silničáři doporučují na všech komunikacích zvýšenou opatrnost. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Sníh komplikuje dopravu i na Vyškovsku a od rána už se v okrese staly tři dopravní nehody. Na silnici z Bučovic na Mouřínov zapadl sypač a v Nížkovicích a ve Vážanech nad Litavou sjely z cest linkové autobusy. Nehody se naštěstí obešly bez zranění - více k situaci na Vyškovsku čtěte ZDE.

Objízdné trasy po vedlejších silnicích by měli využít motoristé jedoucí z Prostějova do Olomouce. U Olšan totiž havaroval kamion a silnici zablokoval. „Silnice ve směru na Olomouc je neprůjezdná, tvoří se tam kolony. Řidič zřejmě havaroval kvůli povětrnostním podmínkám. Nikdo nebyl zraněn,“ řekla ČTK krajská policejní mluvčí Marta Vlachová. Podle ní dnes policisté evidují zvýšený počet dopravních nehod, většinou se ale jedná jen o drobné události.

Noční sněžení a vítr způsobily v Olomouckém kraji potíže i železničářům. Neprůjezdná je trať v úseku Javorník – Lipová Lázně, kterou zavál sníh. Mimo provoz je trať Šumperk – Hanušovice.

Problémy se nevyhnuly ani středním Čechám

Sněhové jazyky komplikují dopravu i na středočeských silnicích. Uzavřeno je několik vozovek na Kladensku a Rakovnicku. Neprůjezdné jsou i čtyři železniční tratě, sdělili ČTK silničáři a mluvčí Českých drah.

Podle dispečera kladenské správy a údržby silnic silný vítr navál na vozovky vysokou vrstvu sněhu. Uzavřeny kvůli tomu jsou na Rakovnicku vozovky mezi Šanovem a Petrovicemi, Sencem a Krakovcem, Příčinou a Hvozdem, do Hracholusk, Novosedel a Chlumu od křižovatky se silnicí číslo 233, mezi Lašovicemi a Pustověty a mezi Svinařovem a Slabci. Na Kladensku se zastavila doprava mezi Pleteným Újezdem a Unhoští, Hřebčí a Hostouní a mezi Přezleticemi a Velení.

Noční sněžení a silný vítr zastavily 23 regionálních tratí

Kvůli nočnímu sněžení a silnému větru bylo uzavřeno 23 regionálních železničních tratí, hlavní trasy jsou sjízdné, informovala ČTK mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Na odstraňování navátého sněhu pracují zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). U sedmi neprůjezdných úseků se kvůli počasí nepodařilo zajistit náhradní autobusovou dopravu.

„Některé úseky tratí jsou uzavřeny, a pokud to dovoluje situace na komunikacích, zajišťujeme pro cestující náhradní autobusovou dopravu. Jedná se převážně o regionální tratě. Hlavní tratě jsou sjízdné,“ uvedl mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Podle ČD jsou neprůjezdné trasy: Frýdlant v Čechách – Nové Město pod Smrkem, Podbořany – Kaštice, Rýmařov – Valšov, Valašské Meziříčí – Holešov, Lichkov – Štíty, Javorník ve Slezsku – Lipová Lázně, Svitavy – Žďárec u Skutče, Raspenava – Bílý Potok pod Smrkem, Lochovice – Zadní Třebaň, Prachatice – Volary, Kralupy nad Vltavou – Velvary, Rakovník – Kralovice u Rakovníka, Radnice – Chrást u Plzně, úsek Bělá nad Radbuzou – Tachov, Poběžovice – Staňkov, Pocinovice – Janovice nad Úhlavou, Moldava v Krušných horách – Dubí, Krnov – Jindřichov ve Slezsku, úsek Bečváry – Kolín, Šumperk – Hanušovice, Kravaře ve Slezsku – Chuchelná, Frenštát pod Radhoštěm – Veřovice, Suchdol nad Odrou – Fulnek.

Klimatické podmínky nedovolily zavést náhradní dopravu v úsecích? Frýdlant v Čechách – Nové Město pod Smrkem, Raspenava – Bílý Potok pod Smrkem, Javorník ve Slezsku – Lipová Lázně, Valašské Meziříčí – Holešov, Suchdol nad Odrou – Fulnek a Bečváry – Kolín.

České dráhy upozorňují cestující, aby sledovali webové stránky www.cd.cz/mimoradnosti nebo kontaktovali zákaznickou linku 840 112 113, kde získají aktuální informaci o sjízdnosti tratí.

Podle předpovědi meteorologů bude sněžení během středy postupně ustávat, stále však hrozí nárazový vítr, který by na horách mohl dosahovat rychlosti až 110 kilometrů v hodině.

Autor: ČTK

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Šulc.
1 14

Komentář Stanislava Šulce: Politiky zbavená kauza Čapí hnízdo

Nezvěstný Julian Cadman
4 21

Mezi oběťmi teroru v Barceloně jsou také děti, islamisté zavraždili i tříletou

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého týdne.

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Dětské úrazy loni stály 815 milionů korun, častější jsou v létě

Dětské úrazy loni stály české zdravotnictví více než 815 milionů korun, nejvíce jich je v letních měsících. Počet i náklady každoročně rostou. Nejčastější jsou například poranění kotníků, chodidel, zápěstí, rukou a hlavy.

Lenovo je po dvou letech ve ztrátě. Ta činí téměř dvě miliardy

Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo hlásí za první fiskální čtvrtletí ztrátu ve výši 72 milionů dolarů, tedy v přepočtu 1,6 miliardy korun. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní jsou příčinou vyšší náklady a tlak marže v souvislosti s nedostatkem některých součástí, jako jsou například paměťové čipy. Jedná se o první čtvrtletní ztrátu za poslední dva roky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení