"Tato záležitost je známa tři roky nejenom panu premiérovi, a my se ptáme, proč pan premiér a sociální demokracie vytahují toto tři roky staré téma zrovna před volbami," uvedl Faltýnek. Podle něj premiér na Babišovo odmítnutí nijak na jednání rady nereagoval.

Babiš odmítl podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka výzvě vyhovět a řekl, "že by tím přiznal chybu". Případem se nejspíše bude muset zabývat přestupková komise obecního úřadu v Průhonicích, kde šéf ANO bydlí. Parlamentní institut a legislativní odbor úřadu vlády označily přítomnost Babiše v dozorčí radě za porušení zákona o střetu zájmů, řekl Sklenák.

Babiš podle Sobotky svým členstvím v dozorčí radě nerespektuje zákon o střetu zájmů a nahrává opozici. "Neměli bychom zbytečně nahrávat opozici a připadá mi logické, že by člen vlády měl respektovat zákon o střetu zájmů. Pan Babiš by měl odejít z této funkce v dozorčí radě německé firmy," řekl Sobotka odpoledne novinářům po jednání vlády.

Nesprávný názor

Vicepremiér k tomu novinářům řekl, že Sobotkův názor není správný. "Já to mám v majetkovém přiznání, všichni to vědí, není to protizákonné, já mám na to jasnou analýzu právníků," řekl ve Sněmovně, kde se účastnil jednání rozpočtového výboru. Už dříve argumentoval také tím, že se jednání orgánu z časových důvodů neúčastní. Dnes byl zařazením tématu na koaliční radu překvapen. "Pan premiér má starost o moje členství v dozorčí radě v německé firmě, i když to ví už dávno," poznamenal během jednání vlády.

Podle Sobotky je ale interpretace zákona o střetu zájmů jiná. "Jak já čtu zákon o střetu zájmů, tak ten říká, že člen vlády by neměl být člen dozorčí rady podnikající právnické osoby. Všichni lidé jsou si rovni, všichni by měli respektovat zákon. Nikdo z členů vlády kromě ministra financí není členem žádného orgánu obchodní společnosti," řekl Sobotka.

Babiš do svého majetkového oznámení za loňský rok napsal, že za působení v dozorčí radě své německé firmy dostal odměnu zhruba 4200 eur (asi 114.000 korun).