Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bohuslav Sobotka zvolen předsedou ČSSD

Brno /FOTOGALERIE/ - Sociální demokracii v příštích dvou letech povede Bohuslav Sobotka. Na brněnském sjezdu v pátek zvítězil až ve druhém kole, když v tom prvním mu chyběl jediný hlas. Nakonec jich získal 304, zatímco jeho soupeř Michal Hašek 285.

18.3.2011 3
SDÍLEJ:

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

ON-LINE reportáž ze sjezdu ČSSD sledujte ZDE

Sobotkovi bude dělat statutárního místopředsedu jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Sobotka po oznámení výsledků řekl: „Chci lidem vrátit naději, že se dá politika dělat jinak, než to předvádějí pánové Nečas, Kalousek a Bárta, že může být spravedlivá, a proto stojí za to jít k volbám.“ Poděkoval Haškovi za férové vedení předvolebního souboje, který se věnoval hlavně obsahovým otázkám. Na post prvního místopředsedy ho ale delegátům nedoporučil, ačkoli vyjádřil přesvědčení, že ze sjezdu vzejde jednotná a posílená ČSSD, nikoli dva rozdělené tábory.

Ačkoliv se během pátku v zákulisí hojně intrikovalo, ovlivňovalo a přemlouvalo, nakonec kupodivu hlavní roli sehrály projevy delegátů. Jihomoravský hejtman Hašek se představil jako přesvědčivý řečník, ale jeho slova zněla poněkud frázovitě. „Chceme sociální stát opřený o sociálně tržní hospodářství, který lidem zabezpečí základní jistoty,“ sdělil například.

Tím vlastně popřel to, čím se vymezoval vůči Sobotkovi v minulých týdnech, tedy potřebu zamyslet se nad bezbřehým čerpáním sociálních výhod z veřejných prostředků. Dále zopakoval, že ČSSD se musí vymezit proti současné vládě, kvůli níž se mezi lidmi rozšířilo přesvědčení, že „zemi řídí mafie“. Podotkl, že strana musí změnit zažité myšlení, aby mohla oslovit 40 až 50 procent obyvatelstva. „Nemůžeme příště dávat laciné sliby typu 13. důchodu, ale najděme odvahu změnit sami sebe,“ řekl Hašek.

Sobotka kladl důraz na ideje

Sobotka vsadil na osobní apel směrem k delegátům. Připomněl, že před 21 lety pomáhal obnovovat ČSSD jako „slušnou, nekomunistickou, levicovou stranu“. Přihlásil se k myšlence moderního sociálního státu, o jehož opodstatněnosti nepochybuje. „Bavme se ovšem o jeho efektivitě,“ vyzval. Sobotka se zamyslel i nad rolí sociální demokracie v globalizovaném světě. „Kapitalismus se vymkl demokratické kontrole, proto se česká sociální demokracie musí dostat z defenzivy.

Lidé, kteří mají oprávněné obavy z budoucnosti, se příliš často upírají k pravicovým stranám, to je paradox současnosti, který musíme změnit,“ uvedl Sobotka s tím, že ve finanční krizi obstály především státy s vysokou mírou sociální soudržnosti. Sobotka zopakoval, že je nutné získat víc voličů, opřít se o nezávislé intelektuály se společenskou autoritou. Na závěr pravil, že ČSSD musí vyhrát krajské volby, vybrat výraznou osobnost do přímé prezidentské volby a získat minimálně 35 procent hlasů ve sněmovním klání, aby si ČSSD mohla vybírat koaliční partnery. Oba kandidáti ostře odmítli vládní podobu penzijní reformy a zvýšení spodní hranice DPH.

Delegáti se také dověděli, že strana má dluh 360 milionů, který chce splatit do čtyř let.

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Čtěte také: Sobotka vs. Hašek: Rozhodne se v Brně

Hašek: Oslovme voliče, kteří nám přestali fandit


Brno
- Asi čtyřikrát se jihomoravský hejtman a jeden ze dvou kandidátů na post nového šéfa české sociální demokracie Michal Hašek odmlčel, aby ve svém nominačním projevu nechal prostor pro potlesk delegátů stranického sjezdu v Brně. V projevu, který lehce přeťal vymezený časový limit, vyzval straníky například k větší spolupráci se zelenými a lidovci.

Sociální demokraté se podle něj musí pokusit oslovit voliče, kteří jsou frustrovaní pravicovou vládou. Sociální demokracii ale také nefandí. „Část voličů nás začala vidět jako stranu minulosti, která je negativní, agresivní a neštítí se osobních útoků. Právě proto jsme teď v opozici. A já nechci, abychom nyní dělali stejné chyby,“ řekl Hašek.

Bohuslavu Sobotkovi, o kterém se v posledních měsících jednoznačně mluvilo jako o jediném skutečném soupeři Haška v kandidatuře na předsednický post, poděkoval za férový devítiměsíční boj. Stejně jako on odsoudil Nečasův kabinet jako nejhorší vládu v historii České republiky, tím ale podobnost se Sobotkou končila.

Hašek svým projevem znovu potvrdil, že budoucnost strany vidí výrazně blíž politickému středu. „Máme velký potenciál oslovit nové voliče, především mladou generaci, živnostníky a střední třídu. Důvodem, proč nám tolik nefandí, může být naše přílišná uzavřenost,“ poznamenal Hašek.

Strana má podle něj historickou šanci položit základy nového sociálního státu, který se opírá o tržní hospodářství. Příliš konkrétní návod, jak to provést, jihomoravský hejtman nepředstavil. Zopakoval pouze některé z principů, na kterých postavil své Desatero nové tváře sociální demokracie. Zopakoval například, že sází na vzdělání a rekvalifikaci. Žádá také nová pravidla pro finanční trhy, kterým škodí přílišný tržní radikalismus. Podpořil například návrat lk progresivnímu zdanění. Také zdravotnictví musí podle Haška zůstat veřejnou službou.

Za spojence sociálních demokratů při prosazování těchto vizí Hašek označil například neziskový sektor a odborové svazy. A také menší středové strany jako jsou zelení a lidovci. Mimo jiné ostře vystoupil proti tomu, aby ČSSD byla nadále opozicí za každou cenu, a stranou, která slíbí všechno všem. Jinak se podle něj na politické scéně vynoří další strany, které jsou pouze marketingovými projekty. „Například Věci veřejné,“ řekl Hašek. (hra)

Sobotka: Získáme-li přes 35 procent, nebude problém s koaličním potenciálem

Brno - Druhý z kandidátů Bohuslav Sobotka ve své nominační řeči zdůraznil dvě vize, které hodlá prosazovat. „První z nich je neustálý boj o poctivý charakter naší strany a je stará už jednadvacet let. Druhou vizi jsem převzal po bývalém předsedovi. Je to představa dostatečně posílené sociální demokracie, která dostane tolik hlasů, že bez její účasti nelze postavit žádnou vládu. Natolik silné sociální demokracie že dokáže pro myšlenku moderního sociálního státu získat většinu obyvatel České republiky a nebude vládnout jen jedno volební období ale řadu let,“ řekl Sobotka.

Zároveň ostře kritizoval současnou vládu. „V naší zemi vládne vláda s krajním pravicovým programem, která chce další privatizaci veřejných služeb. Pod záminkou důchodové reformy dělá změny, které prohloubí sociální rozdíly. Pokračuje v přesouvání daňové zátěže z nejbohatších na střední vrstvy. Hrozí nebezpečí, že nastartuje změny později obtížně korigovatelné,“ varoval Sobotka.

Kandidát na předsedu nejsilnější české strany obhajoval takzvaný sociální stát. Nedomnívám se, že tento koncept potřebuje nějakou zásadní revizi. Je ale třeba změnit způsob jeho financování,“ řekl Sobotka. Připomněl, že v celosvětové krizi podle něj obstály nejlépe právě státy se skandinávským modelem sociálního státu s vysokou mírou přerozdělování. „Naopak poraženými v krizi se stalo Irsko a Řecko, kde se o sociálním státu nedá mluvit,“ prohlásil Sobotka.

Odmítl nálepku sociální demokracie jako strany sociálních dávek. „Měli bychom se přihlásit k vyrovnaným rozpočtům. Musí skončit politika snižování daní a vrátit se progresivní daň. Svoji politiku též musíme založit na odmítnutí poklesu mezd a odvodů. Naši zaměstnanci nikdy stejně nebudou schopni konkurovat v ceně pracovní síly čínským či indickým dělníkům. Cesta vede směrem investicí do vzdělání, vědy a výzkumu,“ nastínil Sobotka.

Sobotka slíbil, že se bude po zvolení věnovat čtyřem hlavním úkolům. „Stranu musíme posílit ne počtem členů, ale oslovením širších vrstev. Potřebujeme nový program na němž budou spolupracovat nezávislé osobnosti jako Jan Keller, Jiří Pehe či Václav Bělohrádek. Musíme také vyhrát příští krajské volby. Jsme favorité, jen se musíme vyvarovat chyb jako účast ve vládě bez dostatečného mandátu. Třetí úkol je vyhrát volbu prezidenta. Musíme prosadit progresivního kandidáta s širokou podporou. A čtvrtý úkol je získat ve sněmovních volbách přes pětatřicet procent hlasů. Pak nebude problém s naším koaličním potenciálem, sami si budeme vybírat kdo s námi koalici uzavře,“ upozornil Sobotka.

Při své řeči několikrát sklidil potlesk, nejbouřlivější však byl, když děkoval Michalu Haškovi za korektní vedení předvolební kampaně. „Z našeho soupeření vyjde strana posílená,“ zdůraznil Sobotka. (pj)

Čtěte také:
Kandidáti na předsedu ČSSD v rozhovoru pro Deník

Sobotka vs. Hašek: Rozhodne se v Brně

Autor: Redakce

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil. Schůzce zabránili rodiče

Transparent z demonstrace proti Andreji Babišovi
1 14

Babiš chce vidět žádost o vydání k trestnímu stíhání

Turistika na Ibize drtí starousedlíky. Nájem za tisíc euro neseženete

Gabriel Alberto Andrade žije už rok v dodávce. Na ostrově Ibiza, který je už téměř dvě desetiletí jeho domovem, nemůže najít bydlení odpovídající jeho příjmům. Činže na tomto turisticky obléhaném ostrově rostou kvůli zájmu turistů do strmých výšin a nikdo neví, kdy a kde se zastaví.

Odporný útok na nevinné, odsuzují čeští politici útok v Barceloně

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil dnešní najetí auta do lidí v Barceloně za další "odporný teroristický útok na nevinné". Sdělil to na twitteru. Na sociálních sítích odsoudili čin také další tuzemští politici. Útok, ke kterému se přihlásil Islámský stát, si vyžádal asi 13 mrtvých a osm desítek zraněných.

Piráti, sundejte mě z vězeňského autobusu, požaduje Nečasová. Hrozí právníky

Advokáti Jany Nečasové (dříve Nagyové) požadují po Pirátské straně, aby odstranila podobu někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase z "vězeňského autobusu", s kterým tento týden vyrazila do volební kampaně. Piráti na autobusu poukazují kresbami na kauzy politických protivníků. V předžalobní výzvě, žádají zástupci Nečasové také omluvu, v opačném případě hrozí právními kroky. 

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, policie je na ní krátká

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit. Okradla už několik restaurací, policii zatím uniká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení