Blíží se jaro a s oteplením se v ulicích začne scházet více lidí. Strážníkům v Mostě a Litvínově přibude práce, protože v obou městech platí vyhlášky zakazující venkovní sezení mimo veřejné lavičky. V Mostě je to novinka teprve od loňského podzimu, takže strážníky čeká letos na sídlištích ostrý start s vykazováním a možnými pokutami.

Jenže vše může být jinak.

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová s vyhláškami zakazujícími sedět na zemi, obrubníku, schodech či zídce nesouhlasí a v lednu se se svým týmem obrátila na Ústavní soud, aby je zrušil. Teď se čeká na verdikt.

Například v Mostě platí omezení pobytu venku v 11 lokalitách. Mapky zákazových míst najdete ZDE.

„My se skutečně domníváme, že sezení není protiprávní jednání, že sezení není žádná škodlivá činnost, a proto by neměla být sankcionováno," řekla Šabatová při úterní návštěvě Mostecka. Dodala, že jakýkoliv verdikt soudu by všichni měli přijmout s pokorou.

Pokud neohleduplné sedící skupinky například blokují ostatním lidem vstup do domu po schodech, je sedícím podle Šabatové třeba nejprve domluvit, případně by mělo město vybudovat dál od domů místa k sezení s lavičkami. Teprve když toto selže, má se vyžadovat pořádek podle přestupkového zákona, který lze na úmyslné obtěžující sezení či srocování použít podobně jako na rušení nočního klidu. Vyhláška je tedy podle ombudsmanky nadbytečná a navíc je namířena proti všem, kteří si chtějí na ulici sednout.

„Lidi sedí na schodech, protože nejsou lavičky," řekla jedna žena při veřejné diskuzi s Šabatovou.

„Vyhláška zakazuje sedět všem. Kdokoliv si sedne, musí být strážníkem podle vyhlášky pokutován. A to podle nás není možné," řekl David Slováček, šéf kanceláře veřejné ochránkyně práv.

"Proboha, nemluvte nám do toho!"

Zástupci Mostecka trvají na tom, že vyhláška je zaměřena pouze na tzv. nepřizpůsobivé skupiny obyvatel, které narušují občanské soužití.

„Neplatí na ně nic jiného než obecně závazná vyhláška, podle které lze zavolat policii, aby zjednala pořádek," uvedla při bouřlivé debatě v Obrnicích Hana Žihlová, zastupitelka Litvínova (Sdružení Litvínováci), která se Šabatovou nesouhlasí. „Nemluvte nám do toho, co jsme si tu připravili, proboha. Starejte se o to, ať máme stejná práva, jaká si vymohli naši nepřizpůsobiví, kteří se umějí přizpůsobit úplně všemu," vzkázala Žihlová ombudsmance.

Další podrobnosti, VIDEO a FOTOGALERII z návštěvě Anny Šabatové na Mostecku najdete ZDE.

„Vyhláška pomáhá nastolit pořádek," řekl v diskuzi muž, který se z Janova odstěhoval. „Kvůli nepřizpůsobivým" dodal.

Podle místostarostky Litvínova Eriky Sedláčkové (KSČM) strážník nemůže stát u každého domu a řadě lidí nelze jen domluvit. „Snažíme se, ale naše zkušenosti ukazují, že bez této vyhlášky to nejde. Můžeme sociálně pracovat jen s těmi lidmi, kteří pomoc chtějí, ostatní nutit nemůžeme," uvedla. Pokud se posadí třeba na schody starší žena, která si potřebuje chvilku odpočinout a nikoho neobtěžuje, strážník podle místostarostky pozná, že se jedná o společensky nekonfliktní situaci a nechá seniorku být. „Problém je jen s těmi, kteří se nechovají ohleduplně," dodala Sedláčková.

Ombudsmanka Anna Šabatová v Obrnicích. Setkání s veřejností a politiky..

Političky z Litvínova Erika Sedláčková a Hana Žihlová s ombudsmankou nesouhlasí. Foto: Deník/Martin Vokurka

Někteří lidé byli na besedě se Šabatovou ostřejší.

„Mně se vždycky líbí, když přijede někdo z Brna nebo z Prahy a začne nám tady vyprávět nějaké pohádky a začne nám kecat do zavedeného systému. Slušní občané žádali město, aby tu vyhlášku přijalo. A slušní s tou vyhláškou nemají problémy," prohlásil jeden mladý muž.

Ombudsmanka a její spolupracovníci uvedli, že chápou problémy Mostecka, že fandí snahám o jejich řešení, ale vyhláška je podle nich šlápnutím vedle.

„Chápu tu situaci. Vím, že je těžká. Znám tu situaci i v jiných částech republiky a ona je tam obdobná," řekla novinářům Šabatová.