Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vichr a sníh zastavily vlaky i auta

ČR - Silný vítr a spadlé stromy dnes asi na desítce regionálních železničních tratí přerušily provoz, na jednom místě vlaky nejely kvůli sesuvu promáčeného svahu.

5.1.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Ve většině případů trvaly výluky asi hodinu, vážnější problém mají železničáři mezi Starým Městem pod Sněžníkem a Hanušovicemi v Olomouckém kraji, kde spadlo více stromů a jejich odstraňování bude trvat až do 18:00. Pro cestující je zajištěna náhradní autobusová doprava.
Silný vítr komplikoval zejména provoz na tratích na severu Česka. Kolem 8:00 spadl strom na trať z Malých Svatoňovic do Trutnova, o půl hodiny později se ze stejné příčiny zastavil provoz mezi Tanvaldem a Velkými Hamry na Liberecku a kolem 10:00 další strom zatarasil cestu vlakům mezi Jabloncem nad Jizerou a Jilemnicí na Semilsku.

"Kdyby mrzlo, vítr by stromy tak snadno nevyvrátil, v promáčené půdě se však neudrží," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.
Stejné problémy železničáři zaznamenali také na severu Moravy, postupně museli přerušit provoz na trati z Mikulovic do Zlatých Hor v Jeseníkách, mezi Jakartovicemi a Mladeckem na Opavsku a Troubelicemi a Libinou v Olomouckém kraji. Na všech těchto tratích už byl provoz obnoven, výluky trvaly asi hodinu.

Nejvážnější problém mají železničáři mezi Starým Městem pod Sněžníkem a Hanušovicemi v Olomouckém kraji, kde kolem poledne spadl strom a vzápětí následovaly další. V současné době tam stále pracují hasiči a snaží se kmeny odstranit.

"Do prvního spadlého stromu na této trati dokonce najel vlak, ale nikomu se nic nestalo," řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.
Potíže související s počasím mají také cestující na trati z Tachova do Starého Sedliště, kde se na trať sesunul promáčený svah, provoz tam bude obnoven kolem 19:30.

Sníh komplikuje dopravu na Bruntálsku

Sníh a silný vítr celý den komplikují dopravu na Bruntálsku. Problémy nejprve působily zejména kamionům a nákladním autům. Řada z nich uvízla přímo v Brutnálu a zablokovala tak provoz ve městě. Policie jim proto uzavřela na několik hodin vjezd do města, kam během dopoledne a části odpoledne mohla jen osobní auta. Sníh později zastavil dopravu na dalších dvou silnicích. Vítr zaměstnal i hasiče, kteří v souvislosti s počasím v Moravskoslezském kraji už evidují tři desítky výjezdů. V Karviné poryv zničil vánoční strom na Masarykově náměstí.

"Ve městě přestalo sněžit. Od 15:00 je silnice Bruntál - Krnov opět průjezdná i pro kamiony. Nákladní auta opět pouštíme do ulic," řekla mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková. Problémy se ale objevily na dalších dvou místech regionu. Kvůli sněhu policisté museli zastavit provoz na silnicích mezi Bruntálem a Rýmařovem a Dětřichovem a Olomoucí. "Zde je doprava zastavena úplně. Tedy i pro osobní auta," řekla mluvčí.

Silný vítr poškodil střechy na Zlínsku

Silný, místy až nárazový vítr dnes ve Zlínském kraji lámal stromy a poškozoval střechy. Profesionální i dobrovolní hasiči tak vyjížděli k několika případům technických pomocí a k odstraňování nebezpečných stavů, kdy stromy hrozily pádem na vozovku nebo se uvolnila střešní krytina. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

U obce Březůvky na Zlínsku hasiči odstraňovali nebezpečně nakloněný strom, který hrozil pádem na silnici. "V lesním a zatáčkovitém úseku vozovky šlo o bezprostředně hrozící nebezpečí," uvedl Mitáček. Při odřezávání kmene přijela na místo hlídka policie, která se postarala o dopravu a upozorňování řidičů na nebezpečné místo. Silnice byla asi půl hodiny uzavřena.

V Otrokovicích zase hasiči pomáhali na střeše jednoho z obytných domů sídliště Trávníky, kde vítr uvolnil plechovou krytinu atiky. Po provizorním upevnění byl informován vlastník domu, aby přijal další nezbytná opatření, jimiž by zřícení krytiny zabránil.
U Provodova na Zlínsku zase mohutný strom spadl na vozovku v lesním úseku, kde navíc poškodil i svodidla. Překážka na vozovce zastavila provoz pro autobusy i vozy silničářů. "Hasiči strom postupně pořezali a vozovku uvolnili pro průjezd," uzavřel mluvčí krajských hasičů.

Na Šumpersku zastavil spadlý strom provoz na železniční trati

Spadlý strom zastavil dnes před polednem provoz na trati mezi Starým Městem a Hanušovicemi na Šumpersku. Vlak do překážky najel, nikdo ale nebyl zraněn. Dopravu zajistila náhradní autobusová doprava. Provoz bude zřejmě zastaven až do podvečerních hodin, na trať totiž následně spadly další stromy, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

"Strom spadl v souvislosti s počasím, tedy silným větrem s sněžením. Velké škody nevznikly," uvedl Halla. Původně měl být provoz obnoven kolem 15:00, situaci ale zkomplikovaly další spadlé stromy.

České dráhy vypravily náhradní autobusy. Jejich mluvčí Radek Joklík doplnil, že nejde o zvlášť frekventovanou trať. Jezdí po ní pouze osobní vlaky zhruba v hodinovém intervalu.

V Olomouckém kraji se kvůli spadlému stromu provoz odpoledne zastavil i mezi obcemi Troubelice a Libina. Po zhruba 40 minutách se tam ale podařilo překážku odstranit. Podle Hally počasí způsobilo problémy na železnici i na dalších místech v Česku. Husté sněžení a silný vítr dnes na Šumpersku komplikuje i provoz na silnicích, všechny jsou ale sjízdné. Hasiči odstraňovali několik spadlých stromů či větví.

Náledí, sníh a vítr dělá problémy řidičům na Pardubicku

Provoz na silnicích v Pardubickém kraji dnes komplikovalo náledí, sníh a silný vítr. Hasiči museli například ráno u Orliček na Orlickoústecko vyprošťovat autobus bez cestujících, který sjel zčásti ze silnice, bránil provozu a hrozil pádem do potoka, informovala mluvčí krajského hasičského sboru Vendula Horáková. Podobné události se staly i na dalších místech regionu.

Prázdný linkový autobus skončil opřený o sloupek u silnice ve Študlově na Svitavsku. Hasiči jej vyprostili pomocí navijáku. Kolem 9:00 vyjeli hasiči na silnici z Hlinska směrem na Ždírec, kde uvízly na zledovatělé komunikaci tři kamiony a blokovaly dopravu. Postupně je vytáhli i s pomocí cestářského traktoru a silnice zprůjezdnili. Hasiči z Poličky vyjížděli po 10:00 do Lezníku, kde skončil osobní automobil v příkopu, nehoda se obešla bez zranění.
Před polednem museli hasiči ze stanice Vysoké Mýto odstranit u Džbánova spadlý strom, který zatarasil vozovku. Další kmen částečně zasahoval do silnice v Licibořicích na Chrudimsku.

Na Sněžce byl orkán, vítr a sněžení v kraji komplikovaly dopravu

Hřebeny Krkonoš dnes zasáhl silný vítr, který na Sněžce v nárazech dosahoval rychlosti až 162 kilometrů v hodině. Rychlost větru tak výrazně překročila hranici orkánu, která je 118 kilometrů v hodině. Lanovka na Sněžku kvůli větru nejela ani na prvním úseku, řekl pracovník obsluhy lanovky.

„Tak silný vítr Sněžku zasáhne několikrát do roka,“ řekl pracovník lanovky. Na nížeji položených hřebenech byl vítr o něco slabší. Například na Luční boudě meteorologové dnes naměřili rychlost větru přes 90 kilometrů v hodině.

Sněžení a vítr dnes nejvíce komplikovaly dopravu v Krkonoších, na Trutnovsku a Náchodsku. V Krkonoších napadlo až 20 centimetrů sněhu. Dopoledne auta zablokovala výjezd z Trutnova na Hradec Králové v kopci Humburák. Pouze s největší opatrností byla po hustém sněžení průjezdná silnice z Janských Lázní do Černého Dolu, sněhové jazyky ztěžovaly jízdu mezi Mladými Buky a Svobodou nad Úpou.

Dnes odpoledne již hlavní silnice v Krkonoších pokrývaly zbytky sněhu po pluhování, na silnicích nižších tříd ležela ujetá vrstva sněhu. Ujetý sníh pokrýval i některé silnice v Orlických horách. Zbytky sněhu byly i na vedlejších silnicích Jičínska a Náchodska, kde sněžení během dne přešlo v déšť.

Kvůli silnému sněžení a větru policie dnes před 09:00 pro kamiony uzavřela hraniční přechod v Náchodě směrem do Polska. Silnice z Náchodu na Klodzko byla sjízdná jen obtížně, dopravu tam zkomplikoval i hořící kamion. Uzávěru přechodu policie zrušila před 11:00, kdy začala kamiony postupně do Polska pouštět, řekla mluvčí náchodské policie. Po dobu uzávěry policie kamiony odstavovala před přechodem a také na obchvatu České Skalice.

Autor: ČTK

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
12

Aero již zahájilo výrobu nové generace legendárního letounu L-39

Čáry, které zůstaly na podlaze parkovacího domu, zveřejnila nemocnice na svém facebooku.
3

V parkovacím domě Klatovské nemocnice závodila a driftovala auta

Antisemita Bartoš: Chci, aby soud přečetl mé knihy

/VIDEO/ Předseda krajně pravicové Národní demokracie Adam B. Bartoš chce, aby soud přečetl všechny knihy, kvůli kterým čelí obžalobě z popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa. Soudkyně Pavla Hájková jeho žádost zamítla pro nadbytečnost, Bartošův obhájce ale zvažuje, že se proti jejímu rozhodnutí bude bránit.

Dlouhodobě nemocní zaměstnanci dostanou vyšší nemocenskou

Zaměstnanci v delší pracovní neschopnosti budou brát od příštího roku vyšší nemocenskou. Senát dnes růst procentní sazby od druhého měsíce nemoci schválil. Novela o pojistném na sociální zabezpečení, jež zamíří k podpisu prezidentovi, také zjednoduší podnikatelům administrativu spojenou s placením odvodů.

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

Indie má nového prezidenta, teprve druhého z nejnižší kasty

Indie si zvolila svého čtrnáctého prezidenta. Stane se jím bývalý guvernér státu Bihár a kandidát pravicové Národní demokratické aliance (NDA) Rám Náth Kóvind. Jedenasedmdesátiletý politik patřící do nejnižší kasty v čele země vystřídá Pranaba Mukherdžího.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení