Spor vlekařů: sjezdovku blokuje náklaďák

Bruntálsko - Majitel vleku ve Vraclávku–Purkarticích Pavel Štangler nevěřil vlastním uším, když se dozvěděl, že těsně před zahájením lyžařské sezony mu někdo pod vlekem v polovině sjezdovky zaparkoval náklaďák.

Autor:
Redakce

Diskutovat (10) 22.12.2009 7:33

Lyžařský vlek Vraclávek láká lyžaře z Krnovska, Albrechticka, Osoblažska a Jindřichovska, kteří to mají do Jeseníků přece jen trochu z ruky.
Lyžařský vlek Vraclávek láká lyžaře z Krnovska, Albrechticka, Osoblažska a Jindřichovska, kteří to mají do Jeseníků přece jen trochu z ruky.
Autor: DENÍK/Pavel Karmelita

Podle espézetky se ukázalo, že náklaďák patří Karlu Kocourkovi, který provozuje vlek v Krnově. Najednou bylo vše jasné. Vlekaři Kocourek a Štangler totiž už pět let mají spor kvůli pozemku pod vlekem. Do dlouhého sporu už zasáhly úřady, soud i policie. Právě na pozemku, který vlastní Kocourek, ale využívá Štangler, stojí náklaďák. Stojí tak, aby se mu lyžaři při jízdě na vleku nemohli vyhnout.

Radost z čerstvého sněhu přehlušil pád stromů

Sjezdovku ve Vraclávku už několik dní sněhová děla zasypávala technickým sněhem, aby vše bylo připraveno na lyžařskou sezonu. Během pátečního dopoledne si už vlekaři spokojeně mnuli ruce, kolik sněhu zase přibylo, když v horní části svahu dopadly na sjezdovku dva velké čerstvě pokácené smrky. Obsluha vleku se okamžitě vydala na místo, ale už tam nikoho nezastihla.

„Zaznamenali jsme, že zničehonic nahoře spadl strom. Už jsem se pomalu chystal, že vyjdu nahoru rozhlédnout se, co se tam děje, ale mezitím snad během tří minut spadl další strom. Oba stromy ležely na sjezdovce, a nákladní auto parkovalo přímo pod vlekem. Nepochopím, proč nám to někdo dělá,“ řekl jeden z vlekařů, Pavel Sířínek, který měl ten den službu.

Majiteli vleku nedalo moc práce zjistit, o co jde. „Podle SPZ jsem zjistil, že je to auto pana Kocourka, provozovatele vleku v Krnově. Bohužel vlastní také kousek pozemku uprostřed naší sjezdovky, a proto nám chce všemi prostředky bránit v provozu vleku,“ sdělil majitel vleku ve Vraclávku Pavel Štangler.

Karel Kocourek na svém počínání nevidí nic špatného: „Já jsem dal na své pozemky své vozidlo a skácel jsem tam své stromy. Pozemky jsou moje a nikdo na ně nemá nájemní smlouvu, takže nevidím důvod, proč bych si tam nedal své auto a nepokácel stromy, abych měl dřevo.“ Téměř deset hektarů včetně sporného pozemku ve Vraclávku koupil Karel Kocourek před pěti lety od restituentky.

Stromy sázel třikrát

„Paní nabízela pozemek nejdřív Štanglerovi, ale ten ho odmítl. Asi předpokládal, že tam bude mít dál lyžování a podnikání zadarmo. Byl jsem majitelem pozemku sotva pár měsíců, když tam bez mého vědomí vykácel kus lesa, vytrhal pařezy a provedl kultivaci, aby tam rozšířil a prodloužil sjezdovku. Zákon mi ukládá jako majiteli lesního pozemku zajistit zalesnění. Vysázel jsem tam stromy třikrát, ale pokaždé je neznámý pachatel vytrhal, a jednou mi dokonce spálil celou oplocenku.

Policie pachatele nikdy nedopadla, ale Pavel Štangler je samozřejmě na seznamu podezřelých číslo jedna,“ uvedl Karel Kocourek, který dokonce nedávno dostal tisíc korun pokutu od České inspekce životního prostředí, že jeho pozemek pod sjezdovkou po vytěžení dřeva dosud není zalesněn. Když zjistil, že se ze sjezdovky ve Vraclávku zase ztratilo asi 170 stromů, které tam letos na podzim nechal vysázet, rozhodl se jednat.

Kocourek požaduje za užívání svého pozemku nájem, který Štangler odmítá jako nepřiměřeně vysoký. „Karel Kocourek koupil ve Vraclávku řádově desetihektarový pozemek včetně nešťastného pásu přes sjezdovku za tři sta tisíc korun. Po nás chce roční nájem za půl hektaru, který užíváme, ve výši 256 tisíc. To je naprosto nereálná suma, spíš vydírání než nájem,“ nechápavě kroutí hlavou Pavel Štangler, který se už pokoušel s Karlem Kocourkem domluvit na rozumnějším nájemném, ale nepochodil. „Když jsem provozoval vlek v Karlově, musel jsem si od obce pronajmout pozemky na tři měsíce za 180 tisíc. Jako provozovatel vleků mám s nájmy zkušenost a vím, že moje nabídka je přiměřená. Je to levné, vždyť pronajímám sedmihektarový pozemek. Je nutné ho pronajmout jako celek, protože od něj nelze půlhektar pod sjezdovkou oddělit,“ hájí svůj postup Kocourek.

Kocourek: I kdybych tam měl navézt deset tun hnoje...

Ačkoliv Karel Kocourek vlastní vlek v Krnově a Pavel Štangler ve Vraclávku, motivem jejich vleklého boje asi není konkurence. Zatímco krnovský vlek je zaměřen hlavně na začátečníky, školy, školky a rodiny s dětmi, vlek ve Vraclávku – Purkarticích vyhledávají spíš pokročilejší lyžaři. Karel Kocourek argumentuje tím, že už několik let nedostal nájem za své pozemky na sjezdovce ve Vraclávku a také tvrdí, že tento vlek byl zkolaudován na pouhých 176 metrů.

Dnes po prodloužení zde ale vlek jezdí na trase dlouhé přes půl kilometru. „Jelikož se vlek nachází padesát metrů pod hranicí lesa, nemělo by v takových místech podobné zařízení vůbec být v provozu. Protože jsem jako majitel pozemku nedal souhlas k prodloužením vleku, předpokládám, že nemůže být ani zkolaudovaný. Očekávám, že pan Štangler se se mnou už nikdy na ničem nedomluví.

To by mi nejdřív musel zaplatit pět let nazpátek nájem. Potom by snad bylo možné mluvit o tom, zda je pro lyžování možná nějaká výjimka nebo ne. I kdybych tam měl navést deset tun hnoje, ve Vraclávku se nebude lyžovat dřív, než se se mnou provozovatel vleku vyrovná za užívání pozemku,“ shrnul své stanovisko Kocourek.

Klidné zimní sezona? Ve Vraclávku zatím rozhodně ne

„Máme kolaudační rozhodnutí ne na 176 metrů, jak tvrdí pan Kocourek, ale na prodloužení vleku o tuto délku. Nikdo by nám rozhodnutí o prodloužení vleku nevydal, pokud by nebyl řádně zkolaudován již před tím. Máme řádně zkolaudovaný vlek v celé délce 530 metrů,“ oponuje Pavel Štangler, který se hodlá obrátit na soud, aby formou předběžného opatření zakázal Karlu Kocourkovi bránit mu v provozu vleku. Vychází z toho, že v územním plánu jsou pozemky na sjezdovce určeny pro sport a rekreaci bez ohledu na to, kdo je jejich majitelem.

Karel Kocourek je naopak přesvědčen, že vlek na lesní půdě nemá co dělat a jediným řešením současné situace je jeho zrušení a zalesnění pozemků na sjezdovce. „Pokud se s panem Kocourkem nedomluvím, půjdu na policii, aby mi asistovala při odtažení jeho auta, které mi brání v provozu řádně zkolaudovaného vleku. Takhle už to dál nejde,“ dokončil nešťastný Pavel Štangler, který v lednu při práci s rolbou utrpěl vážné zranění a přišel o nohu.

Díky své silné vůli se celé léto učil chodit s protézou, chodil na rehabilitace a posiloval jízdou na kole i plaváním, aby byl připraven na novou lyžařskou sezonu. Dokonce i počasí se nakonec umoudřilo a dopřálo vlekařům mráz. Ve Vraclávku to ale na klidnou zimní sezonu zatím moc nevypadá.

Anna Stramová, František Kuba

Vlekař přišel o nohu, ale zimní sezonu chystá dál

Pavel Štangler, provozovatel lyžařského vleku ve Vraclávku, už nikdy nezapomene na 18. leden 2009, kdy mu při noční úpravě sjezdovky rolba rozdrtila pravou nohu. Úraz byl tak vážný, že o nohu přišel. To mu však nebrání, aby se pustil do přípravy další sezony zimních radovánek. Pavel Štangler tu osudnou noc se pustil do běžných úprav svahu po ukončení nočního lyžování.
S rozdrcenou nohou se plazil temnou nocí

Práce se sněžnou rolbou ho v zimní sezoně čekala každý den, ale tentokrát přišla ta osudová vteřinka nepozornosti, která mu navždy změnila jeho život. Dokázal se temnou nocí s rozdrcenou nohou sám plazit sněhem stovky metrů, aby mu manželka mohla přivolat pomoc. Statečně přijal od lékařů informaci, že amputace pod kolenem je nevyhnutelná a zvládl i další následné operace. Pak se stalo se ale něco neuvěřitelného. Pouhých třináct dnů od tragické nehody stál vlekař už zase ve Vraclávku na sjezdovce. Sice o berlích, ale stál. Rychle se naučil s jednou nohou zvládat jízdu na sněžném skútru i v autě s automatickou převodovkou. Tehdy byl statečný vlekař s jednou nohou hrdinou televizního zpravodajství i deníků. Více si přečtěte ZDE

Anna Stramová

 



Diskuse k článku obsahuje 10 příspěvků

E-paper - elektronická podoba tištěné verze

Náhled deníku Elektronické
vydání novin

73 deníků: najděte si svůj

Vybrat deník podle lokality