V okamžiku, kdy k tragické události v Afghánistánu došlo, poslanci zrovna projednávali souhlas s vysláním sta příslušníků speciálních vojenských sil do protiteroristické operace USA Trvalá svoboda.

Koalice neměla potřebné hlasy, a tak jí tentokrát podrželo dvanáct sociálních demokratů. Z přítomných 181 zákonodárců bylo pro vyslání dalších českých vojáků do nebezpečné afghánské mise 112, proti 45. Když ale těsně po 16. hodině hlasovali, nevěděli, že v této zemi zahynul příslušník rekonstrukčního týmu. K události došlo v 15.50 místního času, tedy po poledni našeho.

„Pokud v té době vláda už o incidentu věděla, nebyl by její postoj vůči opozici seriózní,“ uvedl včera předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj se v takovém případě mělo o případu hovořit před hlasováním a případně ho odročit na úterý. „Rádi bychom především znali pravdu,“ řekl lídr sociálních demokratů.

Ministryně obrany Parkanová taktizování popřela

Ministryně obrany za KDU-ČSL Vlasta Parkanová pro Deník jakékoli taktizování. „Já a premiér jsme byli informováni v 16.24 hodin. Poté se vyrozumívaly rodiny a teprve pak veřejnost. Hledání jiných souvislostí je sprosté,“ sdělila Parkanová. Její mluvčí Andrej Čírtek Deníku potvrdil, že jako první dostali zprávy o události vojáci, kteří však zjišťovali podrobnosti a ověřovali jejich pravdivost.

Stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek si ovšem nedovede představit, že by je zatajili před členy vlády. Přitom je přesvědčený, že by to na změnu stanoviska jeho kolegů při hlasování nemělo vliv. Otevřené a úplné informace o situaci v zemi, kam se vojáci vysílají, považuje za klíčové.

„Vyzývám vládu o poskytnutí časového harmonogramu středečních událostí,“ sdělil Zaorálek. Jemu nejvíc vadí, že vláda neposkytla poslancům bezpečnostní analýzu, která by zdůvodňovala posílení české vojenské přítomnosti v Afghánistánu. „Smysl těchto aktivit není jasný. Nestačí jen ujištění, že jde o prestiž České republiky,“ uzavřel Zaorálek.