VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spoření na penzi. Lidé narychlo uzavírají smlouvy

Praha /ROZHOVOR/ – Velká penzijní revoluce? Kdepak. Zatím to vypadá jako velká sázka na staré pořádky a zaručené jistoty. Dva měsíce před změnou podmínek pro penzijní připojištění totiž část Čechů vzala pojišťovny útokem a uzavírá smlouvy podle nynějších podmínek.

24.9.2012 19
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Tedy tak, aby jejich penzijní fond od ledna 2013 nemohl skončit v minusu. Od Nového roku mohou fondy více riskovat, tudíž i zhodnocovat peníze klientů. Jenže když například akcie na trzích půjdou dolů, fondy je budou následovat. A toho se lidé evidentně lekli.

Podle aktuální statistiky ministerstva financí je nyní uzavřeno přes 4,7 milionu smluv o penzijním připojištění. To je nejvíce v historii. Lidé si navíc uvědomili, že podpora státu bude od ledna výhodná až při vyšších měsíčních úložkách (viz tabulka), lehce se proto zvyšuje i průměrná částka, kterou si lidé měsíčně spoří. Nyní je to kolem 440 korun měsíčně, nutno ale dodat, že v minulých letech byla i tato průměrná částka ještě o něco vyšší.

Populární, ale slabé

Právě nízké částky, které si lidé na penzi posílají, byly důvodem, proč stát celou důchodovou rošádu spustil .

I když je totiž „penzijko" mezi Čechy dlouhodobě oblíbeno, nenaspoří si v něm tolik, aby to umožnilo nějak výrazněji vylepšit budoucí starobní důchod.

„Třeba za posledních 16 let mají klienti v průměru naspořeno kolem 60 tisíc korun," vypočítal už dříve v Deníku poradce ministra práce a sociálních věcí Tomáš Machanec. Když se k tomu přičte nízké úročení, které fondy lidem dávají nyní (zhruba od jednoho do tří procent), žádné terno to není.

Na druhou stranu i když budou moci lidé dávat peníze do riskantnějších fondů, zatím není jasné, jaký výnos nabídnou. Pojišťovny totiž tuto zásadní informaci drží pod pokličkou, a to minimálně do doby, než získají oficiální povolení ČNB k provozování nových, takzvaných účastnických penzijních fondů. Z devíti společností, které u nás nyní působí, teď ČNB schvaluje licenci pro sedm subjektů. Jasné je navíc to, že na trh přijdou dva nováčci: Raiffeisenbank a investiční společnost Conseq.

Ať tak či onak, lednový start penzijní reformy bude patrně zmatečný. Kromě změn v nynějším penzijním připojištění (III. pilíř) startuje úplně nový – takzvaný II. pilíř důchodů, kdy stát lidem umožní posílat tři procenta ze svých měsíčních odvodů do soukromých fondů. Podmínkou bude, aby ke třem procentům přihodili ještě dvě procenta ze svého.

Tím, že oba systémy mají některé podobné rysy, budou podle ekonomů lidem splývat.

„Je třeba zdůraznit, že II. pilíř důchodové reformy není obdobou III. pilíře. Jakmile do II. pilíře vstoupíme, nelze vystoupit – vstup je proto dobrovolný, ale vystoupení není možné," zdůrazňuje nejzásadnější rozdíl v obou důchodových pilířích finanční poradce z Partners David Kučera.

V ČR je teď přibližně 2,8 milionu důchodců. Na jednoho penzistu připadá 2,11 pracujícího člověka, přičemž tento poměr neustále klesá. Takzvaný důchodový účet už nyní ročně vykazuje schodek kolem 40 miliard korun. Tyto peníze si stát musí půjčovat.

Rozhovor: Důchody dnešních třicátníků? Zhruba 6500 korun

Oblíbené penzijní připojištění se od ledna změní. Kdo chce zariskovat v nových fondech a pokusit se zmnožit své peníze, měl by spořit aspoň deset let. Doporučuje to viceprezident Asociace penzijních fondů a šéf PF ČSOB Stabilita Karel Svoboda.

Od ledna začnou vznikat nové penzijní fondy, které mohou více vydělat, ale i skončit ve ztrátě. Dá se odhadnout, jaké zhodnocení získá ten, který půjde do těch riskantnějších fondů? Doteď lidé vydělali jen nepatrně, tak do tří procent ročně.

To je velmi těžká otázka. Penzijní společnosti nabídnou více fondů, minimálně jeden bude povinně konzervativní. Tenhle typ konzervativních fondů bude mít primárně za úkol se vypořádat s inflací. Tudíž vydělat tolik, aby reálná hodnota peněz neklesala (třeba nyní je inflace asi 3,1 % – pozn. red.). A pak budou odvážnější, takzvané dynamické fondy, které budou investovat do akcií a jejich zhodnocení bude kopírovat trh. Pokud akcie půjdou nahoru, půjdeme se zhodnocením taky, pokud půjdou akcie výrazně dolů, fond to bude kopírovat a klient v tom konkrétním roce může i prodělávat. Do těch dynamičtějších fondů by měli jít klienti, kteří mají před sebou spoření minimálně na deset let, aby je nezarazilo, že třeba dva tři roky nic nevydělají, ale naopak v dalších letech ty peníze zmnoží. Nemůžeme totiž s klidným svědomím doporučit člověku, který chce spořit třeba jen jeden nebo tři roky, nějakou spekulaci s akciemi.

Jenže – kromě novinek v penzijním připojištění, tedy III.pilíři, vznikne od ledna také II.pilíř spoření na penzi – ten bude mít také své fondy. Tudíž když dorazím do nějaké společnosti, klidně mi nabídne naráz třeba osm či deset fondů. Každý v jiném pilíři. Není to matoucí?

Matoucí to bohužel pro lidi bude, vidíme to už na informačních telefonních linkách. I průzkumy veřejného mínění ukazují, že ta míra porozumění reformě je velmi malá. Budeme lidem vysvětlovat, že stávající III. pilíř – to jsou vaše peníze, které hodláte spořit se státní podporou. Kdežto ten nový II. pilíř jsou peníze, které teď nemáte, protože jde o peníze, které zatím odvádíte státu a teď jich část můžete převést do fondů. To bude základní definice. Obecně se dá říci, že nový II. pilíř bude výhodnější spíše pro muže než pro ženy. A to kvůli tomu, že muži mají méně vyloučených dob, třeba rodičovskou dovolenou. To stávající penzijní připojištění, tedy III. pilíř, doporučujeme těm, kteří mají před sebou aspoň pět až 15 let spoření. Přece jen, když spoříte tisíc korun a stát vám dá 
k tomu měsíčně příspěvek 230 korun, tak je to hodně slušné zhodnocení. Ale při dlouhodobém spoření nad 15 let ten vliv státního příspěvku slábne a je naopak důležité, jaké je zhodnocení daného fondu.

Dá se z toho vytvořit nějaká obecná rada?

Když to shrnu. Člověk, který má před sebou dobu spoření kratší než dvacet let a nemá průměrný plat, tak tam je u něj výhodnost v novém pilíři na hraně. Raději bych mu doporučil do toho nejít. Není ale vyloučeno, že během třeba následujících pěti let se tohle doporučení otočí. Hodně záleží na tom, jak stát bude upravovat stávající vyplácené starobní důchody. V příštích pěti letech totiž přibude další velká část nových penzistů. A financovat jejich důchody bude čím dál složitější. Vidíme to nyní, stát zpomalil na tři roky valorizaci a hned mu to ušetří přes 47 miliard. Jsou to ohromné sumy. Institut Cerge nám zpracoval studii, podle níž dnešní třicátníci, až půjdou do penze, mohou očekávat důchod v současné hodnotě kolem 6500 Kč. Kdyby to takto mělo dopadnout, tak se ten nový II. pilíř rázem vyplatí i někomu, kdo má před sebou 25 let spoření a má plat jen kolem 20 tisíc. Prostě záleží na státu, jak dlouho to s tím financováním penzí ještě dokáže vydržet. Tak, jak je nyní penzijní reforma nastavena, je zajímavá asi pro 40 procent lidí. Stačí ale, aby stát zpomalil valorizaci penzí, a v tu ránu bude penzijní reforma zajímavá až pro 75 procent lidí.

Penze

Autor: Jan Klička

24.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Centro Zlín Malenovice. Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME

Policie evakuuje obchodní centrum ve Zlíně Malenovicích

Ilustrační foto.
5 4

Balík vám nově vydají v balíkovně. Bez fronty i občanky

Potvrzeno. V Brně vyroste park pro společné fandění během zimních OH

/ANKETA/ Hokejové hřiště, curlingové dráhy či malý skokanský můstek. To a mnohem více nabídne nový olympijský park, který vznikne v Pavilonu Z v areálu brněnského výstaviště. V pátek to potvrdilo vedení Brna s Českým olympijským výborem. 

Obviněný Pelta byl za fotbalisty Jablonce, na jednání zastupitelů nedorazil

Někdejší šéf českého fotbalu Miroslav Pelta navštívil zahájení sezony FK Jablonec, na zastupitelstvo nepřišel.

Lubomír Zaorálek: Zeman mi pomohl tím, jak se mě snažil zadupat

/ROZHOVOR/ Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD na programové konferenci strany s kapkou ironie podotkl, že je skutečně její nejnovější a nejčerstvější tváří. Jenže ono to tak je. Ačkoli je sociálním demokratem už 23 let, pořád ho baví volby, vášnivě rád diskutuje a přál by si, aby svět byl lepší hlavně pro obyčejné, pracující lidi. Navíc je asi jediným politikem, který oceňuje kritiku. 

Londýňané museli kvůli bezpečí opustit stovky bytů, evakuaci zkritizovali

V noci na sobotu místní úřady v londýnské čtvrti Camden nařídily preventivní evakuaci pěti obytných domů. Učinily tak z obav před opakování nedávného tragického požáru v Grenfell Tower. Rodiny, které musely strávit noc v provizorním ubytování, akci označují za chaotickou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies