Výsledky studie má k dispozici správa parku s nabídkou společnosti T-Mobile 
a poradenské firmy KPMG na rozsáhlejší průzkum jak co do velikosti území, tak v čase. Bývalý ředitel správy i ten současný, jímž je Pavel Hubený, připouštějí, že ne každému se může využívání dat 
z mobilních telefonů líbit, nicméně se shodují, že se jedná o legální formu. „Způsob analýzy zbytkových dat z mobilních telefonů je běžný, ale ani my nejsme zatím rozhodnuti, zda do dlouhodobého průzkumu skutečně půjdeme," podotkl Pavel Hubený.

„Podobný průzkum není úplně jednoduchý a musí vždy odpovídat platné legislativě, což odpovídal. Pokud vím, podobně se zjišťovala i návštěvnost olympijských her v Londýně," dodal Jiří Mánek s tím, že rozhodně nebylo cílem studie šmírovat návštěvníky parku, zda nechodí někam, kam by vstupovat neměli.

Přehled o počtu návštěvníků

Správa by analýzou dat 
z mobilních telefonů mohla získat přehled o počtu lidí, kteří Šumavou pouze projedou, kolik se jich naopak zdrží na víkend nebo na delší dobu, i to, jaké lokality preferují jak pěší, tak i cyklisté. Na nabídku za dva miliony ale zatím nemá správa peníze 
a ani specifikaci požadavků na požadovaná data.

Že by byli turisté, kteří přijedou na Šumavu, prostřednictvím svého mobilního telefonu pod drobnohledem, odmítá jak vedení Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, tak i mobilní operátor T-Mobile, který průzkum na Šumavě zajistil.

Sledování mobilních telefonů?

„V žádném případě nejde 
o sledování uživatelů mobilních telefonů. Nýbrž o vyhodnocování takzvaných zbytkových dat, která vznikají při běžném provozu v mobilní síti," vysvětlila tisková mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová. Doplnila, že data získaná při krátkodobých studiích, jako byla například ta o turistickém ruchu na Šumavě, jsou od samého počátku anonymizovaná. To znamená, že neobsahují žádné údaje, které by mohly sdělit více o osobě uživatele mobilního telefonu.

„Pohyb konkrétního uživatele nesledujeme. Veškerá data, která využijeme do statistiky o rozložení a mobilitě obyvatel či turistů, následně mažeme," doplnila Martina Kemrová.

Informace pro statistické účely může operátor získávat jak o majitelích tzv. chytrých mobilních telefonů vybavených GPS navigací, tak také 
o uživatelích starších typů mobilů. „Data získáváme 
z mobilní sítě, jde v podstatě 
o komunikaci telefonu a sítě, bez níž by nebylo možné uskutečnění hovoru nebo odeslání SMS zprávy," dodala mluvčí.

Ve sběru dat pro účely statistické studie nevidí Úřad pro ochranu osobních údajů 
(ÚOOÚ) žádný problém. „Jestliže jsou údaje anonymní, nelze proti tomu nic namítat. Pokud vzniká podezření, že nejde o anonymní údaje, bylo by na místě obrátit se na náš úřad. Dosud ale žádné takové oznámení neregistrujeme," sdělila včera mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.