Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Řidiči znovu nezvládli příval sněhu

Praha - Už několikátý den si musí řidiči při svých cestách počínat daleko opatrněji. Rozbředlý nebo ujetý sníh, který pokrývá vozovky, totiž způsobuje značné komplikace.

17.2.2009 1
SDÍLEJ:

Dobpravní nehoda v Blešně (Královéhradecko) - 17. února 2009.Foto: Jan Dušek

Policisté řeší mraky dopravních nehody, hasiči se také téměř nezastaví. Silničáři se snaží udržovat silnice sjízdné, přesto vítr a neustále padající sníh sjízdnost vozovek komplikují.

Aktuální dopravní situace:

Uzavírky na Pardubicku už skončily. Silnice za Rohovládovou Bělou i za Černou za Bory na Zminný jsou znovu průjezdné. Kamion u Zminného sklouzl ze silnice do příkopa už v pondělí večer. Dopravu na místě hlídala policie. K větším škodám ani zraněním nedošlo. V úterý dopoledne byl dotyčný úsek obousměrně uzavřen, kvůli překládce materiálu a vyprošťování zapadlého kamionu. Během úterního dne byla cesta opět průjezdná. Další podobná překážka čekala na řidiče u Rohovládovy Bělé. Tam byl rovněž v příkopu havarovaný kamion. Policie silnici částečně uzavřela na čtyři hodiny kvůli vyprošťovacím pracím. Před pondělní půlnocí v Rohovládově Bělé došlo k ještě jedné nehodě nákladního vozidla, které pod kopcem nestihlo zabrzdit a narazilo do rodinného domu. Střet se naštěstí obešel bez zranění.

Dlouhé čekání a jen částečně průjezdná silnice. To je obrázek z úterního poledne, kdy ze železničním přejezdem kamion. Mezi Děbolínem a Velkým Ratmírovem na Jindřichohradecku uvízl kamion. Na úzké silnici se zároveň o sebe "otřel" autobus s osobním autem. Když jel od Děbolína na pomoc sypač, který ale zapadl hned na vesnicí, když se vyhýbal zaparkovaným autům. Takže se musela nejdříve vyprostit technika silničářů.

Šestatřicetiletý šofér dostal v úterý 17. února ráno po osmé hodině smyk s nákladním automobilem Mercedes s návěsem a havaroval mezi Moravským Berounem a obcí Dvorce. Mercedes převrátil u Bílčic do příkopu, návěs zůstal na silnici. Mercedes zablokoval hlavní tah z Olomouce na Opavu až do odpoledne. Vyproštění mohlo trvat díky technice a zkušenostem zasahujících profesionálních bruntálských hasičů jen půlhodinu. Tah zůstal ale neprůjezdný až do odpoledne.

K několika dopravním nehodám došlo v úterý po ránu na kolínských silnicích. Šlo zejména o vozidla v příkopech, která skončila mimo silnici kvůli namrzlým a zasněženým vozovkám. Ke dvěma menším karambolům došlo na silnici I/38 z Kolína na Čáslav. Nákladní a osobní automobil tam částečně blokovali dopravu.

Další vydatná sněhová nadílka zaskočila na Sokolovsku především řidiče kamionů. Vyjet kopec měli problém například v Jindřichovicích nebo u Kaceřova. Během dopoledne se ale silničářům podařilo zajistit sjízdnou všech silnic. „Źádný úsek není uzavřený,“ řekl dispečer krajských silničářů Josef Bulka.

Sypač s radlicí v úterý ráno uvízl pod kopcem v Horním Smrčném. Sypač kolem půl páté hodiny ranní prohrnoval silnici do obce a poté se vracel zpět. V prudkém kopci mu ale na ujetém sněhu začala podkluzovat kola. Těžký automobil sjel pozpátku dolů a zastavil se až nárazem o taras. Na pomoc musel přijet jeřáb Správy a údržby silnic. Kvůli tomu bylo nutné odpojit elektřinu v drátech elektrického vedení. Vozidlo se podařilo vrátit na silnici až po pěti hodinách.

Se sněžením se potýká také hlavní město Praha, i když ne tak silným jako v pondělí. „Všechny komunikace ve správě TSK na území hlavního města Prahy byly v úterý sjízdné. Hlavní tahy byly mokré, na vedlejších komunikacích zejména ve vyšší partiích metropole ležela vrstva rozbředlého či uježděného sněhu. TSK vyslala vozy do ulic již v pondělí ve 22,40 hodin, kdy jsme ošetřili hlavní dopravní tepny, které pak bez problémů zvládli nápor při dnešní ranní dopravní špičce. Vzhledem k předpovědi počasí máme i nadále pro dodavatele vyhlášenu pracovní pohotovost,“ informoval během úterý mluvčí technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Řidiči se na silnicích na Olomoucku setkali převážně s rozbředlým nebo uježděným sněhem. Přes noc napadlo dalších deset až patnáct čísel sněhu, všechny cesty ale byly s vyšší opatrností sjízdné. Sněhové jazyky se nevytvořily a policisté řešili od rána jen dvě lehké dopravní nehody.

Místy až metr ujetého sněhu leží podle silničářů na cestách v nejvýše položených místech Valašska. Kdo nemusí, má se podle nich těnto úsekům raději vyhnout. „Jedná se o oblast Soláně, Pusteven, Dušné ale podobná situace panuje i na Bečvách,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. „Pokud se řidiči do hor přece jen vydají, měli by být maximálně opatrní. Samozřejmostí je zimní výbava, doporučujeme řetězy,“ varoval Kořistka. Silnice prvních tříd jsou podle něho po opakovaném chemickém posypu se zbytky rozježděného sněhu, ale dobře sjízdné. V terénu měli silničáři neustále dvanáct až čtrnáct sypačů, patnáct traktorových radlic a frézu.

S hustým sněžením se od rána museli potýkat obyvatelé Českokrumlovska. Sníh sice rychle mění obce, města i krajinu v bílou pohádku, ale motoristé měli na mnohých místech plné ruce práce s tím, jak klouzající automobily na mokrém sněhu „ukočírovat“. „Snažíme se silnice rychle ošetřovat, “ sdělil ráno dispečer českokrumlovské Správy a údržby silnic. „Časně ráno mělo jenom pár kamionů problém vyjet netřebický kopec, ale teď už by to tam mělo být dobré. Nejvíc sněhu přibývá tradičně na Lipensku, kde je třeba počítat s tím, že to na nesoleném úseku mezi Frymburkem a Černou v Pošumaví trochu klouže. Tam naši sypači jezdí neustále sem tam.“ Z jiných míst regionu silničáři žádné větší problémy hlášeny neměli.

Dvě nehody autobusů se na Rychnovsku staly shodou okolností v úterý mezi pátou a šestou hodinou ranní, obě vlivem zasněženmé komunikace. Vozy sklouzly do příkopu, odkud musely být vytaženy pomocí navijáku. „První případ zapadnutí autobusu se stal v Městské Habrové – Jaroslavi, druhý ve Voděradech Nové Vsi,“ informoval za jednotku PS Antotnín Beránek

Více než dvaceticentimetrová vrstva sněhu zkomplikovala v úterý ráno dopravu na Hradecku. V Černožicích a Blešně došlo k nehodám kamionů, silnice zde byly dlouhou dobu blokované. V havárii osobního auta došlo i v Pileticích. Podle zatím neoficiálních informacích se zde do kolize dostalo policejní auto. Silničáři mají veškerou techniku v terénu a snaží se udržet komunikace sjízdné.

Sníh opět komplikoval na Zlínsku dopravu. Problémy měla nejen osobní auta, ale také autobusy. Jeden z nich stál od sedmi hodin ráno na trase mezi Napajedly a Komárovem a čekal na vyproštění. „Asi po dvou hodinách přijel sypač a pomohl mu. Podle našich informací zablokovalo dopravu vozidlo, které nemohlo vyjet do kopce a zbrzdilo tak ostatní, kteří už se také nerozjeli,“ uvedl zlínský dispečer ČSAD Vsetín Jaroslav Zelinka. Dodal, že jinak se jedná jen o zpoždění. „Nejhůře na tom byl autobus z Valašskoklo­boucka, který přijel o pětatřicet minut později. Ostatní to protáhli tak o patnáct minut,“ doplnil Zelinka.

Přívaly sněhu dorazily i na Chebsko. Okolí Aše, Hranic a Hazlova je velmi těžce sjízdné, silnice pokrývá vrstva sněhu.

Až dvaceticentrimetrová vrstva sněhu pokryla silnice na Žďársku. Vozovky byly ráno velice špatně sjízdné, navíc stále sněží. Kraj Vysočina proto doporučil řidičům kamionů a nákladních aut, aby ve vyšších polohách kraje zejména na Žďársku a Pelhřimovsku nesjížděli na silnice nižších tříd. Vzhledem k trvajícícmu sněžení byly silnice udržovány pouze pluhováním a ležela na nich vrstva uježděného nebo rozbředlého sněhu.

Ledovka na Slovácku

Neustávající sněžení provází Brňany již od pondělí. Meteorologové v úterý očekávají zataženo s občasným sněžením, během dne by se měla oblačnost protrhávat a srážky slábnout. Nejvyšší odpolední teploty vystoupí na mínus čtyři až nulu. „Zpočátku mírný severovýchodní vítr zesílí až na 15 metrů za sekundu. Přes den se tedy můžou tvořit sněhové jazyky i závěje,“ varuje Milan Šálek z brněnského Hydrometeorolo­gického ústavu.

Kvůli silnému sněžení vyjelo už o půlnoci na silnice 19 posypových vozidel, silničáři do půl třetí ráno spotřebovali sto deset tun posypových materiálů. „Komunikace jsou nyní holé a mokré, ale s ohledem na neustále padající sníh bude údržba vozovky plynule pokračovat,“ informoval Leoš Chasák z Brněnských komunikací a upozornil na to, že by měli řidiči dávat pozor hlavně na bočních silnicích, které nejsou v jejich správě. Na těchto cestách leží několikacenti­metrová vrstva sněhu a hrozí zde nebezpečí smyku.

Drobnější komplikace přinesla na Slovácku ledovka, která ze silnic udělala kluziště.

Na silnicích Děčínska také ráno ležela vrstva sněhu.

V Krkonoších a na Králickém Sněžníku hrozí laviny

Na hřebenech nejvyšších českých hor leží momentálně 120 centimetrů bílé masy, z toho pět centimetrů nového sněhu. Stále tak platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice představující značné nebezpečí. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá. Při plánování túry by se turisté měli informovat na Horské službě.

Bohatý příděl nového sněhu doprovázený větrem dále zvýšil nebezpečí lavin v oblasti nejvyššího horského masivu Pardubického kraje – Králického Sněžníku. Zatímco ještě před minulým víkendem zde platil „pouze“ druhý stupeň lavinového nebezpečí (z celkem pěti) a o víkendu pak stupeň třetí, v úterý v oblasti vyhlásila Horská služba stupeň čtvrtý, tedy akutní nebezpečí lavin. Podle sdělení Horské služby se toto nebezpečí týká především lokality pramene Moravy. V oblasti Králického Sněžníku napadlo kolem půl metru nového prachového sněhu, Horská služba nedoporučuje vydávat se na hřebenové tůry, žádné zákazy ještě v úterý ovšem vydány nebyly.

Aktuální předpověď počasí pro celou ČR - Mráz a dvacet centimetrů sněhu

Na silnice napadne místy až 15 centimetrů nového sněhu. Na horách, kde očekávají meteorologové vytrvalé sněžení, až dvacet čísel čerstvé sněhové nadílky. V nížinách může padat i déšť se sněhem. Místy se budou tvořit sněhové jazyky nebo i závěje. Mokré vozovky mohou namrzat.

Nejnižší denní teploty dosáhnout čtyř stupňů pod bodem mrazu, na horách spadnou až k mínus deseti, v noci až k mínus patnácti.

Ve čtvrtek nás čekají tuhé mrazy, na horách mohou teploty v noci poklesnou až pod dvacet stupňů.

Michaela Červená, zpravodajové Deníku

Autor: Michaela Červená

17.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie, Manila, Filipíny
6

Na Filipínách zuří drogová válka, za tři dny zemřelo 60 lidí

Bouřka. Ilustrační foto.
41

Část Moravy čekají v pátek vedra, do Čech dorazí bouřky

Manažer Českého Švýcarska: Chalupáři zachránili celý fond starých domů

/ROZHOVOR/ České Švýcarsko je podle názoru Jiřího Raka, manažera stejnojmenné obecně prospěšné společnosti z Krásné Lípy, jednou z nejatraktivnějších a nejromantičtějších krajin u nás. Krásné rozeklané skály kombinované s čedičovými kopci, vzniklými sopečnou činností mu učarovaly již v dětství.

V Barceloně i v dalších městech sílí protesty proti turistům

Stálí obyvatelé evropských center turistického ruchu jsou otrávení z masové turistiky a hledají různé způsoby, jak turistům destinaci znechutit. ve Španělsku se protesty rozšířily z Barcelony do dalších měst, nespokojenost se ozývá i z jiných evropských zemí.

Svědkyni v kauze smíchovské vražedkyně odvezla od soudu sanitka

Výslechem svědků pokračuje ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 1 projednávání kauzy dvou policistů, kteří loni 5. července v kavárně na Újezdě zasahovali proti pozdější vražedkyni z obchodního centra na Smíchově Michelle Sudků – a podle obžaloby nepředali psychiatrům v Bohnicích informaci, že už tam se snažila zabíjet. Náhodně vybranou návštěvnici škrtila na toaletách vlastním vysvlečeným tričkem.

Nová Honda Civic dostane i naftový motor. Šestnáctistovka nabídne 120 koní

Honda podle očekávání rozšíří nabídku motorizací nového Civicu o 1,6litrový turbodiesel. Zákazníkům jej nabídne v březnu příštího roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení