VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlaky se zastavily, lidé museli do práce autem či na kole

ČR /SLEDUJEME V REGIONECH ONLINE/- V Česku se o půlnoci zastavily vlaky, nejezdí ani pražské metro. Lidé jezdili do práce a do školy většinou autem nebo na kole. Někteří využili redukované spoje MHD.

16.6.2011 41
SDÍLEJ:

V Česku se o půlnoci zastavily vlaky, nejezdí ani pražské metro. Lidé jezdili do práce a do školy většinou autem nebo na kole. Foto: Deník/ Stulír Drahomír

Stávka odborářů paralyzovala dopravu v Praze. Metro stojí, je to úplně poprvé v historii. Podle odborářů bude metro stát až do půlnoci. Metro přitom omezeně fungovalo i při tragických povodních v roce 2002. Při generální stávce v roce 1989 se zastavilo na hodinu.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) nevěří, že by se ještě dnes mohlo rozjet metro. Novinářům to řekl po jednání krizového štábu s tím, že odborářské přesvědčení strojvůdců je velmi silné. Vlaky podzemní dráhy po ránu poprvé v historii hlavního města nevyjely kvůli protestu dopravních odborů. Podle Svobody však ani při ranní špičce nenastala krizová situace. Zdravotníci podle něj nastoupili do práce v plném či téměř plném stavu, ambulance jsou spíš prázdné.

Doprava je na stupni 2

Lidé se dnes podle Březiny vyhnuli jízdě autem. Nejvyšší dopravní stupeň byl číslo dvě, což je lepší než o víkendu. Podle policie totiž Pražané stávce přizpůsobili svoje plány a někteří raději z hlavního města preventivně odjeli.

Situaci v Praze sledujeme on-line zde

Na vlakovém nádraží v Brně je prázdno, MHD částečně jezdí

Několik osamocených lidí postávajících na zastávkách, čekající auta taxislužby, prázdná vlaková nástupiště a několik téměř prázdných projíždějících tramvají. Tak vypadaly ve čtvrtek ráno brněnské ulice. První tramvaje linek 2 a 8 projely kolem hlavního nádraží už dvacet minut před pátou hodinou. Převážely ale jen několik cestujících.

Situace moc nepotěšila taxikáře. „Čekali jsme, že bude jezdit hodně lidí, ale v noci byl překvapivý klid. Jen kolem půlnoci přišlo několik lidí, kteří nevěděli, že noční spoje nepojedou. Ty jsme ale asi za hodinu odvozili domů a od té doby je klid,“ postěžoval si taxikář, který nechtěl uvést jméno.

Policisté museli řešit první napadení odborářů před budovou hlavního nádraží. Asi padesátiletý muž zástupcům odborů zlomil transparent a pak na ně zaútočil. Členové policejního antikonfliktního týmu ale rychle zakročili a muže zadrželi.

Situaci v Brně sledujeme zde

V hradeckém kraji stávka dosud vážné problémy nezpůsobila

Přímo v Hradci Králové je situace bez komplikací. Drážní situace zůstává i nadále stejná, nejedou vlakové spoje napříč celou Českou republikou. Pracovníci hradeckého dopravního podniku se ke stávce nepřipojují. Platí páteční dohoda, kdy v jednání s odbory došli ke stanovisku, že stávkovat se nebude.

Pardubice podporují stávku letáky v MHD

První a zároveň poslední vlak, který dnes přijel na pardubické hlavní nádraží, byl rychlík z Prahy v 0:20. Další železniční spoje již zrušila stávka dopravních odborů. Lidé, kteří chtěli přestoupit na obvyklé noční přípoje, museli využít náhradní autobusovou dopravu.

Přestože ochromila „dopravní“ stávka mnoho měst v celé republice, Pardubice s MHD problémy nemají. Odbory dopravního podniku od nátlakové formy protestu upustily a vyšly tak vstříc všem občanům Pardubic. Svůj nesouhlas s vládními reformami ale dávají najevo prostřednictvím letáků, které vyvěsily ve vozech MHD.

Situaci v Pardubicích sledujeme on-line

Na Liberecku stávka zastavila vlaky, autobusy jezdí

Ohlášená stávka dopravních odborů v Libereckém kraji zastavila vlaky, v časných ranních hodinách však zatím viditelné komplikace nezpůsobila. K akci se v regionu přímo připojili jen železničáři, jezdí příměstské autobusové linky i městská hromadná doprava. Poslední vlak v Libereckém kraji dorazil těsně po půlnoci do své cílové stanice v Tanvaldu na Jablonecku. Další by podle předpokladu měly vyjet až v pátek v ranních hodinách.

Přímo v krajském městě Liberci ještě po 04:00 byly autobusové i vlakové nádraží a také dopravní terminál městské hromadné dopravy ve Fügnerově ulici téměř liduprázdné. V ulicích jezdily autobusy i tramvaje místního dopravního podniku s prvními ranními cestujícími. V prázdné hale liberecké železniční stanice stál tou dobou pouze pracovník ostrahy. I první spoj, který po 04:00 odjížděl z autobusového nádraží, byl ještě prázdný.

Stávkou omezený provoz ústecké MHD zatím komplikace nepůsobí

Bez dopravních komplikací a přeplněných vozů MHD zatím v Ústí nad Labem probíhá výstražná odborová stávka. Ačkoli část řidičů stávkuje, zbývající stačí v omezeném režimu cestující vozit. Ředitel dopravního podniku Tomáš Kraus řekl, že má k dispozici stovku řidičů, kteří mohou služby zajišťovat. V ostatních městech Ústeckého kraje odboráři nestávkují, stojí jen vlaky. Některé spoje ale České dráhy nahradí autobusy.

Situaci v Ústí nad Labem sledujeme zde

Na Zlínsku jezdí i poloprázdné autobusy

Zlín zažívá nejpoklidnější ráno za poslední týdny. MHD jezdí poloprázdná, provoz na silnicích je víkendový. „Řada škol má ředitelské volno. Například jsme si mysleli, že kritický bude ranní spoj Vsetín – Valašské Meziříčí, kdy jezdí úplně plné naše autobusy i vlaky. Dva autobusy ale odjely poloprázdné,“ uvedl Josef Růčka, výkonný ředitel společnosti ČSAD Vsetín. Dodal, že ve vozidlech společnosti nakonec nevisí ani informační letáky, že odboráři společnosti stávku podporují.

Dopravní podnik hlásí průběh stávky bez komplikací. "Zatím jsme nezaznamenali ani nějak zvlášť zvýšený počet cestujících," poznamenal dispečer.

Situaci na Zlínsku sledujeme on-line zde

V Olomouci nevyjela část ranních spojů MHD

Čtvrteční stávka dopraváků zasáhla i cestující v Olomouci. MHD jezdí v omezeném režimu, velká část zaměstnanců DPMO se připojila k protestu proti vládním reformám. Situace byla ráno klidná, bez doprávních zácp či návalů na zastávkách. Městem jezdí důležité tramvajové linky č 1,2 a 4 podle obvyklých jízdních řádů, linky 6 a 7 nejedou vůbec. Problémy v olomouckých ulicích kvůli dopravní stávce nezaznamenali zatím ani městští policisté.

Situaci na Olomoucku sledujeme on-line

V Karlovarském kraji stávka běžný chod škol či podniků nenarušila

V Karlovarském kraji sice stojí od půlnoci kvůli stávce osobní i nákladní vlaky provozované Českými drahami, všechny autobusy v regionu ale jezdí v běžném provozu, ať už na linkách meziměstských nebo MHD. Z některých nádraží vyjely rovněž autobusy, které částečně či úplně nahrazují vlakové spoje. Firma Viamont Regio rozjela vlaky mezi Kraslicemi a Svatavou. Chod firem, škol a institucí v regionu stávka nijak zásadně neovlivnila.

Žádná ze středních škol v regionu dnes nevyhlásila ředitelské volno, a tak je výuka organizovaná jako v každý jiný den, oznámila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Jen v některých ojedinělých případech, a to u škol, do nichž dojíždí více dětí z malých obcí v okolí, možná budou dnes někteří studenti v lavicích chybět. „Počítá s tím Integrovaná střední škola v Chebu. Z našich informací pak vyplývá, že je klid také na všech krajských silnicích, nikde se neobjevil ani náznak pokusu o blokádu,“ dodala.

Necelých 20 lidí chtělo odjet z Plzně vlakem, ale žádný nevyjel

Necelých 20 cestujících chtělo dnes ráno odjet prvními ranními vlaky z plzeňského hlavního nádraží. Většinou šlo o cizince, kteří mířili do práce. Pracovník bezpečnostní agentury a tři zástupci železničních odborů jim vysvětlili, že vlaky kvůli stávce po celý den nepojedou. Lidé nijak neprotestovali a odešli na dva kilometry vzdálené autobusové nádraží. Odboráři se budou v nádražní hale pohybovat až do 23:15, kdy se zavírá.

Na první vlaky, které za normální situace jedou po 04:00 přišlo sedm lidí. Na každodenně výrazně více exponované spoje po 06:00 jich ale dorazilo jen o málo více. „Běžně tu je tak přes 200 lidí,“ řekla pokladní. Problémy mohou ještě nastat po 08:00, kdy bývá v červnových pracovních dnech plná hala dětí a studentů mířících na školní výlety.

Vlaková nádraží na Vysočině zejí prázdnotou, autobusy jedou

Hlavní vlaková nádraží na Vysočině jsou nad ránem kvůli stávce dopravních odborů liduprázdná. V Havlíčkově Brodě, které je největším železničním uzlem v kraji, funguje pokladna, ale žádný cestující zatím nepřišel. Prázdný odjel před pátou hodinou i první náhradní autobus Českých drah ve směru na Jihlavu. Linkové autobusy a MHD v kraji jezdí podle jízdního řádu. Žádné problémy nejsou podle sdělení krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové hlášeny ani na silnicích.

Na severu Moravy jezdí omezeně MHD v Havířově a na Bruntálsku

V Ostravě stávka proběhla před nedávnem, dnes jezdí vše podle jízdního řádu. Odboráři zamířili před hlavní nádraží. Troubí a pískají, nechybí ani transparenty s hesly jako Makat, makat makat, zemřít!!! nebo Do důchodu z hrobu.

V Havířově se do celostátní stávky dopravních odborů zapojilo podle ředitele osobní dopravy ČSAD Jakuba Vyviala 70 řidičů. Jezdit jich začalo pouze 11. „Proto byla autobusová doprava ve městě od 04:00 velmi omezena,“ uvedl Vyvial. Většina řidičů se však rozhodla ráno odvézt děti do školy. „Stávku proto dá se říct přerušili a začali jezdit. Jak děti rozvezli, tak zase začali stávkovat,“ uvedl Vyvial. Firma chce pokrýt s pomocí nestávkujících šoférů aspoň dopravu na základních linkách v centru a okrajových částech.

Situaci na severní Moravě sledujeme on-line zde

MHD V Českých Budějovicích ano i ne

Ztichlé vlakové nádraží v Českých Budějovicích ve čtvrtek ráno bylo znamením stávky v dopravě. Cestující ze všech koutů Českobudějovicka, podobně jako jinde v republice, museli volit náhradní přepravu.

Nechyběly ani kuriózní situace. MHD sice měla fungovat, ale na zastávce Vltava sledovali překvapeně někteří cestující, jak je míjí autobus označený stávka, aniž by ale v zastávce nabral čekající cestující. Ty vzal až trolejbus jedoucí za chvíli, také s označením stávka za předním sklem. Jenže dojel jen do zastávky na Strakonické ulici, kde bylo pasažérům oznámeno, že je tam konečná. Museli přestoupit do dalšího trolejbusu, tentokrát neoznačeného a pak dál pokračovali v cestě.

REDAKCE + ČTK

Čtěte také:
Stávka dopravců v Kladně on-line
V mladoboleslavské Škodovce zasedl kvůli stávce krizový štáb

Železničáři v době stávky hrají golf v Poděbradech
Táborská veřejnost je o stávce dobře informována

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 41
SDÍLEJ:
Andrej Babiš
AKTUALIZOVÁNO
29 10

Volby by vyhrálo ANO před komunisty, ČSSD a ODS ztratily

Petici, kterou sepsal  před dvěma týdny  Jiří Míka z Berouna,  už podepsaly tisíce lidí.
18 20

Pivaři chtějí výjimku ze zákona, sepsali petici

Ostravské moře? Jezero na haldě láká ke koupání

/FOTOGALERIE/ Čistá a teplá voda, žádné řasy a kameny, klid a pohoda. Za tím míří mládež z ostravského obvodu Jih na haldu v Hrabůvce, kde vzniklo po rekultivaci „ostravské moře". Pohyb tady nicméně společnost Vítkovice zapovídá.

Rusové nejvíc milují Stalina, Putin je historická osobnost číslo dva

Miliony mrtvých občanů, které za sebou zanechal diktátor Josif Stalin, nebrání Rusům, aby ho považovali za největší historickou osobnost svých dějin. 

Horáček chce pomoct s podpisy dalším kandidátům. Hilšer je pro, Drahoš proti

Prezidentský kandidát Michal Horáček chce otevřít své mobilní petiční stánky pro sběr podpisů také Marku Hilšerovi a Jiřímu Drahošovi. Věří, že tím přispěje ke zvýšení kvality demokratického prostředí. Ti se v názoru na jeho iniciativu liší. Zatímco Marek Hilšer krok přivítal, tým Jiřího Drahoše je z něj spíše v rozpacích.

Google ustoupil. Nebude číst emaily svých klientů

Společnost Google již dříve uvedla, že skenovala emaily osobních účtů na Gmailu, aby mohla lépe zacílit reklamy. Nyní se však rozhodla od tohoto kroku ustoupit. Reklama sice v emailu zůstane, ale bude založena na nastavitelných preferencích uživateů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies