Dvě třetiny občanů (66 %) stále pokládají naši demokracii za křehkou. Skeptické názory na volby a politické strany jako záruky demokracie sdílejí spíše lidé levicově orientovaní, především stoupenci KSČM.

Dlouhodobě však skeptických hodnocení pevnosti naší demokracie mezi populací velmi pozvolna ubývá a za poslední čtyři roky se rovněž snížil podíl lidí, pro které parlamentní volby zárukou demokracie nejsou. Na druhé straně, od roku 2006 klesl podíl občanů, kteří vnímají politické strany jako záruku demokratické politiky v ČR (z 52 % na 45 %).

Citovaný výzkum STEM byl proveden ve dnech 1.–8. prosince 2008 na rozsáhlém reprezentativním souboru 1282 obyvatel České republiky starších 18 let. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.

Jedním z nejfrekvento­vanějších výzkumných témat společnosti STEM jsou postoje veřejnosti k demokracie v naší zemi. V prosincovém výzkumu jsme zjišťovali hodnocení pevnosti demokracie v České republice a názory lidí na dvě základní demokratické pojistky – parlamentní volby a politické strany.

V české veřejnosti stále převažují občané, kteří se obávají, že demokracie je v naší zemi křehká a může být snadno ohrožena. Myslí si to dvě třetiny lidí, přičemž 21 % vyjadřuje takovou obavu velmi silně. Míra obav o osud naší demokracie stoupá s věkem, takže největší optimismus vyjadřuje v tomto ohledu mladá generace, ale i u ní obavy převažují. Žádné další průkazné rozdíly mezi sociodemografickými skupinami, ani mezi skupinami podle stranických preferencí jsme nezjistili.

A jak se občané dívají na možnosti ovlivnit rozhodování v naší zemi prostřednictvím parlamentních voleb? O tom, že parlamentní volby lidem takovou možnost dávají, je přesvědčena necelá polovina lidí (48 %), takže i v této otázce mírně převládají skeptické názory.

Rozložení odpovědí na otázky je ve skupinách populace velmi podobné, větší skepsi v obou případech vyjadřují levicově orientovaní občané, zejména sympatizanti KSČM, lidé s nižším vzděláním a důchodci.

Vývoj názorů na pevnost naší demokracii naznačuje, že obav o její ohrožení od roku 1997 sice poněkud ubylo, jejich pokles se však už před čtyřmi lety zastavil. Na druhé straně se od roku 2004 mírně zvýšil podíl lidí, kteří se dívají pozitivně na volby – jestliže na konci roku 2004 vidělo v parlamentních volbách příležitost k ovlivnění vývoje v naší zemi 44 % lidí, pak v prosinci loňského roku se jejich podíl zvýšil na 48 %. Názor veřejnosti na politické strany jako garanta demokracie v posledních deseti prochází výkyvy, souvisejícími s aktuální důvěrou ve strany. Od posledních parlamentních voleb v roce 2006 má souhlas s tím, že politické strany u nás fungují jako záruka demokratické politiky, klesající tendenci.