V některých případech vůbec totiž svůj všeobecný přehled neuplatní.

Paradoxně jsou proti nim ve výhodě lidé s pouhým základním vzděláním, či výučním listem, zvláště, pokud jsou spolehliví a manuálně zruční.

„Na Tachovsku se vyvinul specifický trh práce, usadily se tu desítky firem zaměřené na lehkou kovovýrobu, různé sklady a montovny kabelové konfekce,“ vysvětlil už dříve ředitel Úřadu práce v Tachově Jaroslav Stehlík.

Středoškolák u nich ovšem najde práci jen stěží. Potřebují totiž v podstatě jen dva typy lidí – buď šikovné dělníky, nebo naopak vysoce kvalifikované vedoucí, kontrolory jakosti nebo manažery, u nichž je podmínkou přijetí vysokoškolský titul a znalost jednoho, spíše ale dvou světových jazyků.

To prakticky vylučuje, aby se o tato místa ucházeli středoškoláci bez specifického zaměření a lingvisticky negramotní.

Firem, které se těmto výrobám věnují, neustále přibývá, a protože mají zakázky na dlouhá léta dopředu, potřebují i mnoho zaměstnanců.

Proto mají nezaměstnaní monentálně na výběr z více než osmi stovek volných pracovních míst.

Jedinou šancí pro středoškoláka hledajícího dobrou práci tak zůstává absolvování doškolovacích či rekvalifikačních kur­sů.

„Pokud k nám přijde zájemce o konkrétní typ rekvalifikace a prokáže, že po jejím absolvování má zajištěnou práci, tak stát prostřednictvím evropských sociálních fondů může rekvalifikaci zprostředkovat i zaplatí,“ zmínil ředitel ÚP Stehlík. V okrese už úřad práce takto pomohl desítkám lidí.(ves)