VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stoletý Bohumil Hrabal. Znají Češi jeho cenu?

Praha /INFOGRAFIKA/- Dnes by bylo spisovateli Bohumilu Hrabalovi 100 let. Hrabal se narodil 28. března 1914 v Brně a proslavil se především magickým vypravěčstvím a nevšedním pozorovacím talentem. Zemřel při krmení holubů v roce 1997 po pádu z okna v pátém patře ortopedické kliniky nemocnice na Bulovce.

28.3.2014 26
SDÍLEJ:

Malý Hrabal (zcela vpravo) na cestě do školy.Foto: Archiv muzea v Nymburce

Režisér Oliver Malina Morgenstern o svém hrabalovském dokumentu, který dnes vstupuje do kin: Můj hrdina by všechny tyhle oficiální oslavy poslal víte kam

Svérázný muž v černém klobouku se dá málokdy přehlédnout. Oliver Malina Morgenstern se pohybuje kdesi na pomezí světské kultury a podsvětí, či spíše jakéhosi dnešního uměleckého undergroundu. Na kontě má portrét Ivana Martina Jirouse Rok bez Magora, Český Woodstock a Konopné pašije, teď natočil dokument o Bohumilu Hrabalovi Takže se stalo, že…, který dnes večer vstupuje do kin.

Čím vás Hrabal zaujal?
Na jeho knížkách jsem vyrůstal jako student, přečetl jsem všechny. Dnes mám v knihovně jeho kompletní tvorbu. Krom toho jsem Libeňák, stejně jako pan Hrabal. Kousek od mého domu je Automat Svět. Už když jsem před dvěma lety točil film Pábitelé, řekl jsem si, že by bylo dobré, aby vznikl i Hrabalův portrét, zvlášť, když se blíží jeho sté výročí. Sedli jsme s přáteli z Libně a zcela mimo oficiální zdroje vymýšleli koncept, libeňští patrioti na film i přispěli. Pro vlastní radost. Teď, když jsem navíc zjistil, že úřad pro Prahu 8 si představuje hrabalovskou oslavu dost bizarně – s účastí Hradní stráže a policie, jsem rád, že jsme film dotáhli do konce. Kdyby takové oslavy viděl sám Hrabal, poslal by je víte kam…

Oliver Malina MorgensternBylo složité hledat k jeho portrétu klíč? Hrabal je přece jen jiný než Magor, ne?
A víte, že zas tolik ne? Pravda, Ivan Jirous byl ostřejší, Bohumil Hrabal jemnější a klidnější povaha. Neuměl lidem odříct. Když se ho po natočení Perliček na dně zúčastnění filmaři ptali, která povídka se komu nejvíc povedla, řekl všem, že ta jejich byla nejlepší… Na druhou stranu – kdybyste přišla do hospody za Hrabalem jako neznámý člověk a zkoušela jste se vloudit do jeho přízně bez pozvání nebo doporučení některého z jeho přátel, bez skrupulí byste letěla.

Jakou roli má podle vás v české literatuře?
Je naprosto jedinečný. Ale nejen jako autor a pozorovatel života. Joska Skalník v našem dokumentu správně říká, že když se s ním sedělo, měl svůj den a byla dobrá sešlost, byly to nezapomenutelné hovory o světovém umění. Jen to cinkalo. Byl výjimečný po všech stránkách. A přitom tak skromný a laskavý.

Není při podobném výročí trochu smutné, že se s ním pak sveze kdekdo, kdo se chce zviditelnit?
No, na to jsme my Češi specialisti. Celé roky o něm nevíme, mlčíme a s výročím se roztrhne pytel. Asi už nebudeme jiní.

Mrzí vás, že si s ním nedáte na jeho výročí pivo?
To se ví. Ale věnovali jsme mu aspoň odpoledne U Zlatého tygra, s pivem, klábosením o životě a kultuře a projekcí tohoto filmu. Tichou vzpomínku jsme věnovali i Věře Chytilové, která natočila povídku Automat Svět.

Myslíte, že i dnešní mladí čtenáři dokáží význam jeho knih docenit?
Média to někdy zpochybňují, tvrdí se, že mladí neznají nic jiného než tablety 
a Facebook. Ale já bych je nepodceňoval, věřím, že mají zdravý úsudek a ocení kvalitu, jakou je i Hrabal. Vždyť ho znají i venku, v Itálii, Polsku, Maďarsku, Německu, Slovensku… Svůj film věnuju i jim. Všem lidem dobré hrabalovské vůle.

Mimochodem, kdo bude hrdinou ve vašem dalším filmu?
Trefná otázka. Milena Jesenská. Té taky leccos dlužíme.

Režisér Jiří MenzelMenzel: Říkal mi mladičký budovateli

Smrt pana Baltazara v Perličkách na dně, Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky, Postřižiny, Slavnosti sněženek… Jiří Menzel je bez debaty nejzručnějším filmovým adaptátorem hrabalovských knih.

S humorem i citem pro obyčejné věci života jejich autora si nebývale rozuměl. „Je to už dávno, tak si to moc nepamatuju," říká režisér o prvním setkání s Bohumilem Hrabalem. „Ale byl jsem tomu velmi rád. Miloval jsem jeho texty
a měl jsem štěstí se s ním setkávat a spolupracovat."

Nad chystanou adaptací jeho pěti povídek se v roce 1968 potkali (i s dalšími Menzelovými kolegy) v tehdejším Filmovém klubu v suterénu pražského hotelu Palace. „Překvapilo mě, jak pan Hrabal vypadá. Podle textů jsem ho odhadoval na člověka z naší generace, ale on byl o mnoho starší. Dvakrát tak starý než já. Seděl vzpřímeně, kouřil a cigaretu přikládal k ústům s elegantním zakroužením ruky. Později, když jsem poznal jeho maminku, jsem viděl, že to odkoukal od ní. Se svou atletickou postavou a jemnými vráskami v obličeji mi připadal jako vysloužilý fotbalový internacionál," vzpomíná ve svých memoárech režisér, pro něhož jsou hrabalovské filmy dnes už minulostí. „Když je film hotový, už se k němu nevracím a ani ho nechci vidět. Hodnocení nechávám na divácích," říká.

Ke které postavě z Hrabalových knih má nejblíže? „To je těžká otázka a neumím na ni asi odpovědět. Možná Haňta z Příliš hlučné samoty," soudí Menzel, který s úsměvem vzpomíná na to, jak jej kdysi Hrabal oslovoval: „Tykal mi a mluvil o mně jako o „mladičkém budovateli". Ale také mi někdy říkal Jirko nebo ty vole…" A co by režisér popřál svému spřízněnému mentorovi tam „nahoru"? „Ať se tím cirkusem kolem svých narozenin dobře baví. I tím cirkusem kolem nás vůbec."

Hrabalovo gymnázium v Nymburce bude. Navzdory odpůrcům

Nejdřív si utrhli celostátní ostudu, teď ji pomalu napravují. I když nakonec v Nymburce Gymnázium Bohumila Hrabala bude, nad peripetiemi, které přejmenování předcházely, budou asi ještě nějakou dobu mnozí nechápavě kroutit hlavou.

Když loni přišlo vedení školy s tím, že by se gymnázium mělo jmenovat po jednom
z nejslavnějších českých spisovatelů, čekalo ho nepříjemné překvapení. 450 studentů, tedy 90 procent školy, podepsalo petici, že si přejmenování nepřeje. Proč? Hrabal byl prý opilec a na gymnáziu propadal. A aby toho nebylo málo, většina odpůrců přejmenování ani nevěděla, kdo Hrabal byl – protest zřejmě pocházel z hlav jejich rodičů.

„Studuji na této škole šest let a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel," řekl jeden ze studentů. „Nechceme, aby kterýkoliv z našich synů dopadl jako Bohumil Hrabal," nechali se slyšet jedni rodiče.

Dalším argumentem proti přejmenování bylo tvrzení, že Gymnázium Nymburk je zavedená značka a není třeba ji měnit. Někteří také poukázali na to, že Hrabal by si podle nich přejmenování sám nepřál. To připustil i jeden z hlavních iniciátorů změny jména, bývalý učitel na gymnáziu Bohuslav Sýkora. „Za svého života byl neobyčejně plachý," potvrdil Sýkora.

Pochybná výchova

Nad přístupem studentů a jejich rodin se ale pozastavuje ředitel gymnázia Jiří Kuhn. „Jsem zklamán tím, kam dnešní výchova mládeže směřuje a jaké jsou jí předkládány vzory. Přihlásit se k myšlenkám a osobnosti Bohumila Hrabala je správné a je to čest," podotkl Kuhn s tím, že když maturoval v roce 1979, bylo studentským zvykem chodit na pivo s Hrabalem. Tedy s jeho knihou v podpaží.

Zastánci přejmenování také připomněli fakt, že ačkoliv měl spisovatel při studiu 
v Nymburce nevalné výsledky, jednalo se o mladickou vzpouru proti rodičům a o jeho inteligenci a vzdělání hovoří i fakt, že později vystudoval práva.

Změnu jména gymnázia chtějí i někteří z jeho absolventů. „Já tomu prostě nerozumím, proč jsou současní studenti proti. Pro Nymburk je Bohumil Hrabal symbolem. On sám město proslavil, hodně toho pro něj udělal a my se k němu nyní takovýmto způsobem otáčíme zády," nechápavě shrnul lékař nymburské záchranné služby Petr Pěnička.

Přestože ale odpůrci na svém postoji setrvávají, nakonec se myšlenku přejmenování povedlo prosadit.

„Škola by měla nést název slavného spisovatele spojeného s naším městem i školou od letošního září," uvedl místostarosta Nymburka Pavel Fojtík.

Stoletý Bohumil Hrabal

Autor: Jana Podskalská, Miroslav Jilemnický

28.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:
Jiří Pospíšil
11

Pospíšil: Nechci ubírat hlasy těm, kteří by v souboji se Zemanem mohli uspět

Donald Trump.
22

Ostře osekané daně. Zopakuje Donald Trump úspěch Ronalda Reagana?

Lyže z novoměstské firmy dopomohly našim sportovcům na stupně vítězů

Poprvé se lyže na Novoměstsku objevily v devadesátých letech 19. století, kdy se fryšavský revírník Rudolf Gabessam přišel hostinskému Koskovi do Studnických pasek pochlubit s novými lyžemi z Norska.

Hákový kříž na ruce stál pokladní v Kauflandu místo

Obchodní řetězec Kaufland má problém. Způsobilo jej tetování prodavačky Miriam z obchodu v pražské Michli, které zachytil jeden ze všímavých zákazníků. Žena totiž měla na ruce vytetovaný hákový kříž. Obchod se s ní rozloučil a kvůli nacistickému symbolu dokonce zvažuje právní postih.

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZOVÁNO

Sobotka jde Babišovi po krku. Chce vědět, jak získal Agrofert

ČSSD přitvrzuje. Korunové dluhopisy a transakce kolem firmy Profrost už nejsou jedinou věcí, která premiéra Bohuslava Sobotku zajímá. Chce vědět, jak Andrej Babiš získal Agrofert. Poradci předsedy vlády připravili materiál, který má Deník k dispozici. Reakci Andreje Babiše zjišťujeme.

Nezletilé dívky vyděsil masturbací. Onanistu díky svědkům vypátrali policisté

K muži v nákladním autě, který onanoval před třemi nezletilými dívkami, vyjížděli v lednu policisté do Sportovní ulice v Brně. Na místě ho už ale nezastihli. „Ještě před příjezdem hlídky odjel. Policisté ale vyzpovídali přítomné svědky a podařilo se jim zjistit totožnost onanisty," informovala ve čtvrtek policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies