Jedním z testovaných byl před rokem i fyzik Jan Hollan z Brna. „Já přitom Roundup vůbec nepoužívám," uvedl pro Brněnský deník Rovnost Hollan.

Ve vzorcích od deseti dobrovolníků z České republiky našli vědci v německých laboratořích v šesti případech toxický glyfosát, který je známý pod obchodní značkou Roundup. „Škodlivé látky identifikovali laboranti v šedesáti procentech vzorků. V jiných evropských zemích to bylo jen v pětačtyřiceti procentech," uvedl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha, které mělo projekt v České republice na starosti.

Zastupitelka městské části Brno-střed za zelené Jasna Flamiková proto nyní požaduje, aby firmy, které se starají o ulice a parky, přestaly herbicid používat. „Zbytky glyfosátu měli v těle i lidé, kteří Roundup vůbec nepoužívají," upozornila Flamiková, která se pravděpodobně v městské části stane místostarostkou.

Co je Roundup
- volně prodejný postřik, který hubí plevel
- obsahuje látku glyfosát
- podle výrobce je nezávadný
- může kontaminovat půdu a snižuje kvalitu půdy
- glyfosát je v České republice nejpoužívanější herbicid

Chce upravit smlouvy se společnostmi. „Déšť může spláchnout přípravek do vody a dále kontaminovat půdu. Když pracovníci místo postřiku plevel ručně vytrhnou, je to náročnější, ale pro všechny zdravější," podotkla Flamiková.

Podle ní by to městskou část nemuselo stát moc peněz navíc. „Už teď část úklidu zajišťují lidé na veřejně prospěšných pracích," poznamenala.

Brněnské úklidové firmy, které si městské části najímají, používají Roundup běžně. „Je to nejlepší přípravek na hubení plevele, protože působí dlouhodobě. Bez chemie není možné plevel trvale odstranit a Roundup je nezávadný," uvedla mluvčí společnosti A.S.A. Šárka Býmová.

Postřik je bezpečný i podle spolumajitele úklidové firmy Park Ivana Šimáčka. „Je to schválený a běžně prodejný herbicid," uvedl Šimáček.

Pokud však radnice postřik zakáže, firmy se přizpůsobí. Plevel se dá například sežehnout plynovou tryskou. Další variantou je mechanické odstranění. „Například v Králově Poli používáme ostré kovové kartáče na zametacím voze, speciálně určeném pro chodníky. Ty ze spár plevel vytrhají a vůz je nasaje do zásobníku," vysvětlil Šimáček.

Je možné, že nápad Flamikové podpoří i další politici. Například Hollan, který se výzkumu účastnil, se stal zastupitelem Brna-středu za Žít Brno. „Mně se zákaz Roundupu zdá rozumný. Musíme to ale ještě prodiskutovat," sdělil Hollan.

Glyfosát se může do těla lidí dostat také v jídle. Někteří zemědělci Roundupem stříkají například obilí těsně před sklizní. To je pak rychleji suché.

Množství látek, které vědci ve vzorcích odhalili, ale nepřekračuje platné limity. „Z výsledků nezávislé studie, která byla zveřejněna před dvěma lety, však vyplývá, že bezpečná denní dávka je dvanáctkrát nižší, než množství které povolují zákony," upozornil Kotecký z Hnutí Duha.

Glyfosát zvyšuje pravděpodobnost genetických mutací a rizika rakoviny. „Opatrné by měly být hlavně těhotné ženy a ty, které plánují rodinu," podotkl lékař z Centra pro životní prostředí a zdraví Miroslav Šuta.