Jim jednoznačně prospívá být v trvalém svazku, ačkoliv se tomu sami mnohdy brání. Zatímco pro muže je každé manželství z hlediska prospěchu zdraví užitečné, ženskému zdraví prospívá jen to manželství, které je šťastné.

Mužům svědčí každé manželství

I když není muž ve vztahu šťastný, mívá mnohem méně nemocí než jeho svobodný kolega. U žen je to jiné. Svobodné i nešťastně vdané ženy trpívají mnohem více chorobami srdce, než jejich spokojenější vdané kolegyně. Manželky, které si nemohou svůj partnerský vztah vynachválit, jsou mnohem méně náchylné ke vzniku různých nemocí, shodli se někteří přední američtí psychologové. „U šťastně vdaných žen je oproti svobodným, nešťastně vdaným nebo ovdovělým ženám nižší riziko výskytu nemocí oběhového sytému, šťastně vdané ženy mají lepší pohyblivost, větší chuť ke cvičení, méně nadváhy, lepší BMI index, lepší hodnoty cholesterolu, méně depresí a úzkostí,“ říkají psychologové, kteří k těmto závěrům dospěli na základě rozboru zdravotních záznamů pěti set žen po menopauze.

Manželství je lékem na depresi

Manželství také údajně svědčí lidem trpícím depresí. Tvrdí to alespoň ve své studii sociologové z univerzity v Ohiu. Studenti doktorandského studia zkoumali podle agentury AFP přes tři tisíce osob, které byly v letech 1987 až 1988 svobodné a v období 1992 – 1994 „pod čepcem nebo v chomoutu“. Jednoznačně se prý ukázalo, že depresivním lidem sňatek prospěl. „Zjistili jsme něco, co jsme vůbec neočekávali,“ přiznala spoluautorka studie Adrianne Frechová. „Mysleli jsme si, že lidé s depresemi pocítí blahodárné účinky manželství na psychiku méně, protože když je jeden z partnerů depresivní, manželství to škodí,“ dodala.

Nečekaný výsledek výzkumu si Adrianne Frechová vysvětluje tím, že osoby s depresemi získají po svatbě pocit, že pro někoho něco znamenají, zatímco zdraví lidé mají většinou tento pocit normálně. Manželství také jednoznačně prospívá ženám s bulimií. Vědci zjistili, že některé příznaky bulimie mohou u žen vymizet poté, co se vdají nebo začnou žít společně s partnerem. To ovšem neznamená, že poruchu příjmu potravy zcela odstraní. Vědci sledovali po dobu pěti let skupinu norských teenagerů a zjistili, že největší problémy, kterými trpí mladé ženy s bulimií – záchvaty přejídání a zvracení – často vymizí, když ženy začnou žít s partnerem nebo s manželem. Nadále však zůstanou celkově nespokojené se svým vzhledem. „Společné soužití s partnerem však ženám nezabrání, aby dále hlídaly svou váhu, například pomocí dietních prášků nebo projímadel. Ženy pouze omezí „sociálně nepřijatelné“ symptomy bulimie,“ upozorňují autoři studie, Tilmann von Soest z Norského ústavu pro sociologický výzkum v Oslu a Lars Wichstrom z Norské vědeckotechnické univerzity.

Soužití pomáhá

Průzkum, uveřejněný v časopisu International Journal of Eating Disorders, se zaměřil na vzorek 2 600 mladých mužů a žen na střední školách. Studentky, u kterých se na začátku průzkumu projevily symptomy bulimie, se po sestěhování s partnerem přestaly přejídat a přestaly zvracet. I nadále však trpěly nedostatkem sebeúcty a nespokojeností s vlastním tělem.