Celkem chtějí Svobodní nechat lidem v kapsách 81 miliard korun, tedy dvě procenta hrubého domácího produktu. Výpadek by chtěli pokrýt zrušením různých dotací od státní podpory biopaliv přes podporu exportu, kotlíkové dotace či dotace na mléko ve školách až po zrušení příspěvku na bydlení a stavebních spoření. Díky těmto škrtům by měl stát ušetřit zhruba 84 miliard korun.

Petr Mach, Svobodní
Protestujte proti EET, vyzývají Svobodní živnostníky

Svobodní by rádi podobně jako ODS či TOP 09 prosadili zrušení elektronické evidence tržeb. Slibují rovněž zrušení daně z nemovitosti a návrat výdajových paušálů pro živnostníky na dvoumilionovou úroveň. Mezi jejich priority patří zrušení povinných státních maturit a transformace stávajícího systému zdravotního pojištění na oddělené základní povinné pojištění a individuální pojištění.

Strana, která v posledních průzkumech volebních preferencí získala méně než 2 procenta hlasů, představila rovněž své krajské volební lídry. Ve středních Čechách je jím živnostník Luboš Zálom, v jižních Čechách projektový manažer Jaroslav Marsa, v Plzeňském kraji pak ekonomka Lenka Brčková. Karlovarským lídrem je zeměměřičský inženýr Jiří Pánek, ústeckým ekonom Vladimír Gregor a libereckým golfový rozhodčí David Forbelský.

Ilustrační foto
Svobodní chtějí sloučit odvody a zvýšit daňovou slevu o 1000 korun

Ve východních Čechách vedou stranu do voleb matematik Jan Šebelík a politolog Josef Káles, chrudimský zastupitel a místopředseda Svobodných. Na Vysočině je lídrem pedagog Zdeněk Sadecký, v Jihomoravském kraji ekonom Petr Pořízek, v Olomouckém živnostník David Herman, ve Zlínském ekonom Jiří Procházka a v Moravskoslezském šéf soukromé společnosti Radomír Klein.