Sedmiletý hrubosrstý jezevčík Andy si přinesl z lesa svrab. Po čase se silně škrábal po těle a začala mu slézat srst kolem uší. Myslivec Jaroslav Válek ze Šimanova se zvířetem navštívil veterinárního lékaře. Ten potvrdil parazitální onemocnění a nasadil léčbu. Při neléčeném napadení ohrožuje původce choroby, roztoč zákožka svrabová, zvíře na životě. Při bližším kontaktu se může nakazit i člověk.

Pes může zemřít

Nákazu ve volné přírodě šíří podle myslivců nejvíc lišky. Přenos je možný i nepřímou cestou. Pes může větřit lišku, která se otírala o stromy, a kontaktem s kůrou se roztoč přenese do psí srsti. „Občas někde vybouchne svrab. Není to nic znepokojivého. Přemnoží se, pak vymizí. Ovšem neléčený svrab neboli prašivina vám psa může zahubit,“ řekl reportérovi Deníku majitel Andyho.

„Pejsek se nějaký čas léčil a teď už běháme po lesích,“ připomněl. Členové Hubertova cechu z mysliveckého sdružení Strážník kolem rybníka Trojan neponechali nic náhodě. Obecní úřad vyvěsil informaci o výskytu prašiviny na internet. Myslivci nechali zprávu vyhlásit obecním rozhlasem. Na stromy v lesích vyvěsili upozornění.

Napadá i kočky

Chovatelé psů často nevědí, že svrabem může onemocnět i domácí miláček, třeba pudl. V ohrožení se pak mohou ocitnout i členové rodiny, hlavně děti. „Malé děti v rodině se mohou nakazit. Dospělých se nákaza příliš nechytá, ale někteří si berou psa do postele a tam je riziko vyšší,“ potvrdil veterinář Karel Křen, jenž Andyho vyléčil. Připustil, že svrab není ničím výjimečným a že rok co rok vyléčí kolem desítky psů.

Jiný druh zákožky svrabové napadá kočky. Onemocnění koz a větších domácích zvířat veterináři mají povinnost hlásit. U psů a malých zvířat nikoli. Podle primáře kožního oddělení Nemocnice Jihlava Štefana Dubáně není výskyt svrabu u lidí ničím výjimečným, hlavně u těch na okraji společnosti. „Při výskytu v rodině je třeba sledovat všechny členy domácnosti,“ připomněl primář.