„Přestože jsou letní tábory populární všude na světě, v západní Evropě za ně rodiče často platí dva i třikrát více než Češi. Zatímco u nás je běžná cena kolem čtyř tisíc korun za týden, v zahraničí se náklady vyšplhají i k osmi tisícům,“ řekl produktový manažer GE Money Bank David Middleton. Právě tahle banka v minulých dnech dělala mezinárodní anketu.

Výsledky ukázaly, že kromě Česka jsou tábory levnější také ve Slovinsku a Japonsku. Ceny za pobyt se tam pohybují mezi 2700 až 5400 korunami. Naopak například ve Francii stojí týden s trenérem koní kolem dvanácti tisíc.

Děti na letních táborech tráví v průměru až tři týdny. I proto by neměli rodiče výběr toho správného podcenit. Zorientovat se v nabídce tisícovek táborových pobytů nemusí být vůbec jednoduché.

Zaměření tábora by mělo dítěti vyhovovat

Přesto existuje pár obecných rad, které mohou pomoci. „Chtějí–li rodiče, aby se potomek vrátil z tábora spokojený a plný zážitků, měli by věnovat pozornost především tomu, zda je tábor svým zaměřením a pojetím vhodný právě pro jejich dítě. Určitě není rozumné posílat například na sportovní tábor někoho, kdo ke sportu nemá vůbec žádný vztah. Nejlepší je, když se na výběru podílí i dítě,“ tvrdí Josef Hordina z Informačního centra Borovice.

Určitým vodítkem podle něj mohou být také osobní zkušenost nebo doporučení známého. Lepší také je, pokud dítě už na táboře někoho zná. Může to pomoci překonat prvotní ostych z nového kolektivu.

Důležitá je také důvěryhodnost. „Tábor, který nabízí atraktivní program, nemusí být kvalitní po všech ostatních stránkách. Rodiče by se měli aktivně zajímat o to, jak je na táboře o účastníky postaráno, zda zázemí vyhovuje hygienickým normám, zda jsou vedoucí zkušení a připravení na náročnou úlohu, která jim na táboře připadne,“ upozorňuje Hordina.

Hasiči mají o všech táborech přehled

K větší bezpečnosti táborníků letos přispěje také jednotná databáze všech tábořišť, kterou v případě nouze využijí hasiči, například k evakuaci táborníků.

„Hasičský záchranný sbor ve spolupráci s ministrem zdravotnictví vytvořil celorepublikovou elektronickou databázi rekreačních akcí, jako jsou například tábory, zotavovací akce nebo školy v přírodě. Databáze je součástí jednotného geografického informačního systému integrovaného záchranného systému, který v případě mimořádné události zasahujícím záchranářům umožňuje přesnou lokalizaci a poskytuje jim další cenné informace nezbytné pro efektivní provádění záchranných a likvidačních prací,“ řekl mluvčí hasičů Petr Kopáček.

Tábory

Operační a informační střediska mají k on-line dispozici pravidelně aktualizované údaje od pracovníků krajských hygienických stanic o tom, kde přesně se pořádané tábory nachází, základní údaje o organizátorovi včetně kontaktních údajů, počty účastníků akce a zpřesňující informace o jaký druh akce jde a jak má zajištěné zázemí.

„Každoroční zkušenosti záchranářů ukazují, jak nesmírně cenné údaje pro rychlý a efektivní zásah to jsou. Dosud však ne vždy byly k dispozici,“ podotkl Kopáček. Díky databázi také mohou hasiči účastníky táborů včas varovat, například před příchodem povodně nebo silného větru. Velmi také usnadní případnou evakuaci ohrožených.

V jednotné databázi je nyní 1914 tábořišť ze všech krajů České republiky.

Děti z povodněmi zatopených oblastí mohou na tábor zdarma

Přijít na jiné myšlenky a aspoň trochu se odreagovat mohou děti z oblastí, které v minulých dnech zasáhly ničivé povodně. Sdružení organizovaná v České radě dětí a mládeže (ČRDM) se rozhodla, že těmto dětem zdarma nabídnou pobyt na svých táborech.

K akci se už přihlásily největší dětské organizace jako jsou Junák – Svaz skautů a skautek ČR, Asociace turistických oddílů mládeže ČR, Liga lesní moudrosti, Pionýr či další menší uskupení.

„Nabídka platí hlavně pro děti mezi sedmi a patnácti lety. Pořádáme nejen v těchto dnech, ale po celou dobu prázdnin desítky táborů po celé republice včetně Moravy a Slezska,“ prohlásil předseda ČRDM Aleš Sedláček.

Malí táborníci si nemusí lámat hlavu, kde na poslední chvíli seženou potřebné vybavení. Spacáky, karimatky i další nutné věci pro táborníky jim půjčí přímo organizátoři táborů. Zajistí nejspíš také odvoz přímo na tábořiště a zpátky.

„Chceme dětem nahradit zkažené prázdniny a ulehčit rodičům aspoň od některých starostí. Protože v prvních chvílích jistě chtějí být rodiny pohromadě, platí naše nabídky až do konce prázdnin, tedy i v srpnu,“ upřesnil místopředseda ČRDM Jan Cieslar.

Nabídku rodičům včetně kontaktů poslali zástupci ČRDM všem krajským a obecním úřadům v postižených oblastech. První rodiny už začínají nabídky využívat. Například o děti Zdeňky Surovíkové ze zaplaveného Bělotína se postará turistický oddíl Svišti, který táboří v Domařově nad Bystřicí.

Zájemci o nabídku ČRDM mohou využít následující kontakty:

ČRDM (Česká rada dětí a mládeže)
Mgr. Michaela Přílepková
tel.: +420 234 621 297, +420 777 885 787
e-mail: prilepkova@adam.cz

Junák – svaz skautů a skautek ČR
Bc. Miloš Říha
tel.: +420 721 436 404
e-mail: milos.riha@junak.cz

A-TOM (Asociace turistických oddílů mládeže)
Tomáš Novotný
tel.: +420 220 910 460
e-mail: ton@a-tom.cz