Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Taxikáři už nepředražují jízdné tolik jako dřív

Praha - Magistrát je totiž za pomoci figurantů průběžně kontroluje. „Na ty, co berou stovku za kilometr, jste krátcí!“ zlobil se ale řidič taxíku.

25.7.2009 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Postáváme na náměstí Republiky a čekáme na povel k akci.

„Vy bastardi estébáčtí a podobné výrazy, to občas slyšíme, ale zatím nás nikdo z taxikářů fyzicky nenapadl,“ přiznává Tomáš, starší ze dvou studentů, momentálně brigádně jako figurant ve službách magistrátu.

Zazní melodie jeho mobilu a pomalu se vydáváme na nedaleké stanoviště taxíků. Začíná jedna z mnoha kontrol, kterou úředníci magistrátu pořádají ve spolupráci s Policií ČR a dobrovolnými figuranty v roli zákazníků pražských taxikářů.

Dvě až čtyři vozidla najednou

„Teď jdeme na kontrolu cíleně,“ dozvídáme se od Františka Belici, kontrolora taxislužby Magistrátu hlavního města Prahy.

„Dostali jsme několik stížností, na můj vkus je jich už až moc, že právě na tomto stanovišti okrádají pasažéry. Tak to jdeme zkontrolovat. Někdy se stává i to, že ověřujeme stížnost na konkrétní firmu, nebo dokonce na konkrétního řidiče. Naši oblast už máme zmapovanou, takže není problém ho najít. A kdo kradl jednou, zřejmě krade stále,“ dodal.

„Tohle jsou takzvané provozní kontroly, které děláme patnáctkrát až dvacetkrát měsíčně,“ říká Belica, „za jednu z nich stačíme zkontrolovat komplexně dvě až čtyři vozidla, nejdůležitější je ale účtenka, zda taxikář účtuje podle ceníku a tarifů. Kromě toho pořádáme osm až deset kontrol statických, kdy policisté zastaví taxi při jízdě a my ho zkontrolujeme. Zajímají nás veškeré doklady k provozování taxislužby, označení, ceníky a další náležitosti.“

Oblíbená finta: Přepínání sazeb

Pro zákazníka samozřejmě nejsou důležité doklady taxikáře, ale to, zda ho neošidil. A o tom vypovídá stvrzenka. Tedy pokud vám ji taxikář vystaví. Jsou i takoví experti, kteří cosi naškrábou na papír a dají vám ho. To je ovšem hrubý přestupek, stvrzenka musí být vždy tištěná. Z ní Belica zjistí i další oblíbenou fintu taxikářů, tedy zda nepřepínají sazby. Toho si ani nemusíte všimnout, protože se tak stává při řazení.

Ze sazby za jízdu ve městě na chvíli přepne na sazbu mimo město a výsledkem je, že musíte sáhnout do peněženky podstatně hlouběji. A samozřejmě se při kontrole okamžitě pozná, zda na trase o normální délce deseti kilometrů nenajel taxík kilometrů čtyřicet.

Na štaflu vedle Palladia nám otevírá dveře žlutého taxíku označeného třemi stejnými písmeny abecedy mladý řidič a z Tomášovy velmi dobré angličtiny pochopí zřejmě jen slova Strossmayer square. Moc toho tedy v koloně v Revoluční nenamluví a za chvíli nás vysype vedle kostela na Strossmayerově náměstí. Vydává nám stvrzenku na 130 korun a rozjíždí se. To ještě netuší, že o dvacet metrů níže ho zastaví policejní hlídka, která mu zkontroluje doklady i vozidlo. Belica nastupuje vzápětí poté, co si zkontroloval stvrzenku. Žádný nedostatek nenašel.

„Já nevím, že si pořád berete na mušku nás,“ rozčiluje se řidič taxíku. „Kdybyste se raději zaměřili na ty, co berou stovku za kilometr. Ale na ty jste krátcí už pět let. Je to normální?“ zlobí se.

František Belica si nechá ještě předložit všechny doklady nutné k provozování taxislužby, a že je jich požehnaně. Vytahuje z kapsy mobil a on-line zjišťuje na svém počítači v kanceláři magistrátu, zda jsou platné. Ani zde nezjistí žádný nedostatek a řidič taxíku může jet.

Jen jeden z pěti

„Ještě tak před dvěma lety jsme zjišťovali přestupky, nedostatky nebo předražení u každého druhého řidiče,“ tvrdí Belica. „Teď se situace podstatně zlepšila, něco v nepořádku má tak jeden řidič z pěti. Kontroly určitě pomáhají, máme jen jeden problém. Když začneme, taxikáři si okamžitě dávají echo vysílačkami. Takže kontrolovat mnoho vozidel v jeden den nemá patřičný efekt.“

Při této kontrole se figuranti projeli na různých trasách třemi taxíky. Nedostatky se ukázaly jen u jednoho řidiče. Ani v tomto případě však nešlo o předražování jízdného, ale chyběl mu například doklad o přidělení evidenčního čísla a co je horší, neměl autorizovaný a ověřený taxametr. Za tyto prohřešky mu hrozí ve správním řízení v prvním případě pokuta pět tisíc a v případě druhém až deset tisíc korun.

ROZHOVOR

Vedoucí oddělení taxislužby magistrátu Jiří Bureš řekl Deníku: Platná legislativa nahrává spíše nepoctivým řidičům

Kontroly taxislužby patří do kompetence oddělení taxislužby magistrátu, jehož vedoucím je Jiří Bureš. U něj jsme se zajímali, jaký je vývoj a budoucnost pražského taxikaření, nejen co do poctivosti řidičů pražských taxíků.

Dá se vzhledem k počtu kontrol v posledních letech říci, že nepoctivým taxikářům odzvonilo?
To je silné konstatování, ale rok od roku se situace lepší. A to výrazně. Zatímco v roce 2002 jsme zkontrolovali 453 jízd, z nichž téměř 33 procent bylo předražených a přes 37 procent taxikářů nevydalo zákazníkům stvrzenku z taxametru, situace se postupně zlepšila. Vloni jsme zkontrolovali 404 jízd, což je srovnatelný počet. Předražených jich bylo jen 5,5 procenta a jen necelá tři procenta pasažérů nedostala stvrzenku z taxametru.

Je příčinou snížení počtu přestupků taxikářů jen pravidelná kontrolní činnost, nebo jsou i jiné důvody?
Vzhledem k tomu, že určité legislativní změny byly provedeny již dříve, dochází ke zlepšování situace v taxislužbě díky nekompromisnímu přístupu města.

Figuranti, které používáte při kontrolách, se zřejmě musejí střídat. Kolik jich brigádně využíváte?
S figuranty je trochu problém. Ne každý je, vzhledem k mnohdy nevybíravým a hrubým reakcím kontrolovaných taxikářů a někdy i vyhrožování, ochoten uvádět svoje osobní údaje, včetně adresy bydliště. Taxikář má totiž právo žádat v rámci vedeného správního řízení výslech těchto figurantů. Aby kontrola měla smysl a řidič taxi netušil, že veze kontrolu, musí se figuranti střídat. V současné době jich máme v databázi asi padesát. Tato databáze je průběžně doplňována.

Peníze, které figuranti projedou, taxikáři zřejmě zůstávají. Z jakých zdrojů a kolik se vynaloží ročně?
Ročně se jedná zhruba o sto tisíc korun a jsou hrazeny z rozpočtu magistrátu.

Jaká je vymahatelnost sankcí za přestupky ve správním řízení?
Velmi špatná. Co se týče městem uložených sankcí, není situace o mnoho lepší. V případě, že taxikář nezaplatí v řádném termínu, je pohledávka předána k vymáhání. Pak může dojít k dohodě o splátkách, nebo je celá pohledávka vymáhána exekučně. Z celkového počtu uložených pokut bylo k vymáhání předáno celkem 644 případů v celkové částce 55 702 korun, z nichž bylo dosud vymoženo 320 v celkové částce 15 420 korun.

Co vám v současné době nejvíc komplikuje práci?
Úroveň legislativy, která nahrává spíše těm nepoctivým. Exekuce jsou často zastaveny pro nedostatek majetku, zabavení vozidla, kterým jsou správní delikty páchány, není možné. Správní orgán nemá možnost vyslovit zákaz činnosti, takže se stává, že řidič, kterému byl odebrán průkaz řidiče taxislužby a tři roky dle zákona nesmí tuto činnost vykonávat, jezdí klidně dál. V případě, že je při tom přistižen, může město pouze vést další správní řízení a uložit další pokutu. Koncesi lze odebrat až na základě minimálně dvou pravomocných rozhodnutí o porušení zákonů. Vzhledem k tomu, že taxikáři využívají všech možností oddalování konečného rozhodnutí, včetně soudních žalob, dojde k nabytí právní moci mnohdy až po několika letech. Po celou tuto dobu tak mohou nepoctivci svoji činnost vykonávat. Jsou dokonce oblasti, které legislativa neřeší vůbec, jako je například úroveň a kvalita taxislužby, kam je možno zařadit jak chování řidičů, tak i kvalitu vozidel.
25.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POLICIE - ilustrační foto.
2

Scéna jako z amerického filmu! Zběsile ujíždějící řidič zranil dva policisty

Ilustrační foto.
5

Dálnice se opravují podle plánu. Ale šnečím tempem

Kontroverzní reforma práce má ve Francii zelenou. I přes protesty tisíců lidí

Francouzský prezident Emmanuel Macron podepsal kontroverzní reformu zákoníku práce, proti níž v zemi protestovaly tisíce lidí. Prezident tyto reformy sliboval od svého zvolení a podle něj jsou nezbytné pro hospodářství a společnost. Upozornil, že představují dobré řešení zejména pro nejmenší podniky, které vytvářejí nejvíce pracovních příležitostí.

AUTOMIX.CZ

Tatra postavila unikátní osmikolku se všemi řiditelnými koly. Hýbe se jako krab

Česká automobilka Tatra se pochlubila jednou unikátní novinkou. Pro jistého švýcarského zákazníka totiž postavila osmikolový podvozek se systémem řízení kol všech čtyř náprav. Vůz díky tomu umí mimo jiné takzvaný „krabí chod", tedy jízdu šikmo vpřed či vzad doleva nebo doprava při stejném úhlu natočení všech kol. Není divu, že novinka v Kopřivnici dostala právě přezdívku "Krab".

AKTUALIZOVÁNO

Laver Cup začal: Evropa válí. Berdych s Nadalem však padli

/FOTOGALERIE/ Tenisté týmu Evropy vedou po prvních dvou zápasech Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Byly to ale pořádné bitvy, bojovalo se o každý míček. Nejprve Chorvat Marin Čilič porazil dvakrát 7:6 mladého Američana Francese Tiafoeho, pak si Rakušan Dominic Thiem poradil 6:7, 7:6 a 10:7 v rozhodujícím super tie-breaku s dalším americkým hráčem Johnem Isnerem. Alexander Zverev pak zdolal Denise Shapovalova. Jediní, kdo za Evropany podlehli, byli Tomáš Berdych s Rafaelem Nadalem ve čtyřhře.

Německo: Merkelová v neděli nejspíš vyhraje, další vývoj je ale otevřený

Německá kancléřka Angela Merkelová, šéfka konzervativní unie CDU/CSU, ukončí v pátek svou volební kampaň v Mnichově, její protikandidát, lídr německých sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz v Berlíně. K volebním urnám zamíří Němci v neděli. Nejpravděpodobnější variantou je, že potvrdí Merkelovou i pro její čtvrté funkční období.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení