VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K výpovědi nájemníka už nebude třeba důvod

Praha - Výpovědní lhůta má trvat dva roky. Nájemníci nový návrh občanského zákoníku kritizují, jednat o něm bude i koalice.

28.6.2008 51
SDÍLEJ:

NÁJEM, NEBO VLASTNÍ BYDLENÍ? Podle odborníků dá se stále vzrůstajícími cenami nájemného a změnami v občanském zákoníku, jehož návrh vychází vstříc majitelům nemovitostí, stále více lidí přednost před podnájmem zakoupení vlastního bydlení.Foto: Deník/Jan Handrejch

Pro nájemníky to není dobrá zpráva. V budoucnosti by je majitelé nemovitostí mohli z bytu vypovědět, aniž by k tomu museli udat důvod. Vyplývá to z nedávno zveřejněného návrhu nového občanského zákoníku, který představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Výpověď by sice nebyla okamžitá, nýbrž s dvouletou lhůtou, i tak jde o naprostou revoluci v českých zákonech.

Křeček: Doplatí na to důchodci

Bylo by to totiž vůbec poprvé, kdy by se v českém právu podobná možnost pro vlastníky nemovitostí objevila. Nájemníci se proti tomu bouří. „Je to nesmyslné. Bylo by to zneužitelné. Doplatili by na to zejména sociálně slabší lidé a především důchodci,“ říká předseda Sdružení nájemníků a sociálnědemokratický poslanec Stanislav Křeček. Možnost vyřizovat si účty s nepohodlnými lidmi by získala polde něj i bytová družstva. „Mohlo by se to zneužívat i vůči družstevníkům, kteří by třeba i zůstali členy družstva, ale museli by byty vyklidit,“ říká Křeček, podle kterého nemá z těchto důvodů návrh šanci na přijetí.

Možnost vypovědět nájemníky bez udání důvodu by naopak uvítali majitelé nemovitostí. Ti zatím mohou nájemníky vypovědět jen v některých případech, které vyjmenovává zákon. Mezi nimi je například neplacení nájemného, hrubé porušování dobrých mravů v domě či třeba to, když nájemce prakticky byt vůbec nevyužívá, aniž by k tomu měl důvod. Majitelé domů tvrdí, že podmínky jsou dnes nastaveny v jejich neprospěch. „Doposud pronajímatel neměl vůbec žádnou možnost vypovědět nájem, pokud tam nevznikly nějaké zákonem stanovené důvody,“ říká místopředseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR Milan Krček. Odmítá i to, že by pronajímatelé možnost bezdůvodné výpovědi zneužívali. Podle ankety, kterou si sdružení provedlo mezi svými členy, by k podobnému kroku bylo ochotno sáhnout kolem 15 procent členů, a to jen v případě dlouhodobě neúnosných vztahů.

Zvažujete odchod z nájemního bytu do vlastního? Diskutujte pod článkem. Zajímá nás Váš názor.

Lhůta delší než v EU

Podle hlavního autora návrhu nového občanského zákoníku Karla Eliáše z plzeňské právnické fakulty není možné, aby pro majitele neexistovala žádná možnost zbavit se člověka, který užívá jeho věc. Ani možnost neuvádět důvod výpovědi ale nemá prý znamenat, že by se majitelé mohli zbavovat nájemníků zcela svévolně. „I výpověď bez udání důvodu by neměla být zcela bezdůvodná, jenom prostě ze zlomyslnosti a podobně. Tam by měl zasáhnout soud,“ tvrdí Eliáš. Dvouletá lhůta výpovědi je navíc delší, než je v dalších zemích obvyklé. „V Evropě je obvyklá lhůta jeden rok,“ dodává právník. Vedle výpovědi bez uvedení důvodu návrh počítá se zachováním možnosti vypovědět nájemní smlouvu z důvodů, které vyjmenovává zákon, a to ve zkrácené tříměsíční lhůtě.

Lze očekávat, že kontroverzní změna bude ještě předmětem ostrých diskusí. Připouští to i ministr spravedlnosti Pospíšil, podle něhož se tím bude ještě speciálně zabývat koalice, protože úprava vztahů mezi nájemníky a majiteli je citlivým tématem. Ke všem návrhům nového občanského zákoníku se mohou lidé vyjádřit na stránkách ministerstva spravedlnosti.

Nájemné se zvýší až o 50 procent

Lidé, kteří bydlí v bytech s regulovaným nájemným, se v příštím roce musí připravit na rekordní zdražení. Regulace činží se přitom týká téměř pětiny trvale obydlených bytů.

Podle tabulek, které zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj, by ceny nájmů mohly stoupnout až o několik desítek procent. První o tom informovala MF Dnes.

Z krajských měst se nárůst nejméně dotkne Ústí nad Labem, kde je strop nastaven nejníže, a zdražení proto nepřekročí 13 procent. Naopak až o padesát procent by cena mohla vzrůst v Kladně. „Rada se tímto problémem ještě nezabývala, ale skokový nárůst nemůžeme vyloučit,“ řekl Deníku tiskový mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík. „Od roku 1997 se v Kladně regulované nájmy zvýšily jen nepatrně. Zvýšení cen by pomohlo pokrýt rostoucí náklady na údržbu,“ doplnil Kasík.

Obyvatelé středně velkých obcí by v následujícím roce měli počítat s cenou kolem 52 korun za metr čtvereční. Nejnižší budou regulované nájmy v obcích pod dva tisíce obyvatel v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

„Města budou patrně přihlížet k příjmovým možnostem lidí žijících v bytech s regulovaným nájemným. Ve většině případů jde totiž o seniory,“ řekl Deníku místopředseda Sdružení nájemníků Milan Taraba. „Soukromí pronajímatelé bytů patrně využijí maxima. Řada z nich totiž nájmy považuje stále za nízké,“ dodal Taraba.

„Zvýšení cen se zakládá na ceně nemovitostí,“ vysvětlil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jan Štoll. Podle plánu ministerstva by do roku 2010 měly roční ceny nájmů dosáhnout pěti procent tržní ceny nemovitosti.

„Pro snadný výpočet maximální výše nájmu podle nových tabulek bude od 1. července na internetových stránkách ministerstva k dispozici kalkulačka nájemného,“ doplnil Štoll.

- Rozhovor -

Ceny nemohou růst donekonečna

Podle Petra Sunegy ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR rostoucí ceny nájmů zvýší zájem lidí o vlastní bydlení.

Proč jsou mezi jednotlivými oblastmi republiky tak velké rozdíly v cenách nájemného?

O cenách bytů, jak starších, tak nových, rozhoduje nabídka a poptávka. Tam kde je poptávka větší, jsou vyšší i ceny. Na poptávce se mohou projevit zájmy spekulantů, tedy těch, kteří v bytech nechtějí bydlet, ale chtějí na nich vydělat. Svou roli ale hraje i výše příjmů v dané oblasti.

Má na výši nájemného vliv také stáří bytů?

Samozřejmě, rozdíly to mohou být velmi zásadní. U nových bytů rozdíly nejsou tak velké a zpravidla ani nezáleží na lokalitě. Nový byt v Plzni je cenově podobný tomu v Praze.

V poslední době došlo ke značnému zvýšení cen. Ve středních Čechách to bylo dokonce až o padesát procent. Čím si vysvětlujete tak zásadní nárůst?

Ve středních Čechách, zejména u Prahy, mě to nepřekvapuje. Poptávka je tu vysoká. Pražané prostě nechtějí bydlet přímo v metropoli, ale někde, kde je větší klid. V ostatních lokalitách může větší zájem způsobit třeba rozvoj infrastruktury.

Povede zdražování k většímu zájmu o vlastní bydlení? Nebo bude pro lidi stále výhodnější platit nájemné?

Pro ty, kteří stále bydlí v nájmu a mohou si vlastní bydlení dovolit, může být taková možnost lákavá. Pokud ceny bydlení rostou, pak se lidem investice do něj zhodnocují, což může být další motivací. Proti tomu ale zase působí skutečnost, že poslední dobou rostou i úroky z hypotečních úvěrů. Pro řadu lidí se tak vlastní bydlení stává nedostupným. Faktem ale zůstává, že ceny nájemného nemohou růst donekonečna. Někde se to zvyšování musí zastavit a pak dojde k propadu, podobně jako tomu bylo v ostatních zemích.

Návrh jde vstříc vlastníkům nemovitostí

Autor: Štěpán Plaček

28.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 51
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kontrola sanitky.
AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Pacienta vezl v sanitce po Praze opilý řidič

Ilustrační foto.
5

Státní zástupci prověří zakázku na software EET

FOTO: Kostel se proměnil v ruinu

Na špatný stav evangelického kostela v Rudníku upozornil při návštěvě obce prezident Miloš Zeman. Měl pravdu. Stav kostela je otřesný. Co s ním?

Od začátku roku odklízeli strážníci tisíc mrtvých ptáků

Mnohem dramatičtěji, než by kdo tušil, zřejmě řádí ptačí chřipka ve volné přírodě. Nasvědčují tomu alespoň poznatky pražských strážníků, jejichž odchytová služba mimo jiné zajišťuje i odvoz kadaverů. Tedy těl uhynulých zvířat. A pokud jde o ptáky, od počátku ledna, kdy se ptačí chřipka objevila, zaznamenává dramatický nárůst. Ve srovnání s loňskem je rozdíl ve stovkách procent, řekl ve středu Deníku ředitel Městské policie Praha Eduard Šuster. „Od začátku roku jsme už odváželi tisícovku mrtvých ptáků, přičemž asi u pěti stovek kusů šlo o labutě; následují volavky," konstatoval.

Jurečka podle Kalouska zákon o registru smluv vykastroval

Ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka s podporou komunistů, ČSSD a ODS dnes podle šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska zákon o registru smluv "zručně vykastroval". Zákon, který byl nejúčinnějším protikorupčním opatřením, je nyní cela zbytečný, řekl Kalousek novinářům.

AKTUALIZOVÁNO

Muž na Zlínsku skočil ze 7. patra, pád nepřežil

Napajedla – Svědky otřesné události museli být obyvatelé sídliště v Napajedlích na Zlínsku. Na balkonovém zábradlí bytového domu tam stál v sedmém patře muž. V tričku a trenýrkách, přešlapoval po něm po špičkách a k tomu občas naklonil hlavu k policejnímu vyjednavači, který se jej snažil přesvědčit, aby svůj záměr skočit z výšky dvaceti metrů na betonový chodník neuskutečnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies