VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Digitalizace: diváci začali přicházet o programy

Praha - Důvod k naštvání mohou mít všichni, kteří si kvůli postupující digitalizaci televizního vysílání nakoupili set top boxy.

28.7.2009 21
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

I když odborníci mimo jiné slibovali, že lidé díky této v uvozovkách kouzelné krabičce budou moci chytat více programů, ukazuje se, že to bude pravda jen z poloviny.

První televize totiž oznámila, že přestane vysílat pozemním signálem a zůstane dostupná jen na kabelu a satelitu. Otazník visí i nad dalšími, takzvaně malými stanicemi.

Cena vzrostla o 100 procent

„Hlavní důvod našeho odchodu je v tom, že v průběhu přechodu z analogového na digitální vysílání se změnila pravidla hry,“ říká generální ředitel hudební televize Óčko Jiří Balvín.

V Česku jsou čtyři takzvané multiplexy, jejichž prostřednictvím televizní stanice vysílají. První dva slouží pro velké televize typu ČT, Novy či Primy. Ostatní dva jsou pro malé tematické televize, jakou je třeba Óčko, ale i zpravodajská televize Z1, televize s náboženským zaměřením TV Noe či Public TV.

Všechny tyto čtyři programy vysílají na Multiplexu 3 patřícímu společnosti CDG – Czech Digital Group. Ta podle Jiřího Balvína, i když pokrývala jen část území a dávala malým stanicím vybrat, kde budou vysílat, začala mít ambice zvětšit pokrytí na celou republiku a zároveň s tím výrazně zvedla ceny. Ty Óčko nebylo s to akceptovat.

„Na podzim loňského roku jsme byli postaveni před hotovou věc. Nárůst ceny byl o sto procent. Jelikož jsme byli největšími podporovateli digitálního vysílání v Česku, dlouho jsme odchod zvažovali. Nejde to ale jinak,“ uvedl Deníku Balvín s tím, že od začátku srpna bude Óčko dostupné jen na kabelové televizi, satelitu či internetu.

Nejde jen o Óčko

Podle webu digizone.cz ale nejde jen o televizi Óčko. Ohroženy jsou i zbylé tři stanice. Server spekuluje o tom, že společnosti CDG budou peníze od Óčka citelně chybět a je otázkou, zda situaci ustojí. Pokud ne, dotklo by se to i zmiňovaných TV Noe, Public TV či zpravodajské Z1, která se již teď potýká s finančními problémy a musí kvůli tomu škrtat mezi svými pořady.

Podle dostupných informací by z obrazovky této stanice měly zmizet například publicistické pořady. Z1 tuto informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila
„Důvodem všech probíhajících změn je snižování nákladů a záměr vytvořit přehledné vysílací schéma. Programové schéma představíme, až bude do detailů připraveno.“ uvedla asistentka managementu televize Daniela Sýkorová. Jak dále informovala, Z1 z Multiplexu 3 odejít nehodlá. A ani nemůže. Podle šéfredaktora zmiňovaného serveru digizone.cz Jana Potůčka by to byla sebevražda.

„Na pozemním vysílání je programů minimum a člověk se u ní (myšlena Z1) spíše zastaví. Proto je pozemní vysílání pro Z1 jedinou možností, jak přežít. Jde však o to, jestli získá dost inzerentů, nebo zda majitel J&T i v době krize přidá peníze a finančně ji podrží,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Potůček.

Jak se bude vypínat analog?

Příjmy z inzerce klesají

I když podle dostupných informací zatím žádná další televize s klasickým vysíláním vzduchem skončit nehodlá, krize může podle expertů ještě zamíchat kartami. Některé, kvůli stále menším příjmům, mohou i zkrachovat.

„Meziroční změny jsou dost špatné. Televize mají pokles reklamy odhadem o 27 procent. Ještě hůře jsou na tom tištěná média. Naopak dobře si vede internet,“ říká analytik společnosti Atlantik FT Patrik Vyroubal. Podle něho to, jestli malé televize přežijí, závisí především na jejich vlastnících, zda budou ochotni je v době krize dotovat.

„Pokud vlastník vyhodnotí, že sledovanost je příliš malá a tržby nejsou dostačující, je možné, že provoz televize ukončí a licenci prodá,“ dodal Vyroubal.
Samotná společnost CDG se k celé situaci nevyjádřila. Případné otázky je údajně oprávněn zodpovídat jen předseda představenstva a ten je do poloviny srpna na dovolené.

VOJTĚCH JANDA

Jan Potůček: Malé televize krizi nepřežijí

Problémy bude mít Public TV a Z1, říká Jan Potůček, šéfredaktor DigiZone.cz, odborného serveru zaměřeného na média a digitalizaci.

Hudební stanice Óčko opustí koncem července pozemní digitální vysílání v rámci Multiplexu 3 a bude vysílat jen přes satelit a kabel. Nezpůsobí jí ztráta 14 % diváků vážné finanční problémy?

Naopak si myslím, že jim to finančně pomůže. Teď platí za pozemní vysílače, což je nejdražší způsob distribuce signálu. Když si tyhle náklady škrtnou, budou na tom finančně lépe. Navíc ani na inzerci, ani na divácích příliš tratit nebudou, protože diváků satelitní a kabelové televize strašně přibývá. Óčko tak počítá s tím, že do dvou měsíců po odchodu z Multiplexu 3 bude mít stejně diváků jako teď.

Takže si opravdu myslíte, že za odchodem Óčka je pouze nechuť vysílat digitálně na celém území republiky a muset tak platit za signál mnohem více než dnes?

Určitě. Nemají licenci, aby mohli vysílat z pozemních vysílačů, protože si o ni nepožádali. Vysílají tak spíše ze satelitů a kabelů. Nicméně ve chvíli, kdy by licenci získali, museli by z pozemních vysílačů pokrývat minimálně 70 % území republiky, což nechtějí. Jejich plán byl tímto způsobem vysílat převážně ve velkých městech. Provozovatel Multiplexu 3 CDG ale nedovoluje stanicím vybírat si, přes jaké vysílače mohou vysílat. Óčko by tam muselo platit pokrytí asi 90 % republiky, což by je stálo kolem 60 až 80 milionů ročně.

Nemyslíte si, že CDG navýšením poplatků mohou přijít i o další malé televize, jako je Z1 nebo Public TV?

Z1 odejít nemůže, na rozdíl od Óčka už o pozemní vysílání požádala. Žádná jiná síť kromě Multiplexu 3 ale není v současné době volná.

Multiplex 3 tedy v ohrožení není, když Z1 z něho odejít nemůže?

Je v ohrožení, protože v podobném postavení jako Óčko je televize Public. Tato televize rozhodně nemá peníze, aby utáhla vysílání na celoplošné síti. Myslím si dokonce, že nemá peníze ani na to, aby financovala současné pokrytí, protože nemá tolik inzerentů.

Televize Z1 má finanční problémy, jak vidíte její budoucnost?

Pro ni je pozemní vysílání důležitější, protože na satelitu a kabelu si na ni lidi nezvykli tak jako na Óčko. Z1 začala okamžitě vysílat jak přes pozemní vysílání, tak přes satelit a kabel. Na kabelu a satelitu ale byla jen jednou z „x“ televizí, u kterých se divák zastaví jen občas. Na pozemním vysílání je programů minimum a člověk se u ní zastaví spíš. Jde však o to, jestli získají dost inzerentů, nebo zda majitel J&T i v době krize přidá peníze a finančně ji podrží.

Když jsme u té krize, jak vůbec vidíte do budoucna situaci malých a středních televizí u nás?

Přežít pro ně bude výrazně těžší, než si představovaly. Ta krize přišla vůbec v té nejhorší době, která pro ně mohla být, tedy ve chvíli, kdy se nadechovaly. Krize tak povede k dalším krachům. Minimálně televize Public nevydrží. Myslím si, že může zůstat ještě maximálně jeden rok, ale víc ne. U televize Z1 to vyloženě bude záležet na J&T, jestli ji podrží, ale inzerce ji určitě neudrží. Tak jak to vyřešilo Óčko, to je ten úplně nejjednodušší způsob.

JIŘÍ KORBEL

Slovníček pojmů

Multiplex
Je vlastně digitální síť. V současné době jsou čtyři, přičemž v jedné digitální síti bývá zpravidla čtyři až pět programů.

Set top box
V uvozovkách kouzelná skříňka, která umožňuje přijímat digitální signál na analogové televizi. Dnes se dá toto zařízení pořídit za několik set korun.

Satelit
Jeho prostřednictvím lze přijímat digitální vysílání z družice bez ohledu na to, jak postupuje digitalizace. Řada programů je ale takzvaně kódovaných.

IPTV
Dá se využít v místech, kde není dostupná kabelová televize. Pro příjem signálu slouží telefonní linka. Výhodou je i řada doprovodných služeb, videotéka či TV archiv on–line.

28.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:
Martin Schulz
1

Pohledem Tomáše Procházky: Volby jako koupě auta

Lednické lázně. Iustrační foto.

Česko bude mít už 35. lázně. Navzdory byrokracii

Živnostníci: Zákon zaspal v 90. letech. Chceme nový

Méně papírování slibuje novela živnostenského zákona. Podle podnikatelů přinese jen kosmetické změny.

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Skotský parlament bude hlasovat o referendu o nezávislosti

Skotský parlament dnes bude debatovat a hlasovat o výzvě k vypsání dalšího referenda o samostatnosti Skotska. První ministryně Nicola Sturgeonová usiluje o referendum kvůli chystanému vystoupení Británie z Evropské unie. Podle agentury Reuters je téměř jisté, že skotský parlament její návrh podpoří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies