VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Julínkovu nástupkyni čeká bitva o poplatky

Praha - Zdravotnictví bude po lékaři Julínkovi reformovat architektka Daniela Filipiová, senátorka zaměřená hlavně na sociální problematiku.

14.1.2009 20
SDÍLEJ:

Senátorka za ODS Daniela Filipiová Foto: Senát ČR

Premiérovi Mirkovi Topolánkovi se včera podařilo najít náhradu na post ministerstva zdravotnictví. Novou ministryní, která nahradí Tomáše Julínka, je senátorka za ODS Daniela Filipová, vzděláním architektka, která se v Senátu zabývala hlavně sociální tematikou.

Nyní zřejmě bude pokračovat v linii dosavadních reforem. Přitom ani odstupujícímu Julínkovi se z nich nepodařilo prosadit téměř nic. O existenci či neexistenci regulačních poplatků – nejviditelnějším symbolu Julínkovy reformy – budou nyní rozhodovat senátoři. Před Vánocemi se totiž opozici podařilo ve sněmovně prosadit návrh na jejich úplné zrušení.

„ODS nesmí rozjetou koncepci zdravotnické reformy opustit,“ řekl včera Julínek. Alespoň v otázce poplatků by mohla Filipiová jít v jeho stopách. „V systému poplatků se budou muset udělat korekce, ale určitě jsem proti tomu, aby se poplatky zrušily. Mají obrovský efekt,“ uvedla.

Architektka Filipiová je vdaná a matka dvou dcer. Její život se zásadně změnil v roce 1986, kdy po náročné neurologické operaci míchy zůstala trvale odkázána na ortopedický vozík. Za handicapované se zasazuje i v Senátu, kde usiluje o odstraňování bariér v jejich životě.

Opozice se ale na její možné působení v resortu dívá rezervovaně. „Dát architektku na místo krizového manažera na ministerstvu zdravotnictví, to je odvážný čin, když to řeknu hodně slušně,“ uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Zdravotnictví bude po lékaři Julínkovi reformovat architektka Daniela Filipiová, senátorka zaměřená hlavně na sociální problematiku.

Julínkův tým to nevzdává

Reformy měly navzdory řadě odpůrců mezi politiky včetně koaličních lidovců a zelených podporu u řady lékařů. Ti se k Julínkově nástupkyni zatím vyjadřují obezřetně.

„Paní senátorky Filipiové si hluboce vážím. V Senátu působila spíš v oblasti sociální, takže její odborné kvality ve zdravotnictví si netroufám soudit. Odvolání ministra Julínka je pro další osud zdravotní reformy špatným signálem. Po věcné stránce systém reformu potřebuje a jakákoliv vláda ji bude muset udělat. Tohle je spíš signál, že se politici bojí změny udělat. To odnesou hlavně chudší pacienti,“ prohlásil předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví David Marx.

Zatím zůstává otázkou, zda si Filipiová přivede do úřadu vlastní tým lidí nebo bude chtít spolupracovat s dosavadními Julínkovými reformátory jako jsou náměstci Marek Šnajdr, Pavel Hroboň či Markéta Hellerová. Všichni se včera vyjádřili ve smyslu, že na ministerstvu zůstanou, nedojdeli k odklonu od započatých reforem. „Já bych ráda navázala na práci pana ministra Julínka,“ řekla serveru iHNed Filipiová.

„České zdravotnictví změnu potřebuje a na tom se chci podílet. Pokud by se od reforem upustilo, tak u toho být nechci. Časem se ukáže, že na první pohled nepopulární kroky jsou pro pacienty mnohem lepší, než nesplnitelné sliby ČSSD,“ řekl první náměstek odstupujícího ministra Marek Šnajdr.

Zásadně změnil názor na Topolánka

Odstupující ministr Tomáš Julínek včera na tiskové konferenci posteskl, že mu premiér o odvolání řekl příliš pozdě. Julínek tak Topolánka zkritizoval za špatnou komunikaci, kvůli níž byl sám odvolán. „Nebyla to standardní komunikace mezi lidmi, kteří byli přáteli v politice. Navíc mi to sdělil velmi pozdě na dobré předání resortu,“ prohlásil Julínek a dodal, že se jeho pohled na premiéra zásadně změnil.

Podle něj byly zdravotní poplatky jednou z věci, která pod ním definitivně podtrhla ministerskou židli. „Myslím si, že to roli hrálo. Cítím velký tlak hlavně z ODS. Ale je to velmi neprozíravé. Reforma zdravotnictví je téma, které z politické scény jen tak nezmizí. Řada politiků si myslí, že je dobré schovat zdravotnictví pod koberec. Ale dřív či později se problémy opět vynoří,“ dodal Julínek.

Krize letos přivodí zdravotnictví až pětimiliardový schodek

Světová finanční krize nepochybně ovlivní i české zdravotnictví. Podle optimističtější verze prognózy ministerstva zdravotnictví by mohl letos resort skončit až s pětimiliardovým schodkem.

„Je to varianta bez zdravotních regulačních poplatků. Prognóza se nedělá snadno, protože jsme nevěděli, jaká varianta poplatků nakonec bude letos platit,“ řekl odstupující ministr Tomáš Julínek.

Jestliže se opozici podaří dotáhnout bitvu o poplatky do konce, přijde zdravotnictví o zhruba deset miliard korun ročně. Právě tolik v minulém roce resort ušetřil.

„Jen na výběrech se získalo zhruba pět miliard, přičemž polovina je z lékáren za léky. Musím však zdůraznit, že tyto peníze lékárníkům nezůstávají, ale slouží k vyrovnání daně z přidané hodnoty a snižování marže. Pokud se nebudou platit poplatky za recept, tak cena léků prodaných za rok stoupne o dvě miliardy korun,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Zbytek se ušetřil na péči o pacienty.

Resortu chybí i peníze od státu za pojištění státních pojištěnců. To kvůli úsporám v rozpočtu vláda až do roku 2010 „zmrazila“. Do zdravotnictví tak ročně proudí o několik miliard korun méně.

Ministerstvo při odhadech budoucího vývoje vycházelo z optimističtějších listopadových odhadů dopadů finanční krize na Českou republiku. Nyní už je jasné, že Česko ovlivní mnohem více. Pokud bude navíc i nadále stoupat nezaměstnanost, zdravotnictví to pocítí silněji.

Lékárny se chtějí Rathovu osvobození od poplatků bránit

Osvobození pacientů od placení poplatků ve středočeských krajských nemocnicích možná skončí u Evropské komise. Záleží ovšem na tom, jak se k opatření vyjádří Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Právě u něj si totiž na krok hejtmana Davida Ratha (ČSSD) stěžuje síť lékáren Dr. Max, kterou vlastní investiční společnost Penta. Její pobočky, jež sousedí s krajskými nemocnicemi, přicházejí o zisk. Kvůli udržení konkurenceschopnosti se tak firma rozhodla v daných pobočkách vracet zaplacené poplatky pacientům v plné výši ihned po zaplacení léku na recept. „Jmenovitě je to v lékárnách u OD Kaufland Benešov, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Příbram a Mladá Boleslav,“ říká Luboš Korbelář ze sítě lékáren Dr. Max.

Ušlý zisk nicméně síť Dr. Max eviduje a hodlá se s krajem soudit o jeho náhradu. Nyní podala podnět k antimonopolnímu úřadu na prošetření, zda nebyla krokem porušena pravidla volné soutěže. „Naší snahou bude zajištění rovných podmínek alespoň pro naše klienty. Pro to jsme připraveni podniknout dostupné právní kroky,“ dodává Korbelář, podle kterého každá lékárna přijde měsíčně o několik set tisíc korun.

Podnět k antimonopolnímu úřadu na prošetření neplacení poplatků v krajských nemocnicích už podal i velký dosavadní Rathův spojenec Milan Kubek, šéf České lékařské komory. Opatření totiž znevýhodňuje lékaře, které Kubek zastupuje.

Štěpán Plaček,Filip Sušanka

14.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:
Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš
17 7

Median: Drahoš by ve druhém kole prezidentské volby porazil Zemana

Afričtí uprchlíci na ostrově Lampedusa. Prostředky na jejich život si pro sebe inkasovala italská mafie.
1

Libyjští pašeráci lidí cpou do lodí rekordní počty uprchlíků

Krev v mobilech? Suroviny pro baterie se těží v drastických podmínkách

Věděli jste, odkud pochází suroviny pro mobily, notebooky, nebo televize? Přichází totiž nová doba železná. O kontrolu nad těžbou a obchodem s kovy, ze kterých se vyrábí plošné spoje do elektronických přístrojů, se vedou tvrdé boje, na jejímž počátku jsou zubožené děti v afrických dolech a na konci spokojení uživatelé se smartphony. Z celosvětového byznysu profituje Čína, zásoby ale nejsou nekonečné.

Zeman má dalšího soupeře. Pana Škodu Vratislava Kulhánka

Miloši Zemanovi přibývají silní soupeři. Vedle bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše je to Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto. Jako prezidentského kandidáta ho zítra představí Občanská demokratická aliance podnikatele Pavla Sehnala.

DOTYK.CZ

První světovou válku roznítil nedomrlý intelektuál, který dožil v Čechách

Jeho kulka rozpoutala válku, které podlehlo 40 milionů nešťastníků. Sarajevský atentátník Gavrilo Princip byl bystrý chlapec, v Srbsku dodnes obdivovaný – jmenují se po něm ulice a náměstí. Ovšem mučedníkem se nestal, v době atentátu byl totiž nezletilý a tudíž nemohl dostat oprátku. Princip dožil v Čechách, v terezínské pevnosti, kde jeho tělo rozežírala tuberkulóza a duši sžírala samota i zlé zprávy o válečném osudu jeho milované země.

Stížností na zubaře přibývá, lidem vadí špatná čeština a drahé služby

Jsme zahlceni stížnostmi od pacientů, hlásí Česká stomatologická komora. Každý měsíc jich prý dostanou několik. Stížnosti směřují hlavně na kolegy z cizích zemí. Důvody: zubaři nerozumí dobře česky, další lidem nutí příliš drahé výkony. U některých lékařů se navíc provalilo, že nemají specializaci, kterou uvádějí na vizitce. To by mělo skončit, slibují stomatologové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies