Nejen v hlavním městě, ale i na dalších místech Česka padl teplotní rekord. Meteorologové naměřili okolo 39 stupňů, v autobusech se teploty blížily k padesátce. Teplotní rekord pro 23. červenec je v pražském Klementinu evidován v hodnotě 34 stupňů Celsia a naměřen byl hned dvakrát, v letech 1868 a 1929 dnes o jednu desetinu stupně padl.

Teplotní rekord padl také v Českých Budějovicích a v Klatovech. V Českých Budějovicích se rtuť teploměru vyšplhala na 35,8 stupňů. Dvacet jedna let starý teplotní rekord padl ve čtvrtek v západních Čechách. Zatím nejtepleji bylo v Klatovech, kde meteorologové naměřili 35,1 stupňů Celsia. Dosavadní rekord byl z roku 1988 ze Stříbra, kdy teplota vystoupala na 34,2 stupňů.

V Plzni ve čtvrtek meteorologové naměřili prozatím 33,6 stupňů. „Je možné, že teplota bude ještě stoupat,“ upozornil meteorolog Josef Cink.

Padesátka v autobusu

City bus Renault na lince 271 dorazil ve čtvrtek kolem druhé odpolední na konečnou metra Háje a vyvalily se davy upocených lidí. Jestliže venku bylo už přes třicet stupňů, uvnitř nebylo k padesátce daleko.

Dva řidiči, které jsme oslovili, byli snad jediní, kdo se v tom vedru smál. A hned dvakrát. Přímo huronský smích zazněl při dotazu na pitný režim. Vodu prý sice na konečné mají, ale… „na začátku roku jsme dostali deset rozpustných pytlíků a nashle,“ tvrdil jeden z nich, který nechtěl být jmenován. „Ve starých karosách je to horší,“ postěžoval si řidič, “tam je tak udělaná konstrukce, že teplý vzduch z chlazení jde přímo do nohou a teplota tam bývá ještě vyšší.“

Druhý smích zazněl při otázce, jak se to dá vydržet za volantem v těchto vedrech celých osm hodin. „Co, osm hodin? Jezdíme i deset, jedenáct. Mysleli jsme, že po vstupu do unie to bude jako na západě, šest, sedm hodin, ale je to ještě horší. A když se ti to nelíbí, můžeš jít,“ dodal řidič Miroslav Matějovský, který volantem autobusů točí již jedenadvacet let.

Ochranné nápoje? Jednorázově

„Řidiči MHD a letní vedra? To už je každoroční evergreen,“ trochu ironicky komentoval tiskový mluvčí situaci Dopravních podniků hlavního města Prahy Ondřej Pečený. „Je to řešeno v kolektivní smlouvě. Problém je jen v tom, že je řidiči fasují rozpustné ochranné nápoje jednorázově, a když je vypijí třeba v květnu, mají teď v létě smůlu,“ dodal Pečený. Kolik jich však dostávají, o tom se nezmínil.

Řidiči autobusů to mají ve vedrech hodně těžké, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani cestující. „Dneska jedu autobusem výjimečně,“ svěřila se důchodkyně na zastávce u obchodního centra Chodov, „musela jsem si pro nějaké prášky do lékárny. Jinak si jedu jen ráno nakoupit, to je ještě trochu chládek. Přes den se to nedá v autobuse vydržet, nemůžu vůbec dýchat a bojím se, že padnu. Mělo by trochu zapršet, ale v televizi říkali, že prý až večer.“

„Je to tady vevnitř na padnutí, ani větrák nepomůže. Každý den vypiji aspoň pět litrů vody a stejně mi není nejlépe,“ postěžovala si Jana Z. ve stánku na Praze 5, kde prodává hamburgery, hranolky a další smažená jídla. „Určitě je i menší zájem lidí, na smažené jídlo v tom vedru většina z nich nemá vůbec chuť. Už aby se ochladilo…“

Jaká je rada profesionála? „Lidé by měli vypít denně tři a více litrů. Také by měli všichni omezit pohyb na přímém slunci, zejména mezi jedenáctou a patnáctou hodinou, a vyvarovat se přílišné fyzické námahy. Na sluníčko jen s pokrývkou hlavy,“ radí Zdeněk Schwarz, ředitel pražské záchranné služby.

Kolabující psi

Nejen lidé jsou však ohroženi vysokými teplotami. „Měli jsme tady bernského salašnického psa, který majitelům náhle zkolaboval“ řekl Zdeněk Hrubý z Veterinární kliniky Novovysočanská. „Byl s nimi na procházce, honil se se psy a náhle upadl do bezvědomí. Skončil silně dehydratovaný na kapačkách a domů mohl až druhý den. Nejhorší pro psy jsou náhlé změny počasí. Pokud jsou týden vedra, přizpůsobí se, ale pokud přijdou vedra z jednoho dne na druhý, je to šok. Nejvíce problémů mají starší psi a kardiaci. Majitelé by se měli seznámit s tím, jaký režim ve vedrech potřebují.“

Prognóza na další dny přináší pokles teplot. Dnes by mělo být ještě mezi 22 až 26 stupni, v sobotu by teploty měly být ještě nižší, tedy pouhých osmnáct stupňů a víkend přinese i přeháňky a bouřky.

Vít Řezáč, zpravodajové Deníku

Jabloneckem se prohnala bouřka

Krátce před šestou hodinou odpoledne se obloha nad Jabloneckem zatáhla zlověstnými mraky. Během několika minut byla tma téměř jako v noci.

Proudy vody se valily jen krátce, zato s velkou intenzitou. „Jel jsem domů do Jablonce z Loužnice a chytlo mne to na Vrkoslavicích,“ popsal aktuální situaci čtyřiatřicetiletý Jan. Auto musel odstavit u kraje silnice a tu nejhorčí průtrž přečkat.

Silný vítr lámal větve, vyvracel stromy, ale také strhával nezabezpečený materiál. „Dělají u nás na domě střechu, navozili si nahoru polystyrénové desky. Všechno to lítalo dolů na ulici,“ informoval obyvatel jabloneckého sídliště Šumava.

Během několika minut mělo operační středisko jabloneckých hasičů požadavek na třicet výjezdů. „Je toho strašně moc, především chlapi odstraňují popadané stromy,“ informovala hodinu po začátku bouře operační důstojnice.

Bouře přišla od Západu a stejným směrem pokračovala.

Bouřka nad Českolipskem opět ničila

Patnáctiminutová bouřka, která se ve čtvrtek odpoledne přehnala nad Českou Lípou, napáchala značné škody.

O velikém štěstí může hovořit řidič favoritu, na kterého právě ve chvíli, kdy přijížděl na Škroupovo náměstí v České Lípě, spadlo několik větví. Padající větve poškodily přední část jeho vozu a vyrazily okno. Muži, který seděl za volantem, se naštěstí nic nestalo.

Spadané stromy zatarasily například i silnici mezi Zákupy a Mimoní.

Bouřka dorazila nad Trutnovsko

Po tropickém dnu s teplotami kolem třiceti stupňů dorazil déšť a bouřka také do Trutnovska. Kolem půl šesté se spustil hustý déšť a silný vítr, který ohýbal stromy a místy lámal větve. Podobná situace byla v celé regionu.

Boleslaví se prohnala bouřka, stromy padaly i na dálnici R10!

Tma jako v deset hodin večer potemněla v 18 hodin ulice Mladé Boleslavi. Prohnala se tudy totiž bouřka se silným lijákem. Doslova proudy vody se valily kolem 18. hodiny na Mladou Boleslav. Dešťovou sprchu přinesly nad město velké černé mraky, které zcela zatemnily oblohu. Ulicemi se valily potoky vody, a kdo se nestihl ukrýt, skončil úplně promočený.

V době nejhoršího lijáku se v centru Mladé Boleslavi nedalo dovolat na mobilní telefony. „Spojení není možné,“ hlásily sítě operátorů. Po zhruba čtvrt hodině bylo spojení obnoveno.

Nejhorší liják trval asi deset minut, pak se z oblohy vytratila hrozivě černá barva. Zataženo ale přesto zůstává a sluníčko jen-tak nevykoukne. Od Prahy se na Mladoboleslavsko chystají další bouřky.

Plné ruce práce měli bezprostředně po bouřce městští strážníci a zejména hasiči. Na řadě míst Mladé Boleslavi popadali stromy, větve, kusy střech a po ulicích rozjely kontejnery, řada z nich skončila kolečky nahoru.

„Máme toho opravdu hodně, teď nemohu sdělovat podrobnosti,“ řekl kolem 19. hodiny operační důstojník hasičů. Podle ředitele Městské policie v Mladé Boleslavi Tomáše Kypty jsou v terénu všichni strážníci. „Je toho opravdu hodně. Menší problémy se proto snažíme odstraňovat vlastními silami,“ uvedl Kypta.

Velké nebezpečí pak představovaly stromy popadané na silnice. Několik stromů se například zřítilo na rychlostní silnici R10 za Bezděčínem u Pískové Lhoty ve směru na Prahu. Stromy zasahovaly do pravého jízdního pruhu.

Vzrostlé stromy ovšem padaly i přímo ve městě – například u bytovek poblíž Perlexu v Havlíčkově ulici, nebo v Palackého ulici vedle gymnázia. Velký kus střechy se zase zřítil na třídě V. Klementa na Výstavišti.

Pro Středočeský kraj byla vydána výstraha před silnými bouřkami s velmi nebezpečnými doprovodnými jevy od dnešních 16 hodin až do 24. července do 3 hodin ráno.

„Počasí u nás od západu ovlivňuje studená fronta. Výrazná bouřková činnost postupuje od západu do kraje Vysočina. V bouřkách se ojediněle vyskytnou přívalové srážky. Může napršet kolem 40 mm za hodinu, kroupy a nárazy větru o rychlosti 20 až 30 metrů za sekundu,“ uvedl v půl šesté večer Český hydrometeorolo­gický ústav.

Podle meteorologů začne za studenou frontou na naše území proudit chladnější vzduch od západu. Večer ovlivní východ území frontální vlna, postupující z Alp k severovýchodu.

„V pátek bude zpočátku oblačno až zataženo s bouřkami, postupně od západu na celém území polojasno až oblačno, jen ojediněle přeháňky. Nejnižší teploty 18 až 14 stupňů Celsia. Mírný západní vítr 3 až 7 m/s v bouřkách přechodně zesílí,“ uvádí Český hydrometeorolo­gický ústav.

V noci na pátek se ještě zpočátku místy, zejména na východě území, vyskytnou silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami, kroupami a silným nárazovitým větrem.

V Pátek přes den bude podle ČHMÚ polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Večer od jihu přibývání oblačnosti a v jihovýchodní polovině území postupně s občasným deštěm nebo přeháňkami, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů Celsia, na východě a jihovýchodě Moravy až 29 stupňů Celsia, v 1000 m na horách kolem 18 stupňů Celsia. Čerstvý západní vítr až 8 m/s, v Čechách místy s nárazy kolem 15 m/s.

Následky řádění vichru zastavily vlaky

Průtrže mračen s poryvy větru, které se republikou prohnaly ve čtvrtek vpodvečer, zastavily vlaky v okolí Prahy. Problémům neuniklo ani Pendolino, které v Kolíně dosti kuriozně narazilo do přepravního vozíku, jenž vichr převrátil na koleje přímo do cesty rychlovlaku.

Na berounské trati u Dobřichovic najel rychlík do stromu spadlého na trať. Naštěstí se nikdo nezranil a ani vlaková souprava nepřišla k vážnější újmě. Trať ovšem zůstala neprůjezdná. Podobný problém způsobily spadlé stromy i na i na několika dalších místech, tam se ale podařilo zastavit vlaky včas. Na Benešovsku zastavily vlaky i stromy, které se zřítily daleko od kolejí. Zavinily totiž výpadek dodávky elektřiny.

Blesk zranil na Kladensku dva chlapce

Prudké bouřky postihly ve čtvrtek odpoledne celou republiku. Ve středních Čechách dokonce zranily několik lidí. V Bratkovicích na Kladensku zasáhl blesk autobusovou zastávku, ve které se schovali dva chlapci. Třináctiletý utrpěl popáleniny hrudníku. Druhý, o rok starší, přestal po úderu blesku slyšet. Jednoho převezl vrtulník a druhého sanitka do pražských nemocnic. Záchranáři vyjížděli také do Březovic na Mladoboleslavsku. Vážný úraz hlavy tam utrpěl cyklista, na něhož se zřítil strom.

Poryvy větru způsobily také značné materiální škody – třeba v Českém Brodě na Kolínsku ulétla střecha rodinného domku. Spadlé stromy bylo třeba uklízet i na mladoboleslavské silnici R10. „V Lužné na Rakovnicku skončil rozlomený strom na stodole, v Lánech na pomezí Rakovnicka a Kladenska zase bylo třeba vyprostit auto, které uvízlo mezi stromy,“ připomněl hasič Ladislav Křivan. „Do devíti večer jsme měli v kraji hlášeny 104 události spojené s počasím,“ řekl s tím, že se v drtivé většině jednalo o odstraňování stromů a větví spadlých na silnice nebo do elektrického vedení. „Nejvíc výjezdů bylo na Kladensku, Rakovnicku, Praze-východ a na Kolínsku; ušetřeno nezůstalo ani Mladoboleslavsko,“ připomněl Křivan, že zvláště v těchto regionech by zásahy nebyly myslitelné bez pomoci jednotek dobrovolných hasičů.

Problémům neunikla ani železnice. Rychlovlak Pendolino v Kolíně narazil do přepravního vozíku, jenž vichr převrátil na koleje. Na berounské trati u Dobřichovic najel rychlík do stromu spadlého na trať. Naštěstí se nikdo nezranil. Spadlé stromy zastavily vlaky i na dalších místech. Dokonce i na Benešovsku, kde se zřítily daleko od kolejí. Zavinily totiž výpadek dodávky elektřiny do trolejí u Votic.

Vichr škodil i v metropoli. Například Kobylisích strhl střechu katastrálního úřadu. Bouřka si vyžádala také krátkodobé přerušení provozu na ruzyňském letišti.

Bouřky na Hradecku: část regionu je bez elektřiny

Bouřky a silný vítr ve čtvrtek večer udeřily také na Hradecku. Hasiči zaznamenali několik desítek výjezdů k odstranění popadaných stromů a větví. Velké problémy jsou také s elektřinou. Podle Šárky Beránkové, regionální mluvčí Skupiny ČEZ, došlo na řadě míst východních Čech k rozsáhlým výpadkům elektřiny. „K osmé hodině večerní víme zhruba o pětačtyřiceti poruchách vysokého napětí, což je opravdu závratné číslo. Za poslední roky podobné nepamatuji,“ konstatuje Šárka Beránková.

Kolem 21. hodiny se začala situace uklidňovat. „Snad to nejhorší máme za sebou. Na nízkém napětí ovšem máme hlášeny stovky poruch. Prioritou však je vedení vysokého napětí. V terénu máme i těžkou techniku,“ přibližuje mluvčí Beránková.

V sobotu se rapidně ochladí

Zatímco ve čtvrtek teploty atakují metu 36 stupňů, do soboty se ochladí až od 17 stupňů.

Počasí v České republice řádí dál. Zatímco ve čtvrtek padaly teplotní rekordy, už v sobotu bude podle meteorologů vše jinak.

„Zatímco dnes bude ještě polojasno s teplotami kolem 25 stupňů, na jižní Moravě až 29, v sobotu čekáme rapidní ochlazení a bouřky,“ říká meteorolog Josef Hanzlík s tím, že zatímco včera se teploty v Česku pohybovaly kolem 36 stupňů, v sobotu jen zřídka překročí 20 stupňů.

„Už v pátek večer začne na Moravu ze Slovenska přicházet studená fronta. Zatímco v Čechách bude i převážně polojasno, na Moravě očekáváme už během pátečního večera déšť, přeháňky a ojediněle i bouřky,“ doplnil Hanzlík s tím, že konec pracovního týdne přinese převážně do Čech i nárazový vítr kolem 15 mm za sekundu.

Neděle přinese zlepšení

Přestože by se čtvrteční tropické počasí nemělo na naše území vrátit ani v neděli, meteorologové přesto slibují zlepšení.

„Neděle bude krásná, očekáváme polojasno až jasno a teploty kolem 24 stupňů,“ dodal Hanzlík.

Jiří Korbel