V rámci Pražské muzejní noci bylo zpřístupněno 34 institucí, kromě stálých expozic byly pro Pražany zdarma připraveny také koncerty, dílny nebo programy pro děti. Davy zájemců rozvážely mezi památkami od 19.00 hodin speciální festivalové linky autobusů. Otevřeno bude do nedělní jedné hodiny ranní. Letošní osmý ročník se nesl ve znamení moderních komunikačních technologií.

Fronty až ven se táhly už krátce po zahájení třeba z Uměleckoprůmyslového muzea. Nejen že leží přímo u centrálního stanoviště festivalových autobusů v blízkosti stanice metra Staroměstská, návštěvníky a zejména návštěvnice přilákala i nedávno otevřená výstava dámských společenských šatů od roku 1950 po současnost. Ve zcela zaplněném sále pak obdivovali jak americké koktejlky z 50. let, tak důmyslnost českých švadlen, které i z nepříliš kvalitních syntetických látek dokázaly za socialismu vytvořit obdivuhodné róby.

Kromě muzeí se nočním návštěvníkům otevřel také třeba Pražský hrad, kde se lidé mohli výjimečně podívat třeba do Vladislavského sálu. Jazzový koncert zase rozezněl Památník na Vítkově, v Pedagogickém muzeu J. A. Komenského si děti vyráběly kdysi legendární bonbony fialky. Hlavní budova Národního muzea musela naproti tomu z důvodu připravované rekonstrukce zůstat zavřená, kvůli šabatu se také až v 22:30 otevírá Židovské muzeum.

Program muzejní noci si mohli návštěvníci nechat poslat do mobilu, milovníci moderních technologií mohli využívat také služby Foursquare a Gowally, jejichž prostřednictvím si v průběhu noci vyměňovali tipy, co navštívit a kde už stojí davy lidí.

Hlavním smyslem akce je ukázat široké veřejnosti, že muzea a galerie nejsou jen tiché ctihodné budovy, ale že dokážou živě a zábavně zprostředkovat vědecké nebo historické poznatky. O Pražskou muzejní noc je rok od roku větší zájem, jen loni na ni zavítalo přes 180.000 zvědavců. Dneškem také vyvrcholil festival muzejních nocí, který začal 20. května. V celé republice se při něm otevřelo na 250 kulturních institucí.