Jako na ruském kole si asi musí připadat šéf ODS Mirek Topolánek. Ještě ve čtvrtek šel na jednání výkonné rady jako muž, který chce vyhrát volby a po nich usednout do premiérského křesla.

Od pátečního rána už jen sleduje stále rostoucí hromádku hlasů z regionů, které ho vyzývají i k okamžitému odchodu z čela strany. K těm nejvýraznějším patří lídr plzeňské kandidátky Jiří Pospíšil. „Pan Topolánek by měl odejít v řádu několika dnů, dvojvládí straně neprospívá, činí ji navenek nečitelnou,“ konstatoval poslanec Pospíšil. Podobný názor mají i šéfové ODS v Ústeckém, Jihočeském a Středočeském kraji či na Vysočině.

Vodrážka je připraven

Jejich obavy jsou pochopitelné. Výkonná rada ODS zvolila celostátním lídrem místopředsedu Petra Nečase a Topolánka donutila odstoupit z jihomoravské kandidátky. Ovšem pouze ho vyzvala, aby zvážil setrvání na postu předsedy. To má racionální důvod. Pokud by odešel i z něj, dva měsíce před volbami by se podle stanov nejvyšší funkce ujal statutární místopředseda, jímž je starosta Prahy 13 David Vodrážka. „Takovou výzvu bych přijal, byl bych schopen vést ODS až do kongresu a během kampaně krýt záda Petru Nečasovi,“ uvedl Vodrážka. Dodal ale, že na Topolánka tlačit nebude a pokud se rozhodne setrvat, nevadí mu to. Jedním dechem ale dodal: „Mirek Topolánek zmizí ze všech našich billboardů a už nebude tváří kampaně.“

Občanští demokraté se ale bojí hlavně povolební situace. Nezkušeného Vodrážku by si při eventuálním jednání o vládě předseda ČSSD Jiří Paroubek namazal na chleba. Tomu narostla křídla už nyní.

Paroubek přitvrzuje

V pátek uvedl, že pokud chce být ODS a Nečas seriózním politickým partnerem, musí se omluvit za tři roky Topolánkova vládnutí. A Paroubek přitvrzuje: „Musí odvolat z funkce volebního manažera Ivana Langera, který je dle důvěryhodného svědectví bývalého elitního policisty napojen na organizovaný zločin. A z pražské kandidátky primátora Pavla Béma, který je zodpovědný za obrovskou korupci v Praze.“ Výzvě už se Nečas vysmál. Podobnou pronesl i šéf lidovců Cyril Svoboda, podle něhož výměna lídra nic neznamená: „Skutečným řešením by byl až radikální rozchod této politické strany se všemi, u nichž je důvodné podezření z propojení byznysu a politiky.

Od strany, která je ovládaná úzkou skupinou několika lobbistů lze bohužel očekávat cokoliv.“ Politolog Milan Znoj ale soudí, že změna image ODS prospěje. „Část voličů, která po Topolánkových bujarých výrocích a aktivitách už nad stranou zlomila hůl, přešla k TOP 09, se teď zase vrátí. Nečas má dobrou pověst a je výrazně spjat s programem strany,“ míní Znoj. Jinak ale situaci ve straně vidí jako „trapnou a děsivou, když musela vyměnit pár týdnu před volbami lídra“. Podle něj by ODS logicky měla Topolánka donutit i k odchodu z vedení. „Natolik se ale bojí vnitřního rozkolou, že to asi do voleb neudělá,“ uzavřel Znoj.