Sdílení hesel pro přístup k online službám nebo jejich ponechávání na viditelném místě připustilo 38 procent účastníků průzkumu. Více než čtvrtina z nich sdílí hesla se členy své rodiny, devět procent s přáteli a tři procenta s kolegy. Více než třetina respondentů své přístupové údaje nejenom sdílí, ale také je ponechává na viditelných místech.

"Sdílením uživatelé zvyšují riziko, že heslo padne do špatných rukou. To může poskytnout kyberzločincům snadný přístup k osobním a finančním údajům. Mohou pak lehce hacknout, a následně zneužít účty k rozesílání škodlivých odkazů či souborů. V nejhorším případě může být ohrožena i identita uživatele," varuje analytik Kaspersky Lab David Emm.

Podle důležitosti služby

Podle společnosti Kaspersky Lab se Češi domnívají, že silná hesla jsou zapotřebí jen u těch online služeb, kterých si nejvíce cení. Bezmála čtyři pětiny respondentů za takovou službu považují internetové bankovnictví, 51 procent elektronickou poštu a 37 procent sociální sítě. "Online nakupování považuje v tomto ohledu za důležité pouze 12 procent uživatelů, ačkoliv pětina uvedla, že silné heslo je zde na místě," uvádí Kaspersky Lab.

Uživatele počítačů neohrožuje jen neopatrné nakládání s přístupovými údaji k online službám. Kvíz společnosti Kaspersky Lab například odhalil, že 12 procent uživatelů sociálních sítí z celého světa je ochotno si přidat do přátel zcela neznámou osobu. Více než čtvrtina respondentů by pak neváhala otevřít odkaz poslaný přítelem, a to aniž by se zeptali, o co se jedná, nebo zvážili možnost, že účet odesílatele byl napaden někým jiným.

Téma počítačové bezpečnosti se v Česku stalo mimořádně aktuálním počátkem tohoto týdne, kdy extremistický web White Media zveřejnil desítky zpráv ze soukromého e-mailového účtu premiéra Bohuslava Sobotky. Případ vyšetřuje policejní Útvar pro odhalování organizovaného