V kraji Vysočina dosud pacienti podepisovali darovací smlouvu a peníze jim byly okamžitě vráceny přímo ve zdravotnických zařízeních, od února budou muset darovací smlouvu vyplnit a poslat kraji. Středočeští zastupitelé v polovině ledna také schválili případnou změnu proplácení regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic. Kraj by k ní přistoupil, kdyby ministerstvo vnitra trvalo na svém právním názoru. Poplatky by po úpravě systému již pacientům nehradil kraj, ale nemocnice. V osmi jihomoravských nemocnicích se praxe odpouštění zdravotnických poplatků změní od března. Na hejtmanství nyní hledají vhodný model.

Moravskoslezský kraj proplácí regulační poplatky i nadále na základě trojstranných dohod mezi pacientem, nemocnicí a krajem. Změny systému podle krajské mluvčí Šárky Vlčkové zatím nechystá. Liberecký kraj také žádné změny nepředpokládá. „Podle našich právníků je způsob úhrady v pořádku,“ řekl již dříve ČTK krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák (ČSSD). Ani Pardubický kraj systém úhrady regulačních poplatků měnit nebude, v tomto duchu se vyjadřuje v dopise, který zaslal ministerstvu vnitra. „Kraj trvá na tom, že se nedopustil žádného pochybení a postupoval v souladu s právem,“ řekla ČTK mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.

Kraje ve správním řízení: Zákon neporušujeme

Ministerstvo vnitra počátkem ledna zahájilo správní řízení kvůli proplácení zdravotnických poplatků se čtyřmi kraji – Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým. V těchto krajích je podle vnitra proplácení poplatků v rozporu se zákonem. Vnitro předpokládá, že správní řízení ukončí ve třicetidenní lhůtě, ačkoli zákonná lhůta je šedesátidenní. Tyto čtyři kraje však dál chtějí stejným způsobem platit za obyvatele zdravotnické poplatky.

Zlínský kraj potvrdil, že změnu systému úhrad poplatků za pacienty nechystá. „Žádný zákon neporušujeme, nikdo nám nedokázal opak. Trváme na tom, že poplatky jsou špatné. Je to, jako když půjdete do obchodu a kromě zboží zaplatíte i za vstup do provozovny,“ řekl dnes ČTK mluvčí hejtmanství Milan Plesar.

Čtěte také: Zdravotní poplatky opět míří do sněmovny

Jihočeští zastupitelé tento týden také rozhodli, že budou za obyvatele regionu platit zdravotnické poplatky i nadále. Podle nich tím kraj neporušuje zákon, naopak má právo na poskytnutí daru lidem. Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) uvedl, že pokud bude na základě správního řízení ministerstva pozastaven výkon usnesení zastupitelů, pak je kraj připraven bránit se i soudně.

Vedení Ústeckého kraje zatím nevyřešilo, jak se postaví ke sporu o poplatky. O definitivním řešení rozhodne mimořádné jednání zastupitelstva, které je svoláno na pondělí. Mluvčí kraje Magdalena Hanáčková ČTK informovala, že radní navrhnou zastupitelům, aby Ústecký kraj vedl s ministerstvem vnitra o formu proplácení poplatků kompetenční spor.

Královéhradecký kraj také bude za pacienty nadále hradit zdravotnické poplatky. „Náš postup je zcela v pořádku a žádný zákon jím neporušujeme. Pro naše pacienty se tedy nic nemění a mohou i nadále žádat kraj o poskytnutí daru,“ prohlásila dnes radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

ČSSD a KSČM chtějí poplatky zrušit

Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.

Kraje zvítězily v krajských volbách slibem, že za své obyvatele poplatky uhradí. Ve sněmovně jsou nyní dva téměř shodné návrhy ČSSD a KSČM na úplné zrušení poplatků. Komunisté chtějí na rozdíl od ČSSD zachovat ochranný roční limit na platby pacientů za léky.