Podle provozní ředitelky společnosti Vodovody a kanalizace Jižní Čechy, a.s. Olgy Štíchové je to rychlý způsob k ucpání kanalizece.

Bývají problémy s ucpáváním odpadů časté?

Pokud je myšleno čištění neprůchodných kanalizačních přípojek, je to za celé jižní Čechy 15 až 20 případů za měsíc.

K čemu až může vylévání tuků do kanalizace vést?

V extrémním případě mohou tukové usazeniny zapříčinit snížení kapacity až neprůchodnost stoky. Vlivem bakteriálního rozkladu dochází i k chemickému narušení materiálů stoky a vznikají pachy. Může dojít i k možnému ohrožení bezpečnosti práce u pracovníků údržby stokové sítě.

Jak vysoké jsou náklady na čištění? Asi to není levné, že.

Společnost VaK JČ vynakládá na čištění kanalizace speciální technikou více než 18 milionů korun ročně.

Platí čistění správce sítě nebo ten, kdo znečištění způsobil?

V případě čištění přípojky mimo veřejné prostranství hradí náklady na čištění vlastník napojené nemovitosti. V případě kanalizačních stok jsou náklady a monitoring součástí kalkulace ceny stočného.

Kdo pokutuje lidi, kteří tuky do kanalizací vypouštějí?

VaK JČ má jako provozovatel možnost uložit odběrateli smluvní pokutu za neoprávněné vypouštění odpadních vod do kanalizace pro veřejnou potřebu. Patří sem i vypouštění odpadních vod s nadlimitním obsahem tuků.

O jak vysoké pokuty může jít?

V případě fyzických osob je to částka maximálně 5000 korun. V případě právnických osob se může jednat až o stovky tisíc korun. Závisí to na objemu vypouštěné odpadní vody a míře překročení limitů kanalizačního řádu. Kromě toho může vodoprávní úřad zahájit s „hříšníkem“ i správní řízení, kde jsou uvedeny sankce od desítek tisíc korun výše.

Jsou za tento přestupek častěji trestány podniky nebo lidé?

Absolutní většina případů se vztahuje na firmy a živnosti. Většinou jsou to výrobny lahůdek, řeznictví nebo pohostinství.

Vědí lidé o tom, že by tuky do odpadu vypouštět neměli?

Doufáme, že informování se daří v povědomí našich odběratelů zvyšovat. Je to však trvalá práce.

Sběrny přepálený olej neberou

Například na Strakonicku však marně sháněla před časem střední škola řemesel a služeb firmu, která by vzala k likvidaci vysmažený olej ze školní jídelny.

„Nikdo ze Strakonicka od nás nechtěl olej brát. Nakonec jsme si museli najmout na jeho odvoz firmu z Písecka. Tu využíváme dodnes,“ zmínil se vedoucí ekonomického úseku školy Otomar Šimák.

Pro školu by podle něj bylo snazší, kdyby od něj brala olej nějaká z místních firem. „Takhle jsme závislí na svozu z Písku,“ dodal Šimák. Ptal se prý i ve dvoře technických služeb, ale ani tam nepochodil. „Olej vybíráme, ale pouze od obyvatel. Ne od firem,“ zmínil se zaměstnanec strakonického dvo­ra.

Jedinou z firem ze Strakonic, která přepálený olej od firem vybírá, je Recyklace odpadů a skládky, a. s., (ROS) v Písecké ulici. „Pokud bude mít škola zájem, olej od ní vezmeme. Vozí nám ho běžně různé restaurace,“ zmínil se ředitel firmy Petr Pruner.

Školní jídelna na Zvolenské, která vaří nejen pro své žáky, ale i pro strávníky z veřejnosti, udělá denně 700 obědů.

To by podle Prunera neměl být žádný problém. „Na olej máme zajištěné další firmy, které ho dále zpracovávají. Nejsme ale sběrný dvůr a vybíráme za jeho odvoz poplatek. Je to kolem dvou korun,“ dodal.

Přepálené rostlinné oleje, které podniky akciové společnosti ROS přivezou, předává dalším specializovaných firmám, které je s minerálními oleji přetváří na topné oleje.