VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tuny léků vyhodíme. Pomůže volný prodej?

Praha - Léčivých přípravků bez receptu by mělo přibýt, některé budou k mání i v samoobsluhách. Často si ale ani nepřečteme příbalový leták

20.2.2012 10
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Václav Pancer

Muselo by je odvézt 28 plných Avií a váží jako padesát slonů. Nejde o materiál na stavbu domu. Jde o léky, které vyhodíme.

„Podle studie, kterou provedla Karlova univerzita, vyhodíme téměř čtvrtinu léků, které lékaři v ambulancích předepíšou. To je asi devět miliard ročně. Podle údajů krajských úřadů z let 2007 až 2009 se přitom z veřejných zdrojů zlikviduje okolo 200 tun nevyužitých léků,“ uvádí mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Pomoci proti plýtvání by mohla změna, kterou chystá lékový ústav od července. Přehodnocuje totiž všechny přípravky, vyjma injekčních, infuzních nebo vysoce účinných látek. Některé léky by tak již zakrátko nemusely být na předpis. Podle časopisu Týden by se přitom mělo jednat například o léky na alergie nebo pálení žáhy.

Přibýt by mohlo i léků, které jsou sice bez předpisu, vydávají se ale pouze s omezením. „Může u nich být například stanovena věková hranice, množství balení, které je možné poskytnout v rámci jednoho výdeje, nebo zákaz internetového výdeje,“ uvádí lékový ústav.

Proti střídmému uvolňování nemají nic ani lékaři. 
„V zásadě jsme tomu nakloněni. V Evropě i USA jsou volně prodejné léky, u nichž by to v Česku nepřicházelo v úvahu. U nás ale nelze kopírovat Západ, protože tam je míra poučenosti lidí nesrovnatelně vyšší a mají mnohem větší pocit odpovědnosti za své zdraví. U nás je zkrátka potřeba osvětu zvýšit a s tím postupně léky uvolňovat,“ vysvětluje šéf Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Špatná kombinace se může vymstít

To potvrzuje i průzkum společnosti Johnson & Johnson. Podle něj více než polovina lidí nerespektuje alespoň občas instrukce uvedené v příbalovém letáku. Analýza Stem/Mark pak zjistila, že leták si někdy vůbec nepřečte pětina lidí.

„Ve velké míře to platí například u nosních kapek, u nichž téměř polovina respondentů uvedla dobu užívání delší než jeden týden,“ komentuje výsledky průzkumu Veronika Frischová z Johnson & Johnson. Opatrnější při užívání jsou ženy, lidé vzdělanější nebo starší.

Užívat volně prodejné léky, jak se nám zachce, se může některým z nás krutě vymstít.

„Když někdo bere lék na ředění krve, některé volně prodejné léky mohou jeho účinky velmi zesílit. Člověk se tak vystavuje riziku krvácení,“ podotýká Václav Šmatlák.

Brzy se navíc rozšíří počet míst, kde si lidé budou moci pořídit takzvaná vyhrazená léčiva. Jde o bylinné čaje, náplasti na odvykání kouření, dezinfekce nebo slabší léky na bolest. Ty by se do konce roku měly objevit v asi padesáti samoobsluhách COOP na venkově. Pokud bude o přípravky zájem, rozšíří se i do dalších obchodů. Dosud si lidé mohli koupit vyhrazená léčiva třeba v některých drogeriích.

#nahled|http://g.denik.cz/1/91/leky_tema_grafika_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/1/91/leky_tema_grafika.jpg|Vztah Čechů nejen k tabletám#

Šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba řekl Deníku:

Prášky nejsou rohlíky. Neměl by je prodávat kdekdo

Praha – Podle lékárníka Lubomíra Chudoby jsou malá volně prodejná balení namístě. Dlouhodobé užívání bez dohledu lékaře ale může skrýt příznaky vážnějšího onemocnění.

Od léta by se měl rozšířit seznam volně prodejných léků. Jak se vám změna zamlouvá?

Postupné vyřazování léků na předpis do volného prodeje probíhá po celém světě. 
V některých zemích EU je tento sortiment větší než v Česku. I tady teď dojde k rozšíření zejména z důvodu snahy 
o další úspory ze zdravotního pojištění. Zatím jen z médií víme, že půjde o sto až čtyři sta léků. A protože máme praktické zkušenosti z lékáren, chceme, abychom také byli 
k diskusi přizváni, což se zatím nestalo.

Kterých přípravků by se převedení mělo dotknout? V médiích se psalo o lécích na astma nebo pálení žáhy.

U léků na astma jsou nejmenší balení už uvolněná. Problém je ale u chronických pacientů. Například u balení antiastmatik, která se vyrábějí na tři měsíce, musí proběhnout také dialog s lékaři. Chronické užívání těchto léků bez vědomí lékaře nebo lékárníka může „maskovat“ příznaky vážnějšího onemocnění. Ani dlouhodobější užívání léků na tzv. pálení žáhy není zcela bezpečné.

Nyní by volně prodejné léky měly prodávat i některé samoobsluhy.

To není nic nového. Už řadu let tu je kategorie tzv. vyhrazených léčiv, která mohou být prodávána proškolenými prodejci. Ti ale nemohou nahradit zdravotnického pracovníka. I zde tak existuje riziko nadužívání a zdraví poškozujících kombinací. V této kategorii je naštěstí zařazeno jen několik typů přípravků a ani po ekonomické stránce se to prodejcům nevyplácí. Je to podobné, jako když před několika lety pošta ohlásila svůj záměr distribuovat léky. Nakonec k ničemu nedošlo, vedení pošty asi rychle pochopilo, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled mohlo zdát.

Zamlouvá se vám, že si léky lze koupit i v běžném obchodě?

Veškeré léčivé přípravky by měly být pod dohledem zdravotnického odborníka. Léky nejsou brambory nebo rohlíky. I když jde o banální lék, na který jsme léta zvyklí, třeba aspirin nebo paralen, může se člověk předávkovat a poškodit si zdraví. A to je zvláště 
u dětí velmi nebezpečné.

Takže se snažíte jít opačným směrem?

V posledních letech diskutujeme s lékaři využití softwarových aplikací, které by umožnily sdílet informace o lécích užívaných pacientem, a to včetně těch volně prodejných. Léky, které si můžete koupit volně a zároveň vám je třeba ve větším balení předepíše i lékař, se totiž vyrábí pod různými názvy.

Osobně se mi například stalo, že do lékárny přišla maminka a měla předpis na lék na astma se 30 tabletami. K tomu si ale chtěla koupit volně prodejné balení po sedmi tabletách. Ptal jsem se jí, jestli to má pro někoho jiného. 
A ona říkala: Ne, to mám taky pro syna. Viděla jsem v reklamě, že by to mělo ulevit alergii. A přitom šlo o dva léky sice s různým názvem, ale se stejnou účinnou látkou. Pokud by tato maminka oba léky podávala synovi současně, předávkovala by ho.

Nevhodné kombinace léků jsou tedy také jedním z háčků volného prodeje…

Ano, i volně prodejné léky jsou registrovány pod různými názvy, a přitom mohou obsahovat stejnou nebo obdobnou léčivou látku. Každému proto doporučuji si, zejména při užívání více léků najednou, přečíst příbalový letáček a název účinné látky. A pokud pacient dlouhodoběji užívá léky na předpis, měl by to lékárníkovi sdělit i před nákupem volně prodejného léku.

Hodně lidí si ani nepřečte příbalový leták a užívá léky tak dlouho, jak jim přijde vhod. Může to mít následky?

Je nezbytné se vždy řídit nejen doporučeným dávkováním, ale i dobou užívání. A to i u volně prodejných léků. U nevhodně užívaných antibiotik hrozí vznik rezistencí, dlouho užívané nosní kapky vám mohou poškodit nosní sliznici.

A jak je to s prošlými léky, můžeme si jejich pojídáním ublížit?

Například v lékárně individuálně připravené nosní kapky mají krátkou použitelnost a poté rychle ztrácí na účinnosti. A při nevhodném uchovávání mohou být navíc kontaminovány a hrozí infekce. Je důležité hlídat nejen dobu použitelnosti či expirace, ale i doporučenou teplotu a místo skladování.

Autor: Michaela Koubová

20.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Angela Merkelová
AKTUALIZOVÁNO
4 7

První letošní úspěch Merkelové ve volbách. CDU jasně uspěla v Sársku

Vít Kalvoda.
11 12

Muž, který bojoval proti šmejdům: Někdo mi zapálil auto, raději jsem skončil

AKTUALIZUJEME

Nejlepší poločas v historii ČR! Fotbalisté zničili San Marino šesti góly

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Povinné vítězství vyšperkované šesti góly. Čeští fotbalisté pod vedením trenéra Karla Jarolíma potvrdili roli favorita a na půdě San Marina zvítězili vysoko 6:0. V pátém duelu kvalifikace mistrovství světa si tak připsali druhou výhru. V Serravalle dokonce odehráli nejlepší půli v historii, fotbalovému trpaslíkovi vystřelili do pauzy pět branek.

Muž zemřel přímo na zastávce. Nezachránili ho řidič, kolemjdoucí ani lékaři

Plzeňští policisté vyjížděli krátce před nedělní půl desátou dopolední do Dopravní ulice na Nové Hospodě. Na zastávce MHD tam ležel 70letý muž bez známek života.

AKTUALIZOVÁNO

Vojenský konvoj dnes opustil ČR. Před kasárnami zasahovala policie

Konvoj americké a britské armády má za sebou přesun přes Českou republiku. Poslední, sedmá část konvoje překročila přechod do Polska v Náchodě po 15:00. Vojáci jeli přes ČR od soboty. Vojenská kolona čítající 125 vozidel a 550 lidí se přes Česko přesouvala z Německa do Polska, kde by vojáci měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.

Útok v Berlíně: kriminalisté varovali před Amrim už před rokem

Kriminalisté v Severním Porýní-Vestfálsku už loni v březnu varovali, že by Tunisan Anis Amri mohl plánovat teroristický útok. Napsal to dnes list Bild am Sonntag. Amriho sledovaly německé úřady opakovaně, loni v prosinci ale stejně spáchal útok na vánoční trh v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí a desítky utrpěly zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies