Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Události uplynulého roku podle redaktorů Deníku

ČR - Přečtěte se jak viděli právě končící rok naši redaktoři Jan Klička, Tomáš Procházka a Kateřina Perknerová.

30.12.2012 11
SDÍLEJ:

Jan Klička, Tomáš Procházka a Kateřina Perknerová na karikatuře Milana KounovskéhoFoto: Milan Kounovský

366 dní - Ekonomický notýsek Jana Kličky

Jak neslavně to začalo, tak neslavně to skončilo. Při bilancování ekonomických událostí roku 2012 nejspíše zůstane v paměti lidí i firem silná pachuť. Ještě nikdy totiž nevzniklo tolik zmatku najednou.

Do poslední chvíle jsme netušili, jakou DPH budeme platit. Státní rozpočet musel nejdůvěryhodnější ministr financí v EU (dle ankety listu Financial Times) ve sněmovně předkládat celkem osmkrát. 
A různými přešlapy se to jen hemžilo: tak třeba hned zkraje roku úředníci vymysleli novou daň na víno, deset měsíců se tímto nápadem „bavili", aby posléze zjistili, že takovou daň nelze vybrat, protože její výběr by teoreticky mohl být dražší než její výnos.

Na jaře pak Česko dostalo úplně nový zákon o veřejných zakázkách. Konečně skončily nechvalně známé losovačky a omezil se přístup tajných akciových společností k zakázkám. Džungle, kudy ročně utíkalo až 60 miliard bokem, dostala jakýsi řád. To bychom ale nebyli v ČR, aby se nám to povedlo na první pokus: nový zákon o veřejných zakázkách jsme udělali až tak křišťálově čistý, že podle něj starostové nejsou schopni zadat jakoukoliv složitější zakázku, administrativy totiž přibylo. No a předvedli se i samotní politici: rebelujícím poslancům ODS Fuksovi, Šnajdrovi a Tluchořovi začala vláda nadělovat teplá místečka „výměnou" za jejich rezignaci na poslanecký mandát.

„Museli jsme spolknout ropuchu," přiznal v MfD zcela otevřeně tento handl šéf koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg. Budiž, je dobré, že nelže a netvrdí, že se exposlanci začali objevovat na lukrativních místech (Český aeroholding, Čepro) náhodou. Pokud ale zůstaneme u jeho příměru, musíme dodat ještě něco: že člověk/volič něco spolkne, ještě neznamená, že to automaticky dokáže strávit.
I v politice totiž existuje něco jako zpětná peristaltika neboli nutkání žaludku nevhodný obsah vrátit. Tato obtíž se nemusí projevit hned, v případě voličů se tak může stát až nad volební urnou. Aby se pak vláda boje proti korupci nedivila.
Hořkost takového poznání totiž může být silnější než kýžený efekt daňového balíčku přijatého díky rezignaci tří rebelů.

52 týdnů - Zápisník Tomáše Procházky

Na hlavě mi vyrazily první šedivé vlasy (v necelých třiceti letech to člověka nepotěší). Ponechám stranou ty, za které může rodina, má oblíbená hokejová Plzeň či stres při některých redakčních uzávěrkách, ale minimálně dva 
z nich mají svůj vlastní příběh.

Na teploměru skoro 40 nad nulou. Je konec dubna a 
v Egyptě řeší, kdo bude jejich prezidentem. „Za Mubaraka sis mohl říkat, cos chtěl. Ale on stejně udělal to, co on chtěl," vyprávěl mi vtip sympatický prodavač koření v Hurghadě. Věřil v lepší budoucnost – zatím to ale skřípe. Egypt na chvíli ztratil dobrou pověst – proměnil se v zemi, kde se neustále hašteří. U nás v Česku se sice nescházíme tak často po tisících na náměstích, ale pověst země jsme si dokázali s prominutím pohnojit dokonale. Ať už vzdorovitostí vůči EU, nebo poslanci v celách, či trapným vládním kabaretem.

Jakmile si jednou zkazíte pověst a proměníte se v potížistu, horko těžko vás pak někdo bude brát vážně. Těžko pak můžete očekávat plné hotely turistů (Egypt) nebo chytré a schopné lidi ve strukturách EU či NATO (Česko). Šedivý vlas mi vyrostl ve chvíli, kdy mě jeden z egyptských prodavačů zamkl v krámku, dokud jsem si nekoupil alespoň jedno triko. Chápal jsem ho, byl zoufalý – bez turistů nemá na živobytí. Nedocházelo mu, že takhle na pověsti své země nepřidá. Mám pocit, že Česko se chová podobně.

Za druhý šedivý vlas může jedna velká fronta. Tvrdohlavá Británie nevstoupila do Schengenu, takže na hranici Španělska s pidiúzemím jménem Gibraltar (patří Británii) musíte stát v koloně kolikrát i hodiny. Já sám v ní na kontrolu pasu strávil dvě a půl. Chápu, že je to strategické místo s bouřlivou historií. Nechtěl bych ale zažít časy, kdy se Evropa začne drobit, dělat si naschvály a zase si kontrolovat pasy na hranicích. Evropa (včetně nás) by měla být hrdá na to, že dostala Nobelovu cenu míru.
Ať klidně Gibraltařani dráždí své sousedy tím, že neoslavují španělské království, ale svou diamantovou Alžbětu II. Hlavně ale ať Skoty přejde chuť po samostatnosti a Británii nutkání opustit EU.

Nejhorší máme za sebou, tvrdí německý ministr financí. Tak proč mu nevěřit…

2012 - Domácí okamžiky Kateřiny Perknerové

Těsně před koncem roku vyšel průzkum agentury STEM, podle něhož je 68 procent lidí hrdých na to, že jsou českými občany, ale plná polovina by chtěla žít jinde. Pyšní jsou na sportovní úspěchy našich tenistů, zručnost lékařů, mozky chemiků a biologů. Ale na politiky mají takový vztek, že by raději opustili své domovy, hroby svých předků i přátele 
a začali třeba v USA, Anglii nebo Rakousku.

Čtenář Václav Čížek ze Stochova mi napsal: „Víte, jsem také jedním z těch, kteří zvonili klíči (je mi 75 let) a chtěli lepší budoucnost, ano, demokracii, tak jak je jinde ve světě, ne takovou, jak si ji představuje tato vláda, dnešní poslanci. Kdy se to změní? Už asi nikdy."
Nesouhlasím. Zemi budeme mít takovou, jakou si ji uděláme. Václav Havel prožil mužný věk sněním o věcech, které se jevily bláhovými, nereálnými a pošetilými. O zemi bez drátů na hranicích, svobodných volbách, vítězství lásky nad nenávistí. Ale také o rozpuštění dvou vojenských bloků a politických vězních, kteří jednou povedou své země do lepší budoucnosti.

Kdykoliv vidím na obrazovce Barmánku Su Ťij, vzpomenu si na Havlovu víru i vytrvalou podporu. Křehká žena, která porazila z patnáctiletého domácího vězení vojenskou juntu. Zavržená politička, jež nyní vede parlamentní opozici a za dva roky se možná stane prezidentkou.

Nemá smysl lkát nad rozlitým mlékem. Vláda silou, za pomoci odsouzeného korupčníka a podivného chuchvalce nezařazených poslanců, protlačila zákony, které odmítá většina lidí. Ale nad zákony je rozum a vůle. Pokud se občanům zdá penzijní reforma riskantní a výhodná jen pro soukromé fondy, nechť jim svoje peníze nesvěřují. Začnou-li církve hokynařit s nabytým majetkem, každý věřící má hlas, aby to vykřičel do světa. Určitě se najdou stovky kněží a pastorů, kteří budou volat s nimi. Když budou mít senioři kvůli vládnímu zdražování a zvyšování daní tak hluboko do kapsy, že půl jejich penze padne na činži a půl na základní potraviny či léky, mohou příště volit jinak.
Davida Ratha čeká soud, za mříže jde chomutovský boss Alexandr Novák i poslanec Roman Pekárek. Díky veřejnému mínění je vrchní státní zástupkyní Lenka Bradáčová, která – spolu s dalšími žalobci – vrací pojmu spravedlnost jeho původní obsah.

Občanský tlak donutil politiky změnit ústavu a schválit přímou volbu prezidenta. Je tu příležitost vybrat čestnou, poctivou a skandály nezatíženou osobnost, která bude zemi na úrovni reprezentovat navenek a nerozvrátí ji uvnitř. 
I mezi devíti současnými kandidáty taková je. Najděme ji 
a zvolme.

Pan Čížek svůj dopis končí slovy: „Pokud najdete zdroj, jak tomu všemu udělat konec 
a začít znovu, opravdu demokraticky, tak mi dejte vědět a já s vámi do toho půjdu." Pane Čížku, ten zdroj jste vy, je jím všech deset milionů občanů. Je to jen na nás.

Autor: Jan Klička, Tomáš Procházka, Kateřina Perknerová

30.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
lezení ve Víru na Bystřicku
5

Nad přehradu se po ferratách dostanou i děti

Odjezd fanoušků Baníku z Ostravy se neobešel bez dohledu policistů.
AKTUALIZUJEME
22

Fanoušci Baníku vyrazili z Ostravy směr Brno. Policisté jsou ve střehu

Ve Skotsku je k vidění unikátní „český“ spitfire, 41 let ležel na dně jezera

Skotské letecké muzeum Dumfries & Galloway Aviation Museum zařadilo do expozice unikátní stíhačku spitfire s pohnutou historií. V říjnu 1941 v ní zahynul český pilot z 312. československé stíhací perutě RAF František Hekl, během cvičného letu totiž spadl do jezera Loch Doon na jihovýchodě Skotska.

Smutné memento povodní: matku mrtvého nemluvněte nikdy nenašli

/SERIÁL POVODNĚ 97'/ „Uviděl jsem tady mrtvé novorozeně, jak leží na písku. Lidé nevědí, komu patří. Případem se zabývají kriminalisté. Dítě asi přinesla voda. Kriminálka ještě hledá matku, protože není vyloučené, že ho porodila ve vodě,“ líčil před dvaceti lety pracovníkům televizního zpravodajství jeden z obyvatel vesnice Bystřička na Vsetínsku.

Konec jedné éry. Apple přestal prodávat legendární iPod nano a shuffle

Jedny z nejslavnějších produktů společnosti Apple pomalu končí. Apple totiž počínaje dneškem přestal na svých stránkách prodávat iPod shuffle a iPod nano. Z nabídky tak zůstal pouze iPod touch. Kalifornský gigant tak potvrdil, že o iPody již není příliš velký zájem, jelikož hudební přehrávače jsou již dostupné téměř v každém chytrém telefonu.

Velký objev? Astronomové zřejmě našli nový měsíc mimo naši sluneční soustavu

Tým amerických astronomů nejspíše objevil "kandidáta" na měsíc mimo sluneční soustavu. Těleso se svou hmotností a velikostí přibližuje planetě Neptun a krouží kolem planety velikosti Jupitera.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení