Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úkoly pro novou vládu. Zvládne je?

Praha - Úderem dnešní 14. hodiny začne České republice vládnout nový, v pořadí už třináctý kabinet. Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL bude jmenována 95 dnů po předčasných volbách, jde o nejdelší dobu v dějinách samostatné ČR. Dvaačtyřicetiletý premiér Bohuslav Sobotka je po Stanislavu Grossovi (34 let) druhým nejmladším v historii. Podle průměrného věku ministrů (47,9 roku) budoucí vláda nijak nevyčnívá z řady, mezi 17 ministry jsou tři ženy, což je lepší průměr. V nové vládě budou podle dostupných údajů tři členové předlistopadové komunistické strany – ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministryně spravedlnosti Helena Válková. Podívejte se, jaké hlavní úkoly na novou vládu čekají.

29.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Divíšek

Bohuslav Sobotka
PREMIÉR
Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Od předsedy ČSSD lidé očekávají splnění hlavního volebního slibu, tedy obnovu fungujícího státu. Občané zkrátka chtějí, aby za své daně, zdravotní a sociální pojištění dostávali adekvátní služby, v nemocnicích, na úřadech práce, od policie, aby byl dostatek míst ve školkách a vědci nemuseli utíkat do zahraničí a zůstávat tam. To všechno musí premiér Sobotka zvládnout, aniž by se zvýšily daně. Zprava na něj bude tlačit Babišovo vládní ANO, zleva opoziční komunisté. Každý jeho krok navíc projde tvrdou oponenturou prezidenta Miloše Zemana a odstavených hejtmanů. Nohy mohou Bohuslavu Sobotkovi podrazit i nově přicházející úředníci či poradci. Stačí jediný korupční nebo eticky sporný skandál a pečlivě budovaná dušínovská image šéfa ČSSD vyletí do povětří. Protlačovaný náměstek na školství Petr Hulinský, spojený s Bémovou magistrátní érou, není zrovna dobrý začátek.

MINISTERSTVO FINANCÍ A PRVNÍ VICEPREMIÉR
BabišAndrej Babiš (ANO)
Měl by se zaměřit na výběr daní. Celková výše daňových nedoplatků je nyní skoro 149 miliard korun (nejvíce – 96 miliard – je dluh z nevybrané DPH). Ministerstvo financí (MF) chce zavést online hlášení tržeb z obchodů, povinnost vystavovat doklady s unikátním číslem a „účtenkovou loterii". MF zruší od roku 2015 superhrubou mzdu a vrátí daň z hrubé mzdy, její sazbu (sazby) ale nezná. MF musí říci, kde vezme čtyři miliardy, když sníží DPH na léky, knihy a dětské pleny. MF musí vyřešit situaci s Jednotným inkasním místem, MF ho zruší, ale není jasná náhrada. Andrej Babiš by měl zaručit nestrannost Finančního analytického útvaru.

VICEPREMIÉR PRO VĚDU, VÝZKUM A INOVACE
BělobrádekPavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
Měl by změnit systém financování české vědy, nechvalně známý jako kafemlejnek. Ve výzkumu by se měl zasazovat o užší propojení s průmyslovou sférou, namístě je i podpora center excelence, která přitáhnou evropské peníze i vědce z ciziny. Vláda zároveň v programovém prohlášení přislíbila, že se bude zaměřovat na biotechnologii, nanotechnologii, biochemii, medicínu, informatiku či strojírenství jako na strategické obory. Ministr pro vědu je staronový post, který byl naposledy obazen v letech 2002–2004 Petrem Marešem (US).

MINISTERSTVO PRŮMYSLU A OBCHODU
MládekJan Mládek (ČSSD)
Jako první úkol musí na jaře rozhodnout o pokračování či zastavení tendru na Temelín v hodnotě 200 až 300 miliard Kč. Prolomení limitů uhlí nedává za stávajících cen smysl. Klíčová bude ekonomická diplomacie – stát musí pomoci exportním firmám. Je nutné zlepšit fungování CzechInvestu, České exportní banky a pojišťovny EGAP a vývoz více směřovat na Východ, do Jižní Ameriky a Asie. Stát obnoví pobídky pro cizí firmy, které k nám přijdou investovat – místo montoven to ale chce podporovat technologické společnosti.

MINISTERSTVO ZAHRANIČÍ
ZaorálekLubomír Zaorálek (ČSSD)
Pro ministerstvo zahraničí bude klíčové najít společnou řeč s Hradem, aby Česká republika v zahraničí působila jednotným a jasně čitelným dojmem. Cesta ekonomické diplomacie, kterou razila přechodná vláda, je pro zemi z osmdesáti procent závislá na exportu nezbytností. Nový ministr by se ale kvůli tomu neměl bát upozorňovat na zjevné porušování lidských práv. Češi by také měli usilovat o to, aby byl jejich hlas v EU více slyšet.

MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ
NěmečekSvatopluk Němeček (ČSSD)
Nového ministra čeká v první řadě řešení finanční situace v nemocnicích, kterým na začátku roku Ústavní soud zrušil regulační poplatek za hospitalizaci. Němeček již přislíbil, že dvoumiliardový výpadek stát vykompenzuje. Rovněž by měl stabilizovat české lázeňství, které loni kvůli zkrácení pobytů a omezení opakovaných návštěv zaznamenalo propad o desítky procent a mnoha zařízením tak hrozí krach.

MINISTERSTVO VNITRA
ChovanecMilan Chovanec (ČSSD)
Policejní sbor má dva prezidenty. Nový ministr bude muset tuto právnicky zapeklitou situaci co nejdříve vyřešit. Bylo by také dobré vyjasnit situaci kolem útvaru protikorupční policie a zlepšit vztahy se státním zastupitelstvím. Vnitro by se rovněž mělo zabývat rostoucím extremismem a předložit novely volebních zákonů, například o financování politických stran nebo o volbách.

MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ
ChládekMarcel Chládek (ČSSD)
Aktuálně musí nalézt dohodu s prezidentem o jmenování 85 profesorů. Dekrety jsou již na Hradě a novému ministrovi by v akademickém světě zvýšilo prestiž, kdyby je ještě před novelou VŠ zákona Miloš Zeman podepsal. Ihned poté musí začít finalizace zmíněné novely, na niž univerzity čekají již čtyři roky. Chládek také slíbil navýšení kapacit mateřských škol, zavedení mistrovských zkoušek jako alternativy státních maturit, chce prosadit kariérní řád pro pedagogy. Jeho cílem je zvýšit platy učitelů tak, aby dosahovaly až 32 tisíc korun.

ŠÉF LEGISLATIVNÍ RADY VLÁDY A MINISTR ODPOVĚDNÝ ZA LIDSKÁ PRÁVA
DienstbierJiří Dienstbier (ČSSD)
Čeká ho jednak příprava provázaného a splnitelného legislativního plánu vlády, v němž by nejdůležitější zákony měly být přijaty nejpozději v prvním pololetí příštího roku. Daleko výbušnější však bude jeho lidskoprávní agenda, protože pod ni spadá problematika vyloučených lokalit, romské menšiny, lichvy a hazardu. Narazit může Jiří Dienstbier i při uplatnění genderového auditu, při němž chce pohlídat princip rovného zastoupení mužů a žen ve státní správě.

MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ
MarksováMichaela Marksová (ČSSD)
Ministryni čeká zrušení druhého důchodového pilíře a převod peněz, které si v jeho rámci lidé ušetřili, do pilíře třetího. Musí také dojednat konec sKaret a vyřešit problémy týkající se informačního systému pro výplatu sociálních dávek.

MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
BrabecRichard Brabec (ANO)
Přestože se životní prostředí v České republice za posledních dvacet let výrazně zlepšilo, stále se v některých oblastech potýká s problémy. Ministerstvo by se tak mělo zaměřit na čistotu ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku nebo na odpadové hospodářství, třídění odpadů se v Česku mírně zhoršilo a pokulhává za vyspělou Evropou. Nový ministr se bude muset vypořádat i s výbušnou situací na Šumavě.

MINISTERSTVO OBRANY
StropnickýMartin Stropnický (ANO)
Nový ministr bude muset vyřešit nesouhlas generálů, když oznámil přepracování zákona o vojácích z povolání, který jim měl původně zvýšit plat. Je to přitom jen jeden z branných zákonů, které čekají ve sněmovně. Na novou vládu rovněž čeká rozhodnutí, zda prodlouží nájem stíhaček Gripen. Armáda se také bude muset zbavit zbytečných vojenských újezdů.

MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI
VálkováHelena Válková (ANO)
Jedna z nejrespektovanějších členek vlády se bude potýkat hlavně s praktickými důsledky přijatého občanského zákona, který si zřejmě vyžádá několik novel. Má také ambici předložit nový trestní řád, což je klíčová norma pro zrychlení a zkvalitnění trestního řízení. Profesorka Válková slíbila zavést elektronické náramky, které pomohou vyřešit dlouhodobý problém přeplněných českých věznic. Na tento projekt ale bude muset sehnat zhruba dvě miliardy korun.

MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
JourováVěra Jourová (ANO)
Možná nejdůležitější resort vlády. Průšvih s fondy EU nabírá na obrátkách.
Z 800 miliard korun připravených mezi roky 2007 a 2013 se zatím vyčerpalo 514,9 miliardy korun. Pomalé tempo čerpání ohrožuje dalších 300 miliard v následujících dvou letech. Loni už jsme nevratně ztratili deset miliard korun. Další prioritou MMR musí být zpřísnění dozoru nad veřejnými zakázkami a stejně tak posílení dotací na zateplení bytovek a veřejných budov.

MINISTERSTVO DOPRAVY
PrachařAntonín Prachař (ANO)
Musí rychle vyřešit situaci na ŘSD, jmenovat nového šéfa a představit vizi na omezení předražených dopravních staveb včetně zlepšení kontroly předávaných prací. Akutní je dořešit problém s registrem aut. Do dvou let musí rozhodnout o novém provozovateli mýta a způsobu jeho výběru. Měl by podpořit vstup soukromníků na dráhu a neupřednostňovat kamionovou dopravu, ze které přichází. Klíčové je, aby získal více peněz na stavbu silnic a železnic.

MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ
JurečkaMarian Jurečka (KDU-ČSL)
Ministerstvo zemědělství by se mělo především snažit správně využít
250 miliard korun, které na Českou republiku čekají v Bruselu do roku 2020. Čtyřicet procent z těchto prostředků sice ovlivnit nelze, protože se jedná o dotace na plochu, zbytek ovšem může směřovat na podporu určitých komodit nebo ochrany krajiny. Nadále by se mělo zaměřit na kvalitní potraviny v českých obchodech a podporu mladých farmářů.

MINISTERSTVO KULTURY
HermanDaniel Herman (KDU-ČSL)
Jedním z prvních úkolů je řešení situace v Národní galerii v Praze, kterou již devět měsíců vede jen pověřený ředitel – nástup historika umění Jiřího Fajta do jejího čela předchozí ministr už dvakrát odsunul (naposledy na 1. červenec 2014). Další stěžejní oblastí je kinematografie, zejména větší podpora filmových pobídek pro zahraniční tvůrce točící v Česku, a také „dotáhnout" památkový zákon i koncepci památkové péče.

Autor: Redakce

29.1.2014
SDÍLEJ:
Darci Lynne Farmerová

Soutěž Amerika má talent letos vyhrála dvanáctiletá břichomluvkyně

Lidl

Lidl otevřel e-shop. Zboží jde objednat ještě dřív, než bude na prodejně

Modelce, která chtěla dobýt svět, hrozí mnohaletý žalář

Chtěla dobýt modelingový svět, nyní jí však hrozí, že svou krásou bude dlouhé roky ohromovat pouze osazenstvo věznice.

DOTYK.CZ

Německé volby: Die Partei chtějí unést tureckého prezidenta

Navrhují zavést volební právo jen pro vzdělané, legalizovat jízdu v opilosti a povolit kokain na předpis. Jejich hlavním trumfem je ale únos tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, který, pokud vyhrají, plánují provést. Řeč je o satirické straně „Die Partei“, jež má na sítích třikrát víc fanoušků, než favorit CDU kancléřky Angely Merkelové. Jestli mají šanci ve volebním klání, které se o tomto víkendu v Německu uskuteční, nikdo netuší.

Francie se bouří proti Macronovým reformám pracovního trhu

V celé Francii vyšli do ulic demonstranti proti Macronovu plánu reformy pracovního práva. Stávky a demonstrace organizují odborové organizace. Prvním velkým městem, v němž vypukly veřejné protesty, byla Marseille.

Přejetý Vendelín a policisté jako chuligáni: nejlepší videa z 20. září

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. září 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení